V čase nakrúcania zažívali aj podivuhodné veci

Film Piata loď bol natočený podľa knihy Moniky Kompaníkovej, ktorá nesie rovnaký názov. Svetovú premiéru mal na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale. Získal Krištáľového medveďa od detskej poroty.

Beseda k filmu Piata loď v rodisku Moniky Kompaníkovej (v strede) v Retro klube v Považskej Bystrici. Monika je autorkou knihy, ktorá bola predlohou filmu. Zľava režisérka filmu Iveta Grófová a vpravo psychologička Zlatica Bartíková. Beseda k filmu Piata loď v rodisku Moniky Kompaníkovej (v strede) v Retro klube v Považskej Bystrici. Monika je autorkou knihy, ktorá bola predlohou filmu. Zľava režisérka filmu Iveta Grófová a vpravo psychologička Zlatica Bartíková. (Zdroj: BERKO)

Predlohou pre slovenský film Piata loď, ktorý sa od 16. marca premieta v našich kinách, bola kniha s rovnakým názvom od Moniky Kompaníkovej, rodáčky z Považskej Bystrice. Získal síce cenu detskej poroty, do kina by však mali ísť rodičia. Zobrať môžu staršie deti. Možno, aby začali rozmýšľať, či nebodaj hovoriť vôbec či viac o pute rodič a dieťa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krádež dieťaťa, výskum a pocity matky

Popudom pre napísanie knihy bola skutočná udalosť a ešte viacero silných prežitkov. „Niečo sa stalo pred niekoľkými rokmi v Čechách. Zapamätala som si novinovú správu, že mladé dievča zobralo malé dieťa a chcelo sa oň starať,“ hovorí autorka knihy Monika Kompaníková. Dodáva však, že ucelený námet na knihu vzniká súhrou viacerých okolností. „Jednak v akej životnej situácii sa nachádzate. Mne sa vtedy narodil syn Jakub, čo bola nová skutočnosť v mojom živote,“ spomína si autorka.Svoju úlohu však zohral aj výskum, ktorý robila v minulosti a dosť na ňu zapôsobil. „Išlo o terénny sociologický výskum, v ktorom sme mapovali život v rómskych osadách. Došlo k môjmu stretu so svetom, ktorý je niekde za dverami, nemáme doň prístup. Vidíme niečo v televízii, máme sprostredkované informácie z novín a odrazu zistíte, že realita je iná, horšia“ hovorí Kompaníková. Najviac sa jej vtedy dotklo ako žijú deti. „Nemajú často čo jesť, nohy majú ohryzené od potkanov a prežívajú naozaj strašné veci. Zároveň sú však veselé a aj napriek veľmi zlým podmienkam upnuté na rodinu,“ prezrádza autorka Piatej lode. Kniha aj film s rovnakým názvom sú plné detí a ich komplikovaných životov.

SkryťVypnúť reklamu

To nerozdýchate

Mladá spisovateľka však mala v pamäti ešte nešťastnú a boľavú udalosť z najbližšieho okolia. „Poznala som chlapca, ktorý keď mal 11 rokov, spáchal samovraždu. Bol to syn mojich blízkych priateľov. To je vec, ktorú nerozdýchate, nepochopíte. Možno vtedy som začala rozmýšľať nad deťmi z trošku iného uhla, respektíve som si začala všímať temnejšie stránky ich života,“ hovorí autorka knihy.

Deti, skrat a láska

V knihe zachytila Monika Kompaníková množstvo špecifických detských starosti videných celkom inými očami. Jarka a Kristián sú dva protipóly, čo sa týka záujmu rodičov a predsa majú niečo spoločné. Stávajú sa malými sprisahancami, keď opatrujú batoľatá, ktoré získa Jarka za podivuhodných okolností. Sami, v opustenej chatke. „Som rada, že príbeh tak veľmi zarezonoval,“ hovorí Kompaníková. O detských prežitkoch, reakciách, pohnútkach v konfrontácií so svetom dospelých z takého pohľadu, ako ho zachytila Kompaníková, sa veľmi nepíše. „Ľady však treba lámať a pozerať sa na malých ľudí, ktorí tu s nami žijú, aj z takéhoto uhla. Keď sa ich starosti neriešia, nikto ich nepočúva, prichádza skrat,“ dodáva spisovateľka. Ide vlastne aj o svojské hľadanie lásky.

SkryťVypnúť reklamu

Podivuhodné zážitky a posolstvo

Keď prišiel návrh na natočenie filmu podľa knihy, spisovateľka sa potešila. „Prišlo to však veľmi prirodzene, tak nešlo o nejaké veľké prekvapenie. Veľmi sa však teším teraz, keď je film dokončený. Podľa mňa je skvelý. Thrilery už mám niekoľkokrát napozerané, ale stále nachádzam krásne a zaujímavé momenty,“ spomína dojmy z filmu autorka knihy. Počas natáčania intenzívne tvorcovia cestovali, s nimi aj spisovateľka. Zážitky z toho, čo prežívali sa začali akosi podivuhodne prelínať s dejmi vo filme. Bolo to až mystické. „Vo filme je napríklad scéna, ako sa kotúľa prázdna plechovka a vydáva čudesný zvuk. A odrazu sa stalo počas našej pochôdzky nočnou Ostravou niečo zvláštne. Tiež s plechovkou,“ hovorí Monika. Mohla byť jedna hodina v noci, prázdne mesto. Zrazu započuli ten konkrétny zvuk. „Vietor dokotúľal rovno pred nás plechovku.“ Akoby náznak na nejaké posolstvo, ktoré je rozohrané vo filme i knihe o deťoch, ktoré sa topia, strácajú. „Hneď na to sme stretli chlapca, ktorý nám začal hovoriť, že sa ide zabiť. V centre mesta sa tak o pol noci začal odvíjať veľmi podivný rozhovor. A takýchto zvláštností sme prežívali neskutočne veľa,“ dodáva spisovateľka. Verí v silné posolstvo filmu.

SkryťVypnúť reklamu

Do poslednej chvíle nedúfala

Režisérka Piatej lode Iveta Grófová ani nedúfala, že si z Berlína odnesú ocenenie. Na svetovú premiéru pricestovali celá delegácia, možno 14 ľudí. Boli tam aj detskí predstavitelia filmových postáv. Celý tím mal však ešte veľa práce s premiérou filmu, tak odcestovali skôr. Netušili, čo sa udeje. „Strávili sme tam možno štyri alebo päť dní. Odišli sme ešte pred vyhlásením výsledkov. Absolútne sme nepočítali, že by sme mohli nejakú cenu získať. Keď som sa z Berlína vrátila, hneď na druhý deň mi volali, že sa mám okamžite vrátiť späť, ale vôbec mi nepovedali prečo. Do pol hodiny som sa zbalila a išla som na vlak,“ spomína si režisérka filmu Iveta Grófová. Informácia dávala tušiť, že môže prísť nejaká cena. Po jej návrate sa však opäť zdalo, že sa nič nedeje. Odovzdali všetky ceny na ceremoniáli a nič. „Chýbala už len tá jedna hlavná cena, ktorú udeľuje detská porota. A keďže tento film nie je prioritne určený pre detského diváka, s ocenením som veľmi nepočítala. Hovorila som si, že sa stal omyl alebo len chceli spoločné fotografovanie,“ hovorí s úsmevom mladá režisérka. Vyhlásenie ceny bolo naozaj obrovským prekvapením.

Pre rodičov aj deti

Napriek tomu, že film nie je určený výhradne pre deti, je plný detí. Hrajú dokonca batoľatá. Výber hlavných hrdinov bol náročný. Čas ktorý tomu režisérka Grófová venovala bol však potrebný, oplatilo sa. Hoci ide o nehercov, sú veľmi presvedčiví. Odporúčanie je, aby na film išli rodičia spolu s deťmi. S tými staršími, nad dvanásť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 266
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 357
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 172
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 208
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 851
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 342
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 549
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Dekan farnosti v Považskej Bystrici Pavol Mazúch.

Na cirkevné stavby sa nevzťahujú dotácie či eurofondy.


1
Skončili v sebe tri autá.

K nehode došlo v piatok ráno.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu