POVAŽSKÁ BYSTRICA. Podľa hlavného hospodára Mestskej organizácie SRZ v Považskej Bystrici Jozefa Koleka dôvodom všeobecného zákazu je fakt, že u väčšiny slovenských rýb je práve toto obdobie časom prirodzenej reprodukcie neresenia. Všeobecný zákaz lovu rýb má podľa neho prispieť k ich nerušenému rozmnožovaniu a ochrane.
V zmysle zákona o rybárstve všeobecný zákaz lovu rýb neplatí v miestnych revíroch rybárskych organizácií, ktoré na základe povolenia ministerstva životného prostredia môžu od 1. do 15. mája organizovať rybárske preteky. Rovnako sa všeobecný zákaz počas celého obdobia nevzťahuje na kaprové vody, ktoré sú vodnými tokmi s výnimkou slepých, mŕtvych a odstavených ramien povrchových vôd umelo vzdutých v koryte toku.
Jarnú rybačku v čase všeobecného zákazu môžu absolvovať na vodných tokoch len rybári, ktorí sú vyznávačmi štýlu rybolovu chyť a pusti. Od 15. marca totiž platí aj individuálna ochrana väčšiny najobľúbenejších sladkovodných rýb, a to aj na riekach. Je zákaz privlastnenia si kapra, sumca, zubáča, lieňa, ale aj boleňa, jalca, mreny, nosáľa, pleskáča či podustvy. Už od začiatku roka si rybár nemôže privlastniť ani šťuku, pstruha dúhového a od 1. septembra ani pstruha potočného.
Najbližším rybárskym sviatkom bude začiatok sezóny lovu pstruhov, ktorá sa začína na Veľkonočnú nedeľu (16. apríla). Ustanovenie zákona o všeobecnom zákaze lovu rýb sa nevzťahuje na súkromné vody.