POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na výstave Zlaté ruky sa objavili výrobky členov základných organizácií dôchodcov z Považskej Bystrice, Dolnej Marikovej a Udiče. Z okresnej výstavy poputujú niektoré práce ďalej, na výstavu, ktorej usporiadateľom bude krajská organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku Trenčín.
Nevie bez činnosti byť
Na výstave bolo naozaj čo pozerať. Seniori prezradili tiež, čo im práca na výrobkoch dáva. „Teraz keď už nevládzem, nevidím, robím všetky tieto výrobky. Pokiaľ som robil, nebolo času. Musím byť stále v činnosti, inak si to neviem predstaviť,“ hovorí Júlis Ješík z Udiče. Vystavoval rôzne zaujímavé nástenné hodiny vyrobené z dreva a iných materiálov, svietidlá či ozdobné rámiky na fotografie.
Výborný relax
Paulína Remšíková mala na výstave výšivky, háčkované práce aj dva vyšívané obrazy. K ručným prácam ju doma vraj neviedol nikto, naučila sa všetko sama. Činnosť je však výborná na upokojenie. „Môj manžel a deti pozerali televíziu, ale mne sa to nezahováralo. Vždy som radšej vyšívala alebo robila iné práce v kuchyni a počúvala rádio. To je naozajstný relax,“ vysvetľuje pani Remšíková s tým, že ručným prácam sa začala venovať, až keď sa vydala.
Dané od mamy sa uchováva
Krásne čičmianske výšivky vystavovala Viera Sádecká. „Keď som bola mladá, nebol čas na ručné práce, ale som vďačná, že ma mama naučila vyšívať,“ hovorí. Mama, Viktória Kohútová, vyšívala aj do ÚĽUV a ona musela ako dieťa pomáhať, lebo práce boli náročné. Teraz sa snaží zachovať aspoň niečo z pôvodnej ľudovej tvorivosti jej kraja.
Zapletanie bolesti
Niektoré ženy boli v tom, čo si samy vytvorili, aj oblečené. Veronika Krošláková prišla napríklad v ručne pletenom kostýme. Veľmi jej pristal. Ukázala aj iné veci, tiež háčkované. „Keď som chodievala s vnukom na šachový krúžok, veľa vecí som urobila napríklad tam,“ prezradila ako využívala na ručné práce každú možnú chvíľku. Začala s nimi už keď mala osem rokov. Činnosť jej pomohla aj v ťažkom období života, keď skončila na lôžku. „Problémy nedovolili inú činnosť, tak som do výrobkov zapletala svoju bolesť,“ prezradila.
Ocenenie a význam výstav
Matilda Danižová vystavovala práce, ktoré získali vlani na celoslovenskej súťaži tretiu cenu. Hovorí, že výstavy sú vždy aj veľkou inšpiráciou a objavia sa aj zaujímavé techniky ručných prác. Nebolo to inak ani teraz. V kluboch sa potom seniori či seniorky radi stretnú, aby si odovzdali skúsenosti a naučili sa niečo nové.
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.
Deväť dní testovania máme za sebou. Od stredy platia sprísnené pravidlá pre zákaz vychádzania. Máme pre vás aktuálny zoznam obmedzení ale aj výnimiek, ktoré bude polícia intenzívne kontrolovať.
Kvôli havárií stavebného stroja v Milochove uzatvorili cestu na dve hodiny. Dialo sa tak v exponovanej dobe, kedy sa ľudia vracali z práce. Konflikty kvôli stavbe sa vyostrujú, havárie sú častejšie.