BRVNIŠTE. Jozef Mikušík má vo svojej záhrade niekoľko vtáčích búdok. Využívať túto prirodzenú biologickú ochranu pred škodcami ho učil už jeho dedo a on to učí vnuka. Záhradkár upozorňuje, že aj v „domoch“ pre vtáčiky treba urobiť dôsledné jarné upratovanie.
Starostlivosť pred jarným nasťahovaním
Jozef Mikušík vyrobil búdky v svojej záhrade z kmeňov zrezaných stromov. Má ich osem. Škoda ich vraj spáliť, keď môžu poslúžiť ďalej. Príbytky pre operených návštevníkov záhrady však nestačí vyrobiť, zavesiť a viac sa nestarať. Napríklad po zime treba vtáčiu búdku poriadne vyčistiť. „Musíme v nej zlikvidovať parazity. Ak je dnu hniezdo, treba ho tiež vybrať a spáliť,“ hovorí skúsený záhradkár. Búdku treba vydezinfikovať celú. „Aj zvrchu, lebo parazity môžu byť aj pod kôrou. Hovorí sa, že keď je veľká zima, vymrznú, ale nie je to pravda,“ vysvetľuje Jozef Mikušík. Dodáva, že na čistenie používame bežné prostriedky, ktoré sú určené na dezinfekciu v kurínoch a sú dostupné v obchodoch. Až po dôkladnej očiste je búdka pripravená na hniezdenie pre vtáky.

Čistiť treba všetky
Táto zima bola pre vtáky ťažká, veľa mrzlo. „Zdá sa mi, že túto jar hlavne sýkorky slabo obsadzujú búdky. Akoby ich bolo menej,“ hovorí trochu s obavami záhradkár. Práve sýkorky bývajú návštevníkmi záhrady aj v čase, keď leží pod snehom. „Zvyknú tu v chladných mesiacoch zimovať,“ hovorí. Preto aj búdky, ktoré boli v sezóne hniezdenia prázdne, treba na jar predsa len vyčistiť. „Môže v nich byť trus, ktorý tu nechali zimní nájomníci,“ dodáva.
Dokedy je dobré poupratovať
Veľké jarné upratovanie pre operencov je najlepšie urobiť do konca februára. „Lebo už koncom tohto mesiaca si niektoré vtáčiky hľadajú partnera a čoskoro zahniezdia. Všetko musí byť pripravené včas,“ zdôrazňuje Mikušík.
Naozajstný rachot len príde
Minulú jar zostali v jeho záhrade neobsadené len dve búdky. Jeden „bytík“ pripravil dokonca aj pre sovy. Tie však neprišli, namiesto nich prileteli iní záujemcovia. „Cvíčele, severské vtáky vo veľkosti drozda,“ hovorí. Poobzerá sa dookola a upozorňuje, že v konároch aj vo vzduchu už je veru poriadne rušno. „Pozrite tých špačkov, už začínajú obsadzovať. Bol najvyšší čas.“ V záhrade máva napríklad škorce, krutohlavy či sýkorky. Chodí ich pozorovať aj s vnúčikom. „Ten naozajstný rachot ešte len príde, keď sa začnú rodičia starať o mladé,“ hovorí záhradkár. Pri kŕmení zavládne tvrdý boj o potravu. Beda húseniciam, larvám a iným škodcom. „Práve to zbieranie nám záhradkárom veľmi pomáha. To je symbióza ľudí a vtáctva. Tak prečo by som im nevyčistil, nestaral sa,“ hovorí Jozef Mikušík. Hneď však dodáva, že nejde len o takéto zištné pohnútky. Človek musí mať vraj prírodu rád.
Pomoc a divadlo, pri ktorom duša pookreje
Jozef Mikušík rád pozoruje nádherné divadlo, ktoré sa v jeho záhrade odohráva. A vidí veru všeličo„ Škorce už makajú. Oni si miesto označkujú, a potom začnú robiť hniezdo. Nikoho tam už potom nepustia,“ usmieva sa Jozef Mikušík. Stáva sa však, že si aj vtáky robia prieky. „Stalo sa raz, že priletela sýkorka, obsadila búdku a vrabce jej ju vyhádzali. Sú to potvory,“ opisuje zážitky s nájomníkmi v záhrade Jozef Mikušík. Aj drzé vrabce však urobia kus roboty. Ľudia by sa mali podľa neho viac venovať takejto prirodzenej biologickej ochrane. Je to prospešné. A to nielen pre záhradu, ale aj pohodu v ľudskej duši, ktorá pri pozorovaní vtákov pookreje.
Pohľad ornitológa
Už je naozaj veselo
Spoľahlivým ohlasovateľom jari je každoročne vtáctvo. Ornitológ Ján Topercer hovorí, že tento rok niektoré druhy začali už aj hniezdiť. „Napríklad na potoku vodnáre, tiež sedia na znáškach už dávno krkavce, sovy či ďatle,“ hovorí Topercer. Mnohé vtáky však ešte len tokajú. Pravý nápor skorších druhov však už podľa ornitológa určite začal. „Vyspevujú, pripravujú si hniezdne dutiny, zakladajú si hniezda. Vrátili sa už aj prvé ťažné druhy ako žltochvosty, trasochvosty, pŕhlaviare čiernohlavé a iné operence, takže je veselo,“ konštatuje Topercer.
Búdky
Osádzanie búdok do záhrad je dobrý spôsob, ako docieliť prirodzenú biologickú ochranu pred škodcami. Aj toto musíme však robiť uvážene. „S búdkami by sa to nemalo preháňať. Keď sú vo veľkej hustote, nefunguje to dobre. Nemusíme však robiť len búdky, ale je dobré, ak sa podporujú aj iné prirodzené možnosti hniezdenia,“ hovorí Topercer.
Do neporiadku nepôjdu
Dobré je podľa ornitológa tiež čistenie búdok pred ich jarným osídlením. „Niektoré druhy majú veľa hniezdnych parazitov, preto je dobré, ak sa búdky čistia a nečistoty z hniezdenia sa dávajú preč. Parazity totiž šíria choroby a vznikajú takto malé ohniská nákazy,“ vysvetľuje Topercer. Niektoré druhy sú na čistotu dokonca dosť citlivé. „Ak je búdka špinavá, jednoducho ju neobsadia. Niektoré si ju zase upracú. Neporiadok jednoducho vyhádžu a nanosia si novú, čistú výstielku,“ hovorí ornitológ. Vtáky, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v našich záhradách, však až také citlivé vraj nie sú.
Veľmi usilovní
Ján Topercer vysvetľuje, že záhradkári sa už oddávna snažia prilákať vtáctvo do sadov a záhrad ako prirodzenú biologickú ochranu proti škodcom. „Za prvej republiky sa dokonca publikovalo aj niekoľko odborných prác na túto tému. Určite je to lepšie ako chemické postreky a bolo by dobré rozvíjať ochranu v záhradkárčení skôr týmto smerom,“ vysvetľuje ornitológ. Sýkorka je schopná povláčiť podľa Topercera pri kŕmení množstvo všelijakého hmyzu. Tiež lariev, červíkov. „Zvykne sa hovoriť, že viac ako sama váži. A to každý deň. Je to spoľahlivý ochranca sadu či záhrady pred škodcami. Úctyhodný výkon na to, že ide o niekoľkogramové zvieratko,“ snaží sa ozrejmiť, akým usilovným pomocníkom je vtáctvo pre záhradkárov ornitológ.