Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Gymnázium v Považskej Bystrici - elita v strednom školstve

Pedagogický kolektív Gymnázia v Považskej Bystrici pracuje s najšikovnejšími deťmi z regiónu. Za ich posun dopredu cíti veľkú zodpovednosť. V sedemnástich triedach pripravuje na vysokoškolské štúdium 485 žiakov.

Gymnazisti v knižnici.Gymnazisti v knižnici.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ako potvrdila riaditeľka školy Mária Vydrová, na zaradenie do elity sú hrdí, ale sú si vedomí aj toho, že treba kvalitne a veľa pracovať, aby sa v nej udržali. „V spolupráci s rodičmi sa ich snažíme vzdelávať a súčasne kultivovať osobnosti žiakov tak, aby z nich boli nielen učení, ale aj zdraví a múdri ľudia, pretože práve takých ich raz budeme my všetci potrebovať,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľkosť školy podľa nej už niekoľko rokov ovplyvňuje demografický pokles, ktorý „dorástol“ zo základných škôl, ako aj tendencia štátu presmerovať tok deviatakov smerom k odbornému školstvu.

SkryťVypnúť reklamu

Kritériá výberu pre budúci školský rok

Prijímacie konanie pre štvorročné aj osemročné štúdium má rovnaké termíny, aj rovnakú administratívu v súvislosti s prihláškami. Kritéria 2017 pre 4- aj 8-ročné štúdium sú zverejnené na webovej stránke školy / www.gympb.sk/ do 31. 3. 2017.

Gymnázium bude v školskom roku 2017/2018 prijímať do troch tried prvého ročníka štvorročného štúdia 93 žiakov a do prímy osemročného štúdia 24 žiakov.

Pre prijatie žiaka na štvorročné štúdium kritériá zohľadňujú výsledky Testovania 9, prospech na koncoročných vysvedčeniach v 6., 7., 8. ročníku a na polročnom vysvedčení v 9. ročníku ZŠ /nepočítajú sa výchovné predmety/, výsledky prijímacej skúšky zo slovenského jazyka a matematiky a umiestnenia žiaka v predmetových olympiádach. Žiaci, ktorí v Testovaní 9 dosiahli v každom predmete samostatne úspešnosť najmenej 90 percent, budú v zmysle školského zákona prijatí na štúdium automaticky.

SkryťVypnúť reklamu

Pre prijatie žiaka do prímy osemročného štúdia prijímacie skúšky pozostávajú z písomnej skúšky zo slovenského jazyka a z matematiky. Pre budúcich primánov a ich rodičov je pripravený Deň otvorených dverí v sobotu 8. apríla 2017.

Prijímacie skúšky budú prebiehať v dvoch termínoch, žiak si zvolí jeden z termínov, ktorý uvedie na prihláške. Tú doručí prostredníctvom ZŠ do 20.
4. 2017. Termíny prijímacích skúšok sú:

1. termín (vrátane prímy) -
9. 5. 2017,

2. termín (vrátane prímy) - 11. 5. 2017.

Špecifiká a silné stránky gymnázia

Gymnázium Považská Bystrica má svoj úspešný vlastný školský vzdelávací program s vysoko nadštandardným 30 percentným podielom voliteľných predmetov, ktorý je na Slovensku jedinečný, pretože v dostatočne miere umožňuje žiakom zvoliť si vlastnú vzdelávaciu cestu na základe osobných záujmov a potrieb.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka trom projektom ESF a pomoci zriaďovateľa sa v budove gymnázia výrazne zmodernizovali odborné učebne. Nové sú fyzikálne, biologické, chemické laboratóriá, informatické učebne, multimediálna učebňa. Výborne vybavená je i školská knižnica odbornej literatúry s internetom, kopírkou a službami knihovníčky. Všetky učebne a triedy sú vybavené potrebnou modernou didaktickou technikou, vynovené sú aj telocvične s lezeckou stenou.

Gymnázium je jedinou inštitúciou v meste a okolí, ktorá nielenže dokáže pripraviť záujemcov na akékoľvek vysokoškolské štúdium, ale umožňuje svojim žiakom rozvoj v naozaj širokom spektre ich nadania a talentov.

Dvojúrovňový systém vyučovania s 30-percentným podielom voliteľnosti

V prvom a druhom ročníku sa žiaci učia vo všetkých predmetoch spoločný zredukovaný základ (čo sa týka množstva aj obsahu – napríklad to, čo potrebuje budúci právnik, lekár pre svoj praktický život vedieť z matematiky). V prvej polovici štúdia sú aj predmety Projekt, Sebariadenie a Regionalistika. Každý z nich rozvíja iné zručnosti, potrebné pre praktický život – na Projekte sa žiaci učia všetko potrebné spojené s písaním odbornej práce, vrátane metód výskumu a prezentácie napísanej práce. V predmete Sebariadenie sa učia techniky sebapoznávania, sebavzdelávania, komunikácie, dostávajú základy spoločenskej a firemnej etikety, tvoria si vlastný osobný akčný kariérny plán. V predmete Regionalistika žiaci spoznávajú históriu a geografiu prostredia, v ktorom vyrastajú a žijú a týmto poznaním si upevňujú vzťah k svojmu rodisku.

Ojedinelý učebný plán

„Jedinečnosť nášho učebného plánu spočíva najmä v ponuke voliteľných predmetov v druhej polovici štúdia - v počte 18 hodín v 3. ročníku - septime a v počte 18 hodín v 4. ročníku - oktáve,“ konštatuje Mária Vydrová. „Žiak si tak „vymodeluje“ svoje ďalšie štúdium podľa toho, čo potrebuje. Vzdelávací program posilňuje vo výraznej miere jazykové zručnosti (okrem povinných 16 hodín anglického jazyka za celé štúdium sú možné ďalšie 4 hodiny vo voliteľnej zložke), informatické zručnosti (okrem povinných troch hodín je možné zvoliť si ďalších 8 hodín informatiky),“ spresňuje.

Možnosť variability aj v ostatných predmetoch

Podobne je možné posilniť svoje vzdelávanie vo všetkých klasických predmetoch. „Okrem klasických všeobecnovzdelávacích náukových predmetov si môžu žiaci voliť aj semináre so zameraním na podnikanie (Aplikovaná ekonómia – veľmi úspešné dve študentské firmy), rozvoj technických kompetencií v spojení s informatickými zručnosťami – CAD systémy, ale aj predmety zamerané rozvoj osobnosti – Zdravý životný štýl či Netradičné športy. Výbornou praktickou prípravou je predmet Laboratórna technika, ktorá kombinuje prácu vo všetkých laboratóriách (fyzika, chémia, biológia). Študenti majú možnosť výberu aj gramatických cvičení zo slovenského jazyka, tretí živý cudzí jazyk či latinčinu. Výhody programu využívajú aj žiaci osemročného štúdia, počínajúc kvintou,“ dodáva.

Veľmi silnou stránkou školy je aj premyslené dvojročné pôsobenie kariérneho a výchovného poradcu v predmete Sebariadenie. Cieľom je postupná príprava žiakov na voľbu predmetov pre druhú polovicu štúdia. Žiaci tak majú možnosť konzultovať jednak výber predmetov a jednak voľbu vysokej školy v súlade so svojím osobnostným profilom.

Čím škola momentálne žije?

Škola je známa bohatou mimoškolskou činnosťou. V posledných rokoch medzi žiakmi, okrem známeho Behu Rozhľadu, rezonuje aj Vianočné ladenie, Stretnutie generácií. Žiaci tu ukážu svoje zručnosti, pripravujú predajné stánky s rôznymi tovarmi – napr. pečú koláče, varia špeciálne jedlá, pletú náramky priateľstva a podobne. Následne ich za symbolické ceny predajú a výťažok venujú na dobrú vec. Taktiež vystupujú v škole aj na verejnosti ako výborní muzikanti, herci a speváci. Týmito akciami žije celá škola.

Momentálna atmosféra a situácia

Okrem štandardného vyučovania aktuálne škola žije v štyroch úrovniach – prváci sa chystajú na lyžiarsky a plavecký kurz. Druháci pracujú na svojich ročníkových prácach v predmete Projekt – skúmajú, natáčajú videá, vyhodnocujú štatistické údaje z výskumov a pripravujú sa na prezentácie na celoškolskej Študentskej vedeckej konferencii.

Nedávno sa uskutočnilo spoločné rodičovské združenie rodičov a detí na podrobné oboznámenie sa s ponukou predmetov pre druhú polovicu štúdia. Druháci sa zároveň tešia na svoj tradičný týždenný Kurz spoločenských tancov a etikety. Tretiaci si volia predmety do štvrtého ročníka a štvrtáci už naplno žijú písomnými maturitnými skúškami a prípravou na vysokú školu.

Okrem toho škola organizuje šesť druhov kurzov (adaptačný, lyžiarsky, plavecký pre prvákov, tanečný pre druhákov, kurz ochrany života a zdravia domácou aj zahraničnou formou pre tretiakov), exkurzií (aktuálne návštevy divadiel, lyžovačka mimo lyžiarskeho kurzu)
a, samozrejme naplno sú rozbehnuté olympiády, vedomostné a športové súťaže, beží činnosť v 28 záujmových krúžkoch, naplno pracuje redakčná rada fantastického školského časopisu Rozhľad (päťkrát za sebou najlepší na Slovensku v konkurencii 80 školských časopisov!), nacvičovať už začínajú školské divadielka, pretože termín školskej akadémie sa blíži. Skrátka, gymnázium žije svojím plnokrvným životom.

Na aké typy škôl absolventi smerujú najviac

Absolventi školy študujú na Slovensku, ale aj na prestížnych zahraničných univerzitách v Nemecku, Rakúsku, Škótsku, Dánsku, USA, Kanade. Svoje zastúpenie má aj na Oxforde a Cambridgei. „Takmer tretina našich absolventov študuje na kvalitných vysokých školách v Českej republike. Čo sa týka zamerania štúdia – cca 1/6 študuje na medicíne, 1/6 – humanitné smery, 1/6 ekonomické, 1/6 technické, 1/6 prírodovedecké a zvyšok sa delí medzi právo a informatiku,“ spresňuje riaditeľka školy.

Podľa nej sa prijatie dlhodobo blíži k 100-percentám. „Čo je však najdôležitejšie: 84 – 87 percent našich žiakov je prijatých na vysokú školu, ktorú preferuje ako svoju prvú a najdôležitejšiu,“ dodáva.

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  8. Prišli na to, že odpad je cenný
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 850
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 563
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 069
  4. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 4 761
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 361
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 226
  7. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 3 015
  8. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 2 554

Blogy SME

  1. Rado Surovka: Prečo strieľajú do vlastných ?
  2. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
  3. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
  4. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
  5. Rastislav Puchala: A prečo sa nepochváliť?
  6. Martin Sústrik: Voliť veľké, či malé strany? (II.)
  7. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
  8. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 854
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 214
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 12 420
  4. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 11 705
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 512
  6. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 7 768
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 340
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 268
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Diskusiu vysielame naživo 26. 9. 2023 o 11.00 h.


23 h

Šikovní majstri z tradičnej pekárne vedia, ako ľuďom ulahodiť.


22. sep

Obnovu hradu spomaľujú personálne aj finančné problémy.


21. sep

Počas uplynulého víkendu sa v Púchove uskutočnil jeho XXIV. ročník.


(red) 21. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Rado Surovka: Prečo strieľajú do vlastných ?
  2. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
  3. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
  4. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
  5. Rastislav Puchala: A prečo sa nepochváliť?
  6. Martin Sústrik: Voliť veľké, či malé strany? (II.)
  7. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
  8. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 854
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 214
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 12 420
  4. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 11 705
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 512
  6. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 7 768
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 340
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 268
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu