Aké sú najväčšie zmeny?
- Najväčšou zmenou za posledné roky je posun ku strojárstvu. Zameriavali sme sa na výrobu odliatkov a opracovanie sme kooperovali. Ako sme rástli, bol čoraz väčší problém s termínmi a kvalitou. Logicky to smerovalo k vytvoreniu vlastného centra trieskového obrábania. Postupne ho stále rozširujeme. Aktuálne máme novú sústružnícku dielňu. Ocenili to aj naši zákazníci. Bohužiaľ, všetko robiť nemôžeme a tepelné spracovanie a povrchové úpravy stále kooperujeme.

Celkovo, ako firma stále rastieme, momentálne je nás viac ako 200 zamestnancov a väčšinou máme otvorené pozície ako CNC operátor, sústružník či zlievarenský pracovník.
Aký bol dôvod investícií? Ovplyvnilo to výsledok za rok 2016?
- Každý rok plánujeme, ktorým smerom by sme sa chceli uberať a aký posun zrealizujeme. Sám verím, že v dnešnej dobe je zostať stáť na jednom mieste krokom dozadu. Aj preto veľkú časť zisku vraciame späť do firmy vo forme investícií. Neustále rozširovanie portfólia našich služieb a technológie je iba logický krok rozvoja firmy do budúcnosti. Výsledok firmy tieto investície ovplyvnili pozitívne, získali sme väčšie zákazky aj nových zákazníkov.
Konkurencieschopnosť je silnou stránkou spoločnosti. Aký je podiel produkcie Medeka na svetových trhoch? Ktoré krajiny sú nosné z hľadiska exportu?
- Takmer 90 percent našej výroby je určené na export. Vzhľadom na vyššie dopravné náklady odliatkov smerujú najmä na európsky trh, napríklad Nemecko, Dánsko či Veľká Británia...
Vo výrobe sa zameriavame na malé série odliatkov do vysoko špecializovaných strojov a zariadení a ťažko potom hovoriť o podiele na trhu. Spomeniem súčiastky do strojov na výrobu fólií pre smartfóny na dotykové displeje. Komponenty pre dverové systémy vagónov pre projekt londýnskeho metra „Crossrail“. Telesá pre kamery do výbušného prostredia, napr. pre vrtné plošiny. Pre veterné elektrárne odstredivo liate mosadzné kruhy s priemerom 2 m. Odlievame telesá periskopov pre špeciálne medené odliatky pre energetiku. Je to viac než 1000 druhov odliatkov.
Náš biznis model je vyrábať odliatky pre stroje, šité na mieru pre zákazníka, vyrábané v malých množstvách, pre zariadenia, ktoré sa každoročne inovujú a zlepšujú. Jednoducho veríme, že Európa nikdy nemôže zostať bez výroby. Výhodou spoločnosti Medeko je, že spolupracujeme už s konštruktérmi na výrobe prototypov.
Cena práce v poslednom čase prudko vzrástla. Ako sa to prejavilo na tvorbe cien a následného zisku?
- Na jednej strane cena práce rastie, na strane druhej zákazníci nás tlačia na znižovanie cien a vyššiu kvalitu. Situácia na trhu nie je jednoduchá. Snažíme sa mať s klientmi dlhodobé a obojstranne prospešné vzťahy a vždy nájsť spoločnú reč. Našou misiou je pomáhať zákazníkom pri napĺňaní ich cieľov a zlepšovaní ich finálneho produktu.
Ako zamestnávateľ ste získali ocenenia v kategórii malé a stredné podniky ako NAJ- zamestnávateľ a taktiež viaceré ocenenia ako spoločnosť s NAJ-efektívnejším riadením ľudských zdrojov v sektore strojárstvo a v roku 2015 ste boli medzi finalistami Podnikateľ roka. Aký je recept na tak veľký úspech?
- Úprimne sa z týchto ocenení tešíme, pretože pre nás znamenajú veľa. Vypovedajú o tom, že sa ľudia u nás cítia dobre a sú radi, že pracujú práve pre Medeko. Verím, že tieto úspechy ovplyvnili aj naše firemné hodnoty a firemnú kultúru. Vo firme sa snažíme pracovať ako jedna veľká rodina, pomáhať si navzájom, otvorene komunikovať, dôverovať si, podporovať sa vzájomne pri rozvíjaní svojich silných stránok.
Podporujeme, keď sú zamestnanci aktívni a sami premýšľajú, čo by sa dalo zlepšiť, či už na ich vlastnom pracovisku, procesoch, či kvalite výrobkov. Každý zamestnanec si svoj nápad môže podať ako zlepšovací návrh, a tie dobré zrealizujeme a náležite odmeňujeme. Takto sme implementovali už viacero zásadných zmien a vyriešili nejeden problém vo výrobe.
Pro aktivitu, samostatnosť a zodpovednosť za vlastné rozhodnutia preferujem aj pri riadení manažérov jednotlivých stredísk, dávam im dôveru samostatne viesť svoj úsek, aktívne sa zapájam do procesu len pri kľúčových rozhodnutiach či problémoch.
Z pohľadu zamestnancov ste férový zamestnávateľ, ktorý ani v ťažkých časoch nepoľavil z prístupu k ľuďom. Osvedčil sa vám tento model riadenia?
- Paradoxne, počas krízy v roku 2009 sme veľa investovali práve do rozvoja ľudí a ich vzdelávania, lebo sme chceli byť pripravení na čas po kríze a kríza bola pre nás vhodným obdobím na zmeny. Týmto štýlom pracujeme doteraz, dávame ľudom príležitosť odborne rásť a vypracovať sa aj z výrobného pracovníka na vedúceho výroby či programátora CNC.

Rodinnú firemnú atmosféru udržiavame počas roka aj na viacerých akciách pre zamestnancov, aj s ich rodinami, ako rodinno-športový deň, deň otvorených dverí, guláše, a tento rok plánujeme začať aj s turistikou. Začíname výstupom na Kľak a opekačkou.
Ples Medeko otvára mnohým zamestnancom a obchodným partnerom sezónu. Akým sú dobrovoľné príspevky za vstupné prínosom pre podporené organizácie? Aké ďalšie projekty ste podporili?
- Je pravdou, že náš ples je nielen príjemná zábava, ale páči sa mi aj jeho dobročinný duch. Každý rok sa vyberie určitý projekt či príbeh osoby, zariadenia kde by sme mohli pomôcť. Minulý i tento rok výťažok z tomboly išiel na projekt súťaže Mladý talent Považskej Bystrice. Súčasťou plesu býva každý rok aj dobročinná dražba. Tento rok sa dražila socha akademického sochára Milana Lukáča s názvom „Bubo Bubo Fe“, ktorú venoval samotný autor sochy. Mimochodom je to aj autor sochy Imra Weinera Kráľa pred mestským úradom v Považskej Bystrici. Víťazom dražby sa stal jeden z obchodných partnerov spoločnosti, a tieto finančné prostriedky boli venované mimoriadnemu plaveckému talentu Nikolete Trníkovej z Považskej Bystrice na jej účasť na medzinárodných pretekoch.
Spoločnosť MEDEKO Cast, s.r.o. založila v roku 2014 nadáciu, ktorej správkyňou je dcéra Kristína Lang. Pod hlavičkou nadácie sú organizované akcie, ako napríklad spomínaný Mladý talent Považskej Bystrice. Ako sa súťaž ujala a aké sú výsledky z hľadiska podpory talentovanej mládeže?
- Nadáciu sme založili pri dvadsiatom výročí vzniku spoločnosti Medeko. Komunitu a rôzne neziskové aktivity sme podporovali aj predtým, ale chceli sme to formalizovať pod hlavičkou nadácie a aktivity lepšie koordinovať. Hlavným poslaním našej nadácie je podpora lokálnych aktivít zameraných zlepšovanie životného prostredia a kvality života v Považskej Bystrici a podpora v rozvoji aktívnych mladých ľudí.
Naším najväčším projektom je súťaž Mladý talent Považskej Bystrice a tento projekt z roka na rok rastie. Súťaž má už viac než 5-ročnú tradíciu a je určená pre študentov stredných a umeleckých škôl. Naším cieľom je podpora talentovaných mladých ľudí a vytvorenie priestoru na ich prezentáciu na verejnosti. Napríklad tento rok máme novú kategóriu Inovátor Junior pre 8. a 9. ročník základných škôl. Inak študenti stredných škôl a umeleckých škôl súťažia v nasledovných kategóriách: Veda a Technika, Šport, Literárno-dramatické umenie, Hudobno-tanečné umenie, Výtvarné umenie, Podnikateľský zámer a Zručnosť v odbore. Z roka na rok máme viacero prihlášok a kvalita prihlásených je veľmi vysoká.
Organizáciu zabezpečujeme my v rámci Medeko Nadácie v spolupráci so školami a s podporou sponzorov ďalších považskobystrických zamestnávateľov, za čo im aj touto cestou ďakujeme.
Ako sa podľa vás zmenil pracovný trh? Je aj u vás nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily limitujúcim faktorom rozvoja?
- Každý trh má svoje turbulencie, a ten pracovný nie je výnimkou. Nedostatok kvalifikovanej sily pociťujeme výrazne už dlhodobo. Odborníci sa blížia k dôchodkovému veku, noví chýbajú. Lamentovať nad súčasnou situáciou však veci nepomôže. Robíme aktívne kroky k zvyšovaniu kvalifikácie nielen v rámci firmy, ale aj smerom von. Organizujeme v spolupráci so školami v Považskej Bystrici a so Žilinskou univerzitou pre študentov workshopy a exkurzie, a taktiež sme zapojení do duálneho vzdelávania.
Aké máte naplánované aktivity pre rok 2017?
- Plánujeme, tak ako každý rok, sa naďalej rozvíjať, zlepšovať a napĺňať našu misiu. Opäť rozširujeme technologické kapacity, ideme rekonštruovať časť priestorov a chceme urobiť viac pre zamestnancov, aby sa nám spolu dobre pracovalo. Napríklad ja osobne sa teším na spomínanú turistiku. Dáva mi to možnosť neformálne sa stretnúť s kolegami.
DANA VALACHOVÁ