POVAŽSKÁ BYSTRICA. Podľa predsedu hodnotiteľskej komisie Dušana Chudovského, na kvalitu zveri vplýva viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú výsledok. Predovšetkým je to správna starostlivosť a selektívna regulácia s dôrazom na zachovanie zdravého genofondu.
Posun ku kvalite nastal najmä u jelenej zveri, kde bolo udelených najviac medailí.
Beluša a Visolaje v kurze
Najvyššie bodové ohodnotenie dosiahla ulovená zver v okolí Beluše a Visolají, kde sú vytvorené pre zver ideálne podmienky vo vzťahu k poľnohospodársky obrábanej pôde. Podstatnú úlohu zohrala podľa Chudovského i dohoda so štátnou správou o zákaze odstrelu jeleňov druhej a tretej vekovej kategórie, čo prispelo k tomu, že jedince dospeli do vyšších vekových stupňov s kvalitnejšou trofejou.
K postupnému zvyšovaniu kvality dochádza u srnčej zveri i u danielov, ktoré v združeniach chovajú len osem rokov. „Zatiaľ sú lovené len výradové jedince, ktoré už dosahujú medailové hodnoty. Ak sa budú loviť vekovo staršie kusy, kvalita danielej zveri pôjde hore,“ uviedol predseda komisie.
Záväzok do budúcna
Chovateľská prehliadka ukázala, že v revíroch máličko stagnuje muflónia zver. Podľa názoru viacerých, pokiaľ nedôjde k občerstveniu dovozom novej zveri, kvalita bude ohrozená vzájomným krížením a degeneráciou jedincov v uzavretých populáciach. Združenia toto robia približne raz za 4 roky.
Z hodnotenia ďalej vyplynulo, že najväčším problémom je zver diviačia, kde sa u kancov nedá dosiahnuť výrazné zlepšenie. Predseda komisie si myslí, že do značnej miery je to spôsobené lovom príliš mladých diviakov, ktoré nemajú čas dorastať do vyšších bodových hodnotení.
Dôležitá je osveta
Poslaním poľovníckych združení je aplikovaná ochrana prírody spojená so starostlivosťou o zver, najmä v zimných mesiacoch, čo stojí nemálo času, financií i úsilia.
Vnímanie verejnosti vo vzťahu k poľovníctvu sa za posledné roky výrazne zlepšilo, čo potvrdil aj predseda obvodnej poľovníckej komory Ladislav Ščotka. Podľa neho, pokiaľ by nebolo poľovníkov a selektíveho spôsobu lovu, zver by sa premnožila geometrickým radom, čo by spôsobilo pohromu poľnohospodárom i lesníkom. Preto s osvetou začínajú už u detí základných škôl organizovaním viacerých akcií, ktoré uvádzajú pohľad na výkon poľovníctva do správneho uhla. Jednou z nich bolo i poľovnícke dopoludnie v rámci prehliadky organizované pre deti ZŠ.
Súčasťou akcie bolo i vyhodnotenie výtvarnej súťaže, spojené s odovzdávaním cien. Podľa vyjadrenia organizátorov však účasť škôl nesplnila očakávania.
Evidujú 12 medveďov
Chovateľskej prehliadky sa zúčastnil i pružinský starosta Michal Ušiak. Ten si v minulej sezóne pripísal na vrub jeleňa osmoráka a dvoch srncov gombičkárov. V Strážovskom pohorí, kde poľuje, je v prevahe jelenia zver. Už menej je diviakov či muflónov. Nájdu sa však aj rysy a medvede. „Macovia majú u nás veľké teritórium. My vieme o 12-tich kusoch, ktoré sa tu pravidelne objavujú. Občas nájdeme strhnutú zver a vyžratú kukuricu skôr, než stihne prísť vysoká. Pohľad do diania v prírode nám umožňujú i fotopasce, kde nachádzame zaujímavé snímky zo života zvierat i hľadačov trofejí,“ prezradil.
Plán lovu komplikovalo počasie
Už menej úspešne hodnotí sezónu v poľovníckom združení Strážovské pohorie jeho predseda Viktor Kvaššay. Problémom bolo podľa neho počasie, ktoré neumožňovalo lepšie poľovať.
„Zima nás vytrápila. Počas extrémnych mrazov sme sa snažili mať sprístupnené všetky krmoviská, takže zver mala maximálne zabezpečené podmienky. Aj keď nám počasie neprialo, v ostatných združeniach sa, ako vidieť, darilo. Toľko medailí z lokalít, ktoré predtým nedosahovali výsledky, tu ešte nebolo. Je to jednak rešpektovaním pravidiel lovu, ale i starostlivosťou o zver. Ukazuje sa, že kde sú polia obrobené, sú lepšie možnosti na kvalitnejšiu potravu v neprospech poľnohospodárov a v prospech poľovníkov. Škodám sa nedá zabrániť, pretože zveri sa rozkázať nedá,“ doplnil.
Pečať kvality
Výstavu usporiadalo a organizačne zabezpečilo už po tretí rok Poľovnícke združenie Tiesňava Považská Teplá v spolupráci s obvodnou poľovníckou komorou SPZ. Členovia združenia pripravili akciu na vysokej úrovni, čo ocenili viacerí návštevníci. Súčasťou programu bola i súťaž vo vábení jeleňov Penciakov memoriál, ktorej sa zúčastnili súťažiaci z celého Slovenska.