PÚCHOV. Už po piaty raz spojil Keltský telegraf svetelnými signálmi viacero stanovíšť na Považí. Tento rok boli regióne posádky až na deviatich kopcoch. Spolu s ďalšími návštevníkmi zo širokého okolia privítali 25. marca jarnú rovnodennosť zapálením vatry a oslavným keltským rituálom, pri ohni, dobrom jedle a do rána trvajúcej zábave.
Ohne zažiarili aj na Púchovskej skale po vyslaní svetelného signálu z Rozhľadne na Tlstej hore v Dohňanoch.
Prvýkrát väčší program
Prípravy na piaty ročník Keltského telegrafu začali pred takmer trištvrte rokom. „Samotná príprava Keltského telegrafu nie je až taká náročná. Ale tým, že sa už tretí rok snažíme o skrášľovanie Púchovskej skaly, venovali sme sa príprave trištvrte roka. Pripravovali sme lavičky, schodíky, a to bolo to najdôležitejšie,“ hovorí Andrej Rafaj, člen občianskeho združenia Mŕtva kosť, ktoré podujatie na Považí organizovalo už piaty raz.
Hlavnou myšlienkou celej akcie je zapálenie vatry, varenie gulášu a zábava pri ohni do včasného rána. Avšak ešte pred časom to vyzeralo, že telegraf tentoraz prebehne v súkromnejšej atmosfére: „Tento rok sme si chceli telegraf zorganizovať súkromne, ale zrazu sa nám podarilo zohnať Jura Vačka, trombitášov i chalanov s bongami zo Žiliny, takže z toho nakoniec prvýkrát vznikol väčší program, a tým pádom je dramaturgia lepšia,“ komentuje Rafaj.
Keltský rituál
Uvítaním všetkých návštevníkov na Púchovskej skale bol oslavný keltský rituál, ktorému do rytmu hral Juraj Vačko. Všetci vytvorili kruh s cieľom posielania si signálu navzájom prostredníctvom čaše s posilňujúcim nápojom, aby ich v neskorý večer zahrieval. Aj piaty ročník bol spojený s jarnou rovnodennosťou. Účastníci si týmto spôsobom pripomenuli Keltov, ktorí v dávnej minulosti žili aj na našom území.
Na skale znel i tradičný hudobný nástroj – trombita. Trombitáši z folklórnej skupiny Javorník dlhým trúbením sprevádzali otvárací ceremoniál spoločne s bubnami, na ktorých hrali členovia OZ Prales.
Páčili sa aj zvukové efekty
Pri dvoch hlavných ohniskách prevládala celý večer i noc pohodová nálada, hralo sa na gitarách i spievalo. Návštevníci Púchovskej skaly boli podujatím nadšení:
„Akcia sa mi veľmi páči, je tu príjemná nálada a osobne je pre mňa zaujímavé vidieť, ako sú jednotlivé kopce blízko seba,“ komentuje účastníčka telegrafu z Dohnian.
„Pekná akcia, chcelo by to možno ešte pár svetlíc, ale inak super,“ hovorí ďalší z účastníkov, Jakub.
„Veľmi sa mi páčili zvukové efekty, bubny a trúby a určite by som sa chcela zúčastniť i budúci rok, ale zase na inom mieste, buď v Dohňanoch, alebo na Štepnici,“ dodáva návštevníčka Petra.
S priebehom akcie boli nadmieru spokojní aj samotní organizátori. Teší ich skutočnosť, že okrem nových tvárí vidia tiež ľudí, ktorí sa na Keltský telegraf vracajú. „Sme veľmi spokojní. Hlavne, keď si uvedomím, že na začiatku sme boli štyria a dnes je tu približne sedemdesiat ľudí, aj z Ilavy napríklad, tak je to úplná pecka,“ dodáva Andrej Rafaj.
Zvyšné stanovištia mohli záujemcovia navštíviť na Rozhľadni v Dohňanoch, Holíši, Rášove, Kýčere, Považskom hrade, Štepnici a v Keblii či Považskej Teplej.
Ďalší rozvoj Púchovskej skaly
Vďaka niekoľkým rôznym projektom sa Mŕtva kosť snaží Púchovskú skalu neustále zveľaďovať a najbližšie chystajú akciu s umeleckým kováčom Rácom, ktorý zhotoví prvý púchovský exkalibur a zasadia ho do skaly – pripomínať má práve ten, ktorý bol nájdený barónom E. F. J. Hoenningom.
V prípade úspešnosti v súčasných projektoch, pribudnú na turistickom mieste aj lavičky, solárne svetlo a náučný chodník s panoramatickou tabuľou a o rok sa tak možno stretneme už v inovovanom areáli Púchovskej skaly.
Autor: Laura Krošláková