Aj vašou zásluhou má v PCLA rozhodujúci vplyv domáci manažment. Ako sa vám to podarilo v osobitom prostredí, kde sa slovo podnikateľ neraz vníma ako nadávka?

- Prevzatie zodpovednosti za jedinečnú cestu nezávislosti od rozhodujúceho vplyvu globálnej cementárenskej konkurencie vyžadovalo, aby sa tím spolupracovníkov stotožnil s touto víziou. Žiadnu veľkú vec nedosiahne človek sám, ale iba v spolupráci s ďalšími ľuďmi. Naša profilácia priniesla nielen viac slobody pri rozhodovaní, ale hlavne prevzatie zodpovednosti.
V skutočnosti všetci vedúci pracovníci, ktorí získali v ktorejkoľvek firme veľký vplyv, sú dočasnými správcami prepožičaných hodnôt (aj keď si to mnohí neuvedomujú). Tak ako každý iný vedúci pracovník, aj ja som povolaný k tomu, aby som počas správcovstva hodnôt, v súlade so schopnosťami a kapacitou, zanechal pozitívny odkaz o pomoci ľuďom, rozvoju materiálnych a duchovných hodnôt.
Ekonomika nie je iba o číslach a peniazoch. Ekonomika je aj o zásadách rešpektujúcich ľudskú dôstojnosť a spoločné dobro. Tento pohľad na biznis nie je vždy v súlade s biznisom tohto sveta, ktorý je stále viac iba o číslach bez mien a ľudí bez mien a tvárí. Podnikanie vnímam ako vznešené poslanie s veľkou zodpovednosťou, ako aj ako službu.
Výroba cementu patrí k energeticky najnáročnejším výrobným procesom. Ako ste si poradili s týmto úskalím a ako zabezpečujete v slovenskom podnikateľskom prostredí vyrovnané financovanie?
- Pre výrobcov cementu na Slovensku sú veľkou nákladovou záťažou vysoké poplatky za distribúciu, stanovované ÚRSO (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví), ktoré spôsobujú, že konečná cena elektrickej energie patrí na Slovensku k najdrahším v Európe. Je to významný faktor, ktorý zhoršuje konkurencieschopnosť domácich výrobcov na spoločnom európskom trhu. Dlhodobo kritizovanou skutočnosťou podnikateľského prostredia v SR (ktorá sprevádza aj stavebnú činnosť v SR, a musí ju prekonávať aj spoločnosť Považská cementáreň, a. s. Ladce, je nízka vymožiteľnosť práva a nadštandardná ochrana dlžníkov pred veriteľmi.
Kladný hospodársky výsledok dosahuje naša firma hlavne maximalizáciou výroby a predaja, teda plným využívaním inštalovaných výrobných kapacít. Práve tento faktor je rozhodujúcim pozitívnym vplyvom na hospodárenie spoločnosti, ktorým eliminujeme mnohé, aj ďalšie negatíva, ktoré prichádzajú z vonkajšieho prostredia.
V Ladcoch je inštalovaná výrobná kapacita vo výrobe slinku (plné využitie výkonu rotačnej pece) cca 650-tisíc t/rok a vo výrobe cementu 900 – 950-tisíc t/rok (podľa sortimentnej štruktúry, osobitne podielu zmesových cementov). V ostatných rokoch dosahujeme plné využitie inštalovanej výrobnej kapacity, čo je vo výrobnom odbore výnimočný jav. Európsky priemer je 64-percentné využitie výrobných kapacít. Vzhľadom na najvyššiu kvalitu je cement z Ladiec dodávaný na najnáročnejšie stavebné objekty (tunely, mosty a pod.) tak na domáci, ako aj na zahraničné trhy.
Osobitosť výrobného odboru je, že je kapitálovo náročný, energeticky intenzívny a s veľkými požiadavkami na ochranu životného prostredia. Preto by sme privítali rovnaké podmienky na podnikanie, ktoré sprevádzajú výrobcov cementu v ostatných štátoch na stredoeurópskom trhu, kde umiestňujeme našu produkciu. Významnou aktuálnou zmenou, ktorá výrazne zmenila nielen vzhľad fabriky, je investícia do slinkového hospodárstva v hodnote 17 mil. eur. Investícia, ktorú uvádzame do prevádzky v tomto roku, je zameraná tak na ochranu životného prostredia, ako aj na zvýšenie známej vysokej kvality ladčianskych cementov.
Pre vašich zamestnancov, ale aj pre vaše okolie, organizujete rôzne kultúrne, športové podujatia, zvýšenú pozornosť venujete životným jubileám pracovníkov, samozrejmosťou sú Mikulášske večierky oddelení, ale aj stretnutia dôchodcov, naďalej prevádzkujete aj vlastné školiace a rekreačné zariadenie... Mnohí zamestnávatelia sa už dávnejšie takýchto benefitov pre zamestnancov vzdali, alebo ich aspoň výrazne okresali. Na akej filozofii stojí tá vaša firemná kultúra?
- Kým mnohé firmy ovláda svet kalkulu, v Ladcoch sa snažíme, aby dominovala kultúra spolupatričnosti. Vedenie PCLA rešpektuje, že ľudia aj vo firme potrebujú tvorivé spoločenstvo, potrebujú cítiť vzájomnú náklonnosť, ochranu, či pomoc.
Z dôvodu neexistencie synergickej spolupráce s inou partnerskou cementárňou je dôležité v maximálnej miere zabezpečiť práce hlavne vlastnými zamestnancami (vysoká odbornosť, viacprofesnosť, nízka fluktuácia - (iba do 5 %, aj to ako dôsledok prirodzeného odchodu spolupracovníkov do dôchodku, súdržnosť, motivácia, atď.). Ľudí okolo nás nemôžeme zmeniť, môžeme však vytvoriť atmosféru spolupatričnosti, v ktorej prirodzene osobne rastú a dosahujú ciele.
Vy však nepomáhate len vlastným spolupracovníkom. S uznaním o vašej ústretovosti hovoria rôzni predstavitelia katolíckej, evanjelickej i gréckokatolíckej cirkvi, pomohli ste aj viacerým sociálnym zariadeniam pre seniorov, opusteným či zdravotne postihnutým deťom, ale aj jednotlivcom a rodinám, ktorí sa ocitli v zúfalej situácii. Samostatnou výnimočnou aktivitou, ktorá presahuje nielen hranice obce či regiónu, patrí v roku 2016 vybudovanie Skalného sanktuária v kameňolome cementárne na hore Butkov s viacerými sakrálnymi objektmi a výstavba nového kostola Božieho milosrdenstva v obci Ladce. Prečo sa venujete aj takýmto nebiznisovým aktivitám?
- V roku 2016 pribudli na miesto v kameňolome s vyhliadkovou terasou s monumentálnym kresťanským krížom, ktoré dostalo názov Skalné sanktuárium, kamenná kaplnka Božieho milosrdenstva (požehnaná v máji 2016) a monumentálna kamenná krížová cesta, ktorá je nielen slovenským, ale aj európskym unikátom (požehnaná v septembri 2016).

To, čo je v tejto súvislosti výnimočné, sú návštevníci, ktorých tisíce prichádzajú na horu Butkov, buď ako jednotlivci, rodiny, ako aj rôzne spoločenstvá. Nech je účel návštevy nového duchovného miesta čisto turistický (pre nádherný výhľad na dolinu stredného Považia), alebo duchovný, môžeme povedať, že cementáreň založila nové pútnické miesto na Slovensku. Na horu Butkov prichádzajú ľudia, aby tu našli pokoj a novú silu na prehodnotenie životných hodnôt.
Aj aktuálny príklad z hory Butkov poukazuje na to, že svet potrebuje zmenu. Riešením nie sú nič nehovoriace proklamácie o hľadaní východísk, všakovaké ubezpečovania o dobrej vôli a podobne. Návštevníci hory Butkov reagujú na mentalitu súčasnosti, v ktorej kultúra stretávania ľudí je ničená sebeckým životným štýlom a ľahostajnosťou voči ostatným. K ľahostajnosti vedie nielen anonymita, spravidla vo väčších mestách, ale aj anonymita spravidla vo väčších firmách. Anonymita zatvára oči pred problémami iných, aj keď sú na prvý pohľad viac či menej viditeľné.
Bodkou za vašimi nepodnikateľskými aktivitami bolo vlani ukončenie výstavby nového kostola Božieho milosrdenstva v Ladcoch. V obci s najstaršou cementárňou na Slovensku pribudol jeden z najmladších kostolov. Viacerí zainteresovaní sa nechali počuť, že bez vášho zanietenia by tento kostol nestál...
- Stavba kostola zásadne zmenila Ladce a zabezpečila, že aj táto obec má konečne od 8. 10. 2016 - v súlade s kultúrnymi a kresťanskými tradíciami Európy a po viac ako 500 rokoch existencie, ako súčasť občianskej vybavenosti aj centrum s kostolom a veľkým parkom. Vybudovanie nového centra obce v rozhodujúcej miere finančne a organizačne zabezpečovalo taktiež vedenie cementárne. Finančné prostriedky na stavbu sme sústreďovali na konte Nadácie AGAPA, ktorú sme založili v Ladcoch ešte v roku 2004. Je to dielo, ktoré umožní ľuďom stretávať sa nielen v kostole, ale aj vo veľkom parku pri kostole. Je to trvácne dielo, ktoré pretrvá a umožní zharmonizovať hodnotový systém a životný štýl aj budúcich generácií.

Za viac ako dve desaťročia vedenia firmy ste získali už viacero ocenení. Popri kvalite produkcie, technických inovatívnych riešeniach či ochrane životného prostredia sa pri vašom mene často zdôrazňuje aj uplatňovanie etických princípov v podnikaní. Prečo je aj tento moment v podnikaní dôležitý?
- Kto môže urobiť viac pre riešenie existujúcich humanitárnych problémov a prinavrátenie pravých životných hodnôt ako tí, ktorí vedú určité spoločenstvá politického, hospodárskeho či kultúrneho života, teda ako tí, čo majú väčšie možnosti, vplyv a môžu inšpirovať aj iných? Sme povinní zabezpečiť všestranný rozvoj všetkých zainteresovaných v podniku. Každý má svoju vlastnú cestu a možnosť ako niečo zmeniť. Iba súcit nikdy nenahradí činy. Tým sa svet nestáva ani obývateľnejším, ani ľudskejším. Často si myslíme a očakávame, že tie činy by mal urobiť niekto iný. A v tom je príčina stojatých či mŕtvych vôd. My sme povolaní dávať útechu a nádej druhým.
Pre každého z nás, teda aj pre mňa, je niečo vyššie a hlbšie ako bežný kolobeh života. Každý z nás si po celý život svojimi skutkami, svojou činnosťou, svojím realizovaným, ale aj nerealizovaným dielom píšeme svoj testament, píšeme to, čo tu zanecháme.
Ing. Anton Barcík, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva PCLA
Tento uznávaný manažér stojí na čele najstaršej – 128-ročnej cementárne na Slovensku už 21. rok a najnovšie sa prebojoval do finále 11. ročníka celoslovenskej súťaže Podnikateľ roka. Vlani sa stal držiteľom Mierovej ceny za rok 2016 za významný prínos k realizácii duchovného centra nad lomom na vrchu Butkov. Okrem toho získal aj čestné ocenenie SOPK a dekrét čestného člena Európskej únie umenia, ktorý nadviazal na udelenie Európskej ceny za podporu a kultúry Golden Europea za rok 2015.