POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obdobie od Vianoc do Veľkej noci vyšlo v tomto roku v porovnaní s rokom minulým veľmi dlhé. Ako skonštatoval viceprimátor mesta Peter Máťoš, nielen obyvatelia mesta, ale i v prímestských častiach ho strávili bohato a intenzívne. „Všade pripravili množstvo sprievodných podujatí, ktoré sa niesli v duchu fašiangových tradícií. „Je to milé konštatovanie v období, keď sú tradície na ústupe. Vidieť, že Bystričania sa vedia zabávať, urobiť program a uchovávať zvyky predkov aj pre mladých ľudí,“ dodal.
Plesali v meste i na dedinách
Na niekoľkých plesoch a maškarných báloch sa Peter Máťoš zúčastnil i osobne. Ako prvý navštívil otvárací ples v Dolnom Moštenci, ktorý pripravil výbor mestskej časti a predseda Peter Zvak. Ples robili taktiež v Praznove, Podmaníne, hádzanári i futbalisti z Horného Milochova.
Svoje plesy si v meste usporiadali i rôzne záujmové organizácie a zamestnávatelia. Taktiež školy a škôlky si pripravili vlastné podujatia, kde nechýbali tradičné karnevalové kostýmy, ktoré aspoň na chvíľu preniesli deti i pedagógov do ríše fantázie. Ako spresnil Máťoš, vrcholom najveselšieho obdobia roka bola posledná februárová sobota, kedy sa odohralo najviac plesov a zábav nielen v meste, ale i v dedinách a školách.
Dedičstvo minulosti
Fašiangy sú podľa viceprimátora, zodpovedného za oblasť kultúry, výnimočným obdobím, ktoré sa snažia on i jeho priatelia prežívať naplno. Jednak prípravou podujatí, ale i účasťou na mnohých z nich.

Obdobie veselosti podľa neho pomáha veľa ľuďom k vysporiadaniu sa s depresívnym obdobím dlhých zimných večerov. „Predkovia to vymysleli dobre. Od popolcovej stredy do Veľkej noci je čas pôstu, ktorý slúži k očiste organizmu. Zároveň je obdobím, spojeným s utrpením Ježiša Krista na púšti. Treba sa nad odkazom zamyslieť a zároveň ho spojiť so zdravým životným štýlom.
Folklór nám závidia
S časom fašiangov je späté pochovávanie basy, ktoré bude aj pred kinom Mier v utorok pred popolcovou stredou. Je to súčasť tradície, ktorú nám taktiež zanechali predkovia. Vyrastal na nich aj Peter Máťoš, ktorý tvrdí, že zvyky sú rokmi overené. Zachovávajú spoločnosti identitu a prinášajú veľa dobrých skúseností. „Ktovie, kde by bolo Slovensko kultúrne, nebyť zvykov a tradícií. Hodnoty sa nedajú stavať len na discobaroch. Zábavu treba priniesť ľuďom v každom veku. Niektorým pripomenúť časy mladosti, iným vniesť do života kus pozitívneho,“ uvádza.
Podľa neho nám folklór mnohé krajiny závidia. „Sú prípady, kedy turisti z rôznych krajín zavítajú na územie práve v čase fašiangov. Aby videli to, čo možno v ich krajine dávno nefunguje. Zvyky predkov, ktorými v období fašiangov žijú viaceré regióny,“ dodal.
Autor: RE