Od začiatku júna sa rozšíri zákaz maloobchodného predaja na všetky sviatky. Odsúhlasili to poslanci v parlamente. Obchody tak ostanú zatvorené spolu pätnásť a pol dňa v roku. Doteraz to bolo len tri a pol dňa – na Štedrý deň popoludní, v Prvý sviatok vianočný, na Nový rok a počas Veľkonočnej nedele. Zákaz platí len pre zamestnancov. Pre majiteľa, ktorý sa rozhodne ísť predávať vo sviatok, zákaz neplatí.
Ľuďom zákaz predaja neprekáža. V zákone sú však podľa niektorých nejasnosti.
Čo to znamená pre obchodné centrá
V obchodných centrách sa nachádzajú prevádzky, ktoré ponúkajú maloobchodný predaj, ale aj také, čo ponúkajú služby. Preto sa centrá budú musieť rozhodnúť, či ostanú počas sviatkov úplne zatvorené, alebo niektoré prevádzky otvoria. Napríklad kiná,
Zákaz predaja
Počas ktorých dní budú obchody zatvorené?
Zákaz predaja sa týka všetkých štátnych sviatkov, čiže 1. januára, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra a 17. novembra. Zamestnanci ostanú doma aj počas dní pracovného pokoja, teda 6. januára, na Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 15. septembra, 1. novembra, 24. decembra popoludní, 25. decembra a 26. decembra.
Existujú aj nejaké ďalšie výnimky?
Zákaz predaja počas sviatkov sa netýka čerpacích staníc, lekární, predaja na letiskách, v prístavoch, vo verejnej doprave, v nemocniciach, predaja cestovných lístkov a suvenírov. V týchto prevádzkach môžu zamestnanci predávať ako v akýkoľvek iný deň.
Okrem toho, určité výnimky majú aj kvetinárstva. Môžu byť otvorené 8. mája, keďže druhá májová nedeľa sa slávi ako Deň matiek a ľudia vtedy zvyknú kupovať kvety. Ďalej 1. septembra, keďže žiaci dávajú v úvode školského roka kvety učiteľkám, a 1. novembra na Sviatok všetkých svätých.
Dotkne sa zákaz aj služieb?
Služby sa poskytovať môžu aj počas sviatkov.
reštaurácie, kaviarne, čistiarne odevov, opravovne kľúčov, čiže všetky služby by otvorené mohli byť. Je však kľúčové, ako sa k tomu postaví samotné centrum.
V okresoch Považská Bystrica, Púchov a Ilava obchodné centrá s multikinom a reštauráciami vo vnútri nie sú. Menšie obchodíky sú v hypermarketoch. Aj tie zostanú počas sviatkov zatvorené. „Prevádzkam určite neumožníme mať otvorené. Majú aj v zmluvách, že ich otváracie hodiny musia korešpondovať s našimi,“ povedala Oľga Miková, vedúca predajne Terno plus (bývalá Hypernova) v Považskej Bystrici.
Tesco sa k otázke, či môžu byť malé predajne a reštaurácie v ich prevádzkach otvorené aj počas sviatkov, zatiaľ nevyjadruje. Túto tému ešte definitívne neuzavreli.
Postará sa majiteľ
Ján Buchtinec má svoje priestory zmenárne vo väčšom objekte, kde zatvoria počas sviatkov celú prevádzku. „Ťažko povedať, či sa nás to dotkne,“ hovorí Buchtinec.
Nie je celkom jasné, či sa zákaz týka aj zmenární. Ak áno, cez sviatky vraj nemáva veľa ľudí. „Počas niektorých máme aj zatvorené,“ hovorí a spomína hlavne tie vianočné.
Záujem však býva počas veľkonočných sviatkov. Vtedy zvyknú pracovať. „Hlavne na Veľký piatok, keď sem chodí viac ľudí zvonka. Ak by bol veľký záujem, otvorím a pôjdem robiť ja ako majiteľ. Nemám s tým veľký problém.“
Aj teraz vraj ľudia volajú mimo otváracích hodín, ak potrebujú súrne zmeniť. „Vyjdeme v ústrety vždy, keď sa dá,“ dodáva.
Manželia Harciníkovci majú stánok v centre mesta. „Neviem, či sa zatváranie dotkne aj takých malých podnikateľov ako sme my,“ reaguje Harciník s tým, že o zákone ešte veľa nevie.
Ak by chceli mať otvorené cez sviatky, pôjde jednoducho predávať majiteľ, teda jeho manželka. „Dlhšie sme nemali zamestnanca a predávali sme si sami, tak to nie je pre nás problém.“ Predávajú prevažne ovčie produkty, ale aj med a včelie produkty.
Vrátnik v práci musí byť
Menšie prevádzky nemajú so zákazom predaja počas sviatkov veľký problém. Nezmyselný je však v niektorých prípadoch tento zákaz pri predajoch z dvora. Predaj totiž nie je hlavným dôvodom, prečo sú tu ľudia v práci.
Poľnohospodárske družstvo Mestečko predáva v Púchovskej doline v dvoch svojich prevádzkach na vrátnici rôzne potravinárske výrobky. Zamestnanci tu musia byť, lebo vykonávajú prioritne inú činnosť ako predaj výrobkov, a to aj počas sviatkov. Aj vtedy si môžu ľudia kúpiť výrobky. „Nevidím preto dôvod, prečo by sme počas sviatkov mali predaj nejako obmedziť, keď tu zamestnanci musia tak či tak byť. Či budú len strážiť a sledovať kamery, alebo aj predávať, je hádam jedno,“ povedal Peter Ježo, predseda družstva.
Osobne si myslí, že ak by zostali zatvorené počas sviatkov veľké obchodné centrá, nemal by byť problém. „Bývalo to tak aj v minulosti a nikto od hladu nezomrel,“ poznamenal žartovne Ježo.
Salašnícke výrobky predáva aj Poľnohospodárske družstvo Košeca. „Predaj funguje aj počas sviatkov. Poškodí nás, ak by sme museli pre schválenie zákona zatvoriť,“ povedal Peter Šebeňa s tým, že zatiaľ ešte nie je celkom jasné, čo vlastne zákon prinesie. V súvislosti s ich predajom to však nie je šťastná zmena.
Určite nikto nebude hladný
Juraj Zúbek nepovažuje za žiadnu tragédiu, ak budú obchody vo sviatok zatvorené. „Nakúpiť potraviny na jeden-dva dni nemôže byť problém. Nikto nebude určite pre to hladný ani nepríde o robotu, ani obchodníci o tržby, pretože ľudia si nakúpia deň vopred,“ hovorí. „Gréci rozmýšľajú nad tým, že z piatich pracovných dní urobia štyri a u nás niektorí nad pár sviatkami zalamujú rukami. Ja v tom nevidím žiadny problém, naopak, myslím si, že zákaz len prospeje. Rodina je prvoradá a treba pre ňu niečo urobiť,“ doplnil.
Ako farmár má tiež predajňu, ktorá je otvorená od pondelka do nedele. Ako bude riešiť predaj cez sviatky, nekonkretizoval. „Nemáme v tom ešte celkom jasno. Cez víkend býva v obchode často manželka alebo brigádničky, ktoré si potrebovali privyrobiť, lebo cez týždeň sú v škole. Takže uvidíme,“ dodal.
Prečo by nemohli pečivo aj predať
Špecifický je aj predaj vlastných výrobkov v pekárni v Lysej pod Makytou.
Z nového zákona zostala Alena Barteková, ktorá je zodpovedná za prevádzku, prekvapená. „Musíme v pekárni robiť počas všetkých sviatkov, lebo ľudia by na druhý deň nemali pečivo. Keď sme tam, aj predávame. Okienko je síce zatvorené, ale ak ľudia zazvonia, otvoríme a predáme, čo zákazník potrebuje,“ vysvetľuje Barteková.
Ak by sa dotkol zákaz aj ich, považuje to za nezmysel. „Veď ak ľudia v pekárni sú, lebo tam musia byť, je jedno, ak odskočia po gúľaní rožka aj niečo predať,“ hovorí Barteková.
Pekáreň je na hlavnej ceste, zastavuje sa v nej aj veľa chatárov alebo vodičov kamiónov, ktorí idú na Moravu. Aj ľudia v dedine sú zvyknutí. „Asi by boli prekvapení, keby sme mali odrazu cez sviatky zatvorené a nepredávali sme, keď v pekárni sme,“ dodáva.
Ľudia doprajú predavačkám voľno
Predavačkám by voľno počas sviatkov určite pomohlo. Hlavne matkám, ktoré by mali aspoň trochu viac času na svoje rodiny. Ľudia v uliciach dokonca navrhovali, že by mohli rozšíriť zákaz aj na nedeľu.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. V uliciach sme oslovili viacerých ľudí. Väčšina z nich si myslí, že zákaz predaja, hlavne vo veľkých obchodných reťazcoch, by počas sviatkov nebol až taký problém.
Doprajú im
Alžbeta Vymazalová so zákazom súhlasí. „Nech si predavačky aspoň niekedy odpočinú. Majú to nabité. Vôbec s deťmi nebývajú,“ hovorí. Dopriala by im voľno aj v nedeľu. Oddych a voľno im dopraje aj Milan Marek. „Kto si nekúpi pred sviatkami, nech je hladný,“ myslí si.
Cez sviatky je to horšie
Jana Zábavčíková tiež súhlasí. V obchodnej prevádzke robí aj ona už 14 rokov. „Viem, čo je to ísť cez sviatok do práce. Nie je to len o samotnej práci, ale aj tom neskutočnom množstve ľudí,“ vysvetľuje, že je to veľký stres. Má rodinu a brala by možno aj nedeľu. Na Slovensku je možnosť voľby zamestnania obmedzená. Málokto si môže vyberať, a tak ľudia pristúpia aj na to, že pre prácu ukracujú svojich blízkych. „Zvlášť v takom meste, ako je Považská Bystrica. Ako tu skončili Považské strojárne, každý sa snaží udržať si prácu a ľudia sú do práce počas sviatkov tlačení, odmietnuť je ťažko,“ hovorí.
Majú rozpis práce, a ak jej vyjde zmena na sviatok, musí ísť. Má síce príplatok, ale niekedy je problém zladiť rodinný život so zamestnaním. Keby bolo na výber, bolo by to iné, ale nie je takáto možnosť. Zákaz predaja cez sviatky preto uvítala.
Fenomén komercie
Opisuje tiež zvláštny fenomén, ktorý sa rozmohol po tom, čo bývajú obchody otvorené aj cez sviatky. „Nejde im ani o samotné nakupovanie. Idú sa po obchodných centrách jednoducho len poprechádzať. Tu sa stretávajú a rozprávajú aj hodinu. Nechodia alebo chodia oveľa menej na prechádzky do prírody, k známym či rodine,“ dodala mladá žena.
Dobrá by bola aj nedeľa
Stanislava Buchtincová si myslí, že by bolo dokonca dobré, keby sa zákaz rozšíril na nedeľu. Odvoláva sa na stav v okolitých štátoch Európskej únie. Napríklad v Rakúsku či Švajčiarsku. „Ženy by mohli byť aspoň v nedeľu doma. Nie je dobré, hlavne ak máte rodinu, a musíte ísť do práce každú nedeľu, prípadne každú druhú,“ hovorí. Napríklad, ak máte deti mimo domu, niekde na internáte, radi by ste s nimi boli, keď prídu. „Ale vy musíte ísť do práce. Posudzujem to jednoducho z pohľadu ženy,“ dodáva.