POVAŽSKÁ BYSTRICA. Všeobecne záväzné nariadenie mesta o miestnych pamätihodnostiach rozšírili o ďalšie pamiatky. Snahou je zachrániť ich pred necitlivou rekonštrukciou a zatepľovaním. Pribudla aj nová kategória zaniknutých pamätihodností.
Pribudla nová kategória
Poslanci prijali doplnok k všeobecne záväznému nariadeniu o miestnych pamätihodnostiach. Na februárovom zasadnutí zastupiteľstva, ktoré sa konalo v stanovenom termíne, ho predkladal poslanec Juraj Pekár.
Doplnkom rozšírili poslanci evidenciu pamätihodností mesta o kategóriu zaniknutých, v súčasnosti už neexistujúcich. „Návrh je asi prirodzený vzhľadom na špecifický historický vývoj mesta,“ zdôvodnil predkladateľ návrhu Juraj Pekár.
“Obeťou prestavieb je stará architektúra aj umelecké diela.
„
Považská Bystrica totiž podľa poslanca v päťdesiatych až šesťdesiatych rokoch prišla o svoje historické centrum v mene výstavby moderného socialistického mesta. „Existovalo tu historické námestie a ulice, ku ktorým sa viaže sentiment ešte žijúcich ľudí. Myslím si, že úlohou nariadenia a zoznamu pamätihodností je popísať a zachovať aj tie pojmy, ktoré tu boli v minulosti,“ vysvetlil Pekár.
Dodal, že historické knihy o nich možno hovoria, ale podchytiť by ich mal aj oficiálny mestský dokument. V inom meste by nemala takáto kategória význam, v Považskej Bystrici však áno.
Niektoré pamiatky
Zaradili sa tam také pamiatky, ako napríklad pamätník generála M. R. Štefánika, tehelňa, synagóga, Mýto, letisko v Orlovom, športový areál ŠK Munička, ale aj Divadlo pracujúcich, teda pamätihodnosti, ktoré v čase svojej existencie určite výrazne vplývali na chod mesta. Mnohí obyvatelia však dnes už netušia o ich jestvovaní.
Rozšírenia a čo zakryla fasáda
Doplnkom schválili poslanci aj rozšírenie už existujúceho zoznamu pamätihodností, ktoré v meste ešte sú. „Doba je taká. Vo veľkom sa rekonštruuje, zatepľuje a modernizuje. Obeťou prestavieb sú staré stavby, architektúra aj umelecké diela. Napríklad čelná strana tlačiarní mala krásnu hnedú, keramickú stenu. Teraz je to biela polystyrénová fasáda s jedným nepodareným elektronickým bannerom,“ hovorí poslanec Pekár.
Snaha ochrániť ich
V snahe ochrániť diela, ktoré sú ohrozené takýmto vývojom, zmonitorovali mestské keramické reliéfy, ozdobné steny, sochy v exteriéri mesta. Zaradili sa k ostatným do zoznamu. „Budú pod oficiálnym dohľadom. Ak niekto, komu patrí nehnuteľnosť, príde s požiadavkou rekonštrukcie, podlieha dielo zaradené do zoznamu inému režimu, ako keby v ňom nebolo,“ vysvetlil význam Pekár.
Na niektorých umeleckých dielach v meste už sú necitlivé zásahy. „Počúvame pripomienky, že niektoré socialistické diela nemôžeme nepovažovať za umenie,“ hovorí poslanec Pekár.
Upozorňuje však, že pod mnohými sú podpísaní významní slovenskí umelci. Spomína napríklad mozaiky na obchodnom dome Ščokino od undergroundového výtvarníka z Liptovského Mikuláša Michala Kerna. „Sú na nich reklamy, dažďová odkvapová rúra, postriekané a počmárané sú fixkami,“ hovorí Pekár.
Cieľom je vyvolať aj určitý morálny apel na vlastníkov a možno aj okolie ľudí v Považskej Bystrici, aby si uvedomili, že tu máme diela, ktoré majú, ak nie svoju historickú, tak umeleckú hodnotu. Podľa toho sa k nim treba aj správať. „Ja dúfam, že mozaiky prežijú aj prípadnú rekonštrukciu a získajú opäť svoju žiarivú tvár,“ dodal Pekár.