POVAŽSKÁ BYSTRICA. Koncom minulého roka sme písali o úpravách na priechodoch pre chodcov v Považskej Bystrici. Čitateľ poslal do redakcie reakciu, že takéto úpravy sa mu zdajú nezmyselné a nespĺňajú podľa neho ani pravidlá stanovené Európskou úniou.
Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý má v správe komunikáciu, na ktorej sú priechody, rekonštruovali, vysvetľuje, že pokračovať budú ďalšie etapy úprav.
Svetielka nemajú význam, navyše sú vraj pokazené
Čitateľ napísal do redakcie podnet, v ktorom upozorňuje, že koncom minulého roka s veľkou radosťou a nadšením robili na niekoľkých priechodoch pre chodcov v Považskej Bystrici úpravy. „Dali vybudovať svetielka, ktoré blikajú. No je to krásne, ale nezmyselné, nakoľko asi po dvoch týždňoch sú niektoré pokazené a nikto sa tým nezaoberá. Asi boli zadarmo,“ konštatuje v podnete pisateľ.
Nepozdáva sa mu tiež takéto osvetlenie blikajúcimi svetlami. „Nespĺňa, čo by malo, lebo Európska únia má iné pravidlá. Priechody pre chodcov majú byť osvetlené, aby ľudí, ktorí prechádzajú alebo by chceli prejsť, bolo poriadne vidieť. Použité svetielka nespĺňajú tento účel,“ uvádza pisateľ podnetu.
Kde je to správne
Jediný poriadne osvetlený priechod, kde je už na asi 200 metrov vidieť, či na ňom nejaký chodec je, sa podľa neho nachádza pred budovou Hantu. „Pýtam sa, či by nebolo inteligentné a rozumné takýmto spôsobom osvetliť každý priechod? Nech sa páči, choďte do Trenčína, kde okrem svetielok namontovali aj lampy nad priechody,“ upozorňuje pisateľ podnetu. Takto to podľa neho má vyzerať.
Projekt
Cestu, kde sa robili úpravy na priechodoch, má v správe Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). Ide o ťah cez mesto od križovatky pri Orlovskom moste až k železničnej stanici.
Hovorkyňa kraja Veronika Rezáková vysvetľuje, že v roku 2016 začali realizovať projekt zosúladenia technického stavu priechodov pre chodcov na cestách II. a III. triedy s platnou legislatívou Slovenskej republiky s návrhmi prvkov upokojenia dopravy pri vjazdoch do obcí a miest.
„Realizácia projektu je rozvrhnutá na 4 roky, teda do roku 2019. Celkovo bolo v rámci kraja posúdených 469 priechodov pre chodcov. Z nich 402 sme určili na zosúladenie ich technického stavu s platnou legislatívou,“ doplnila Rezáková.
Čo urobili
V roku 2016 urobila Správa ciest TSK prvú fázu projektu. Začala s jednoduchšími úpravami 55 priechodov pre chodcov. „Išlo o osádzanie bezpečnostných prvkov, akými sú spomínané LED bezpečnostné dopravné gombíky. Tiež o úpravu a zvýraznenie horizontálneho dopravného značenia a osadenie vertikálnych značiek za účelom zvýraznenia priechodu pre chodcov na zvýšenie bezpečnosti chodcov ako účastníkov cestnej premávky,“ doplnila Rezáková. Pre limit finančných prostriedkov realizovali práce, na ktoré nebolo nutné spracovanie kompletnej projektovej dokumentácie.
Rozsiahlejšie úpravy
V roku 2017 prídu na rad rozsiahlejšie úpravy ďalších priechodov pre chodcov na cestách II. a III. triedy, ktoré si vyžadujú spracovanie projektovej dokumentácie. „Vybrané priechody budú na základe technických parametrov nasvietené,“ informovala Rezáková.
Doplnila, že pripravujú podklady pre spracovanie projektových dokumentácii kompletne na úpravu zvislého aj vodorovného dopravného značenia. „A to vrátane svetlotechnických posudkov a úpravy jestvujúceho verejného osvetlenia priechodov pre chodcov na priechody s vyššou frekvenciou chodcov. Tie bude správa ciest kraja realizovať v roku 2017 zo schváleného finančného objemu.“
Sľúbili kontrolu
Rezáková reagovala aj na upozornenie, že svetlá nefungujú. „Aktuálny stav osadených LED gombíkov preverí na základe podnetu stredisko Správy ciest TSK v Považskej Bystrici,“ informovala Rezáková.