Ako hodnotíte spotrebu tepla a teplej vody za minulý rok v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi?
- Rok 2016 bol teplotne veľmi podobný ako rok 2015, a tiež množstvo tepla predaného našim odberateľom je takmer rovnaké. Aj počet dennostupňov, ktoré sú takou teplárenskou jednotkou intenzity vykurovacieho obdobia, je veľmi podobný. Za rok 2015 bolo 3589 a za 2016 je to 3666 dennostupňov.

Okrem cien za elektrickú energiu sa v minulých dňoch v súvislosti s rozhodnutiami Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dostala na pretras aj cena za dodávky tepla. Niektoré teplárenské spoločnosti, upravili, resp. zvýšili fixnú zložku platieb. Mení sa aj v Považskej Bystrici. O koľko a prečo?
- Áno, jednozložková cena tepla v Považskej Bystrici sa pre rok 2017 mení smerom nadol o 5,55 percent. Je pravdou, že fixná zložka ceny tepla nepatrne stúpla z 201,2287 na 201,8343 €/kW. Celkový dopad ceny na našich spotrebiteľov je však oproti roku 2016 pozitívny.
Ako to pocítia spotrebitelia?
- Ak budeme uvažovať, že prie-merný byt má spotrebu tepla na kúrenie a teplú vodu približne 10-tisíc kWh, tak v roku 2017 zaplatí priemerná domácnosť o 54 € menej, ako by zaplatila v roku 2016.
Ako sa rozúčtováva dodávka tepla v bytových domoch?
- Toto je otázka skôr na správcov. Teplo GGE s.r.o. dodáva teplo požadovaných parametroch podľa zmluvy na pätu objektu. Prerozdeľovaniu nákladov na teplo v objektoch spotreby sa nevenujeme, toto je kompetenciou vlastníkov bytov, ktorí túto povinnosť previedli na správcu.
Mení sa cena za spotrebu teplej vody?
- Otázku nie je možné takto postaviť, pretože teplá voda nie je tovar. Cena za teplo dodané v teplej vode je taká istá ako cena tepla na ÚK. V konečnom dôsledku to ale znamená, že nižšia cena tepla spôsobí nižšie náklady na odoberanú teplú vodu.
Prejavili sa mrazivé dni na začiatku roka zvýšenou spotrebou tepla?
- Áno, určite sa prejavili. Odberateľom sme v mesiaci január 2017 dodali zhruba o 25 percent viac tepla ako za rovnaké obdobie minulého roka.
V predchádzajúcich rokoch bol boom samostatných kotolní v obytných domoch. Pokračuje tento trend? V čom vidíte výhody centrálneho zásobovania teplom (CZT) oproti individuálnym zdrojom tepla na báze plynových kotolní?
- Ťažko hovoriť o boome, pretože od roku 2010 sa zo sústavy CZT v Považskej Bystrici odpájalo 1 až 5 odberateľov ročne s klesajúcim trendom do roku 2015. Zároveň sa nám ale každoročne pripojili do sústavy CZT dvaja odberatelia. Od roku 2016 neevidujeme žiadne odpojené objekty, ba naopak, do sústavy sa pripájajú noví odberatelia. Nové žiadosti o pripojenie evidujeme aj v tomto roku. V súčasnosti už novovzniknuté alebo významne rekonštruované budovy majú len veľmi nízku spotrebu tepla a investícia do vlastného zdroja tepla sa postupne stáva nenávratnou. Z tohto dôvodu je pre tieto objekty výhodné pripojiť sa na CZT.

Výhod, ktoré poskytuje centralizované zásobovanie teplom, je však viac...
- V prvom rade je to komfort a bezpečnosť. Komfort jednoznačne spočíva v tom, že máte teplo a teplú vodu bez toho, že musíte kupovať a pravidelne servisovať kotol. Nemusíte riešiť prípadné opravy, pretože pri CZT to riešime počas celého roka my.
Druhým faktorom je bezpečnosť. Po prvé - nemáte v byte alebo v pivnici bytovky kotol, ktorý môže spôsobiť výbuch. Po druhé - ak sa vám váš vlastný kotol pokazí a opravár môže prísť až o pár dní, čo je bežné, zostanete bez tepla. U nás funguje 24 hodín pohotovostná služba, ktorá okamžite rieši prípadné poruchy.
Kam smerovali investície v roku 2016. Čo sa podarilo, čo naopak, nie?
- V uplynulom roku sa nám podarilo nakomunikovať zostávajúce odberné miesta, ktoré sa doteraz odčítavali fyzicky, na centrálny dispečing. Momentálne máme napojených na centrálny dispečing 100 percent meraných odberných miest. Dispečersky systém bol zmodernizovaný po softvérovej stránke, čo rozšírilo jeho možnosti. V spolupráci z mestom Považská Bystrica sme rekonštruovali energomost s horúcovodným rozvodom vedúci cez rieku Domanižanka.
Vybudovali sme horúcovodné prípojky a inštalovali kompaktné odovzdávacie stanice pre nové odberné miesta. Čo sa týka významných opráv, nemôžem nespomenúť výmenu izolácie na viac ako 300-metrovom úseku vonkajšieho horúcovodného rozvodu vedúceho z Teplárne. Toto opatrenie podstatne zvýšilo kvalitu tepelnoizolačných vlastností horúcovodného rozvodu a prispelo k zníženiu distribučných strát tepla.
V roku 2017 sú naplánované rozsiahle investície na rekonštrukciu rozvodov (sídlisko Lány) a inštalácie 30 domových odovzdávacích staníc (DOST). Obdobná rekonštrukcia sa plánuje aj na Rozkvete. Ako ďaleko ste realizáciou?
- Rekonštrukciu rozvodov a inštaláciu 30 domových odovzdávacích staníc na sídlisku Lány pravdepodobne presunieme na rok 2018. Je to hlavne preto, že máme zámer túto investičnú akciu čiastočne financovať z fondov EÚ. Vzhľadom na časovú náročnosť prípravy celého projektu, ako aj dátumu zverejnenia výzvy na predkladanie žiadostí, komplikovanosti procesu žiadosti o NFP a verejného obstarávania, bohužiaľ, zrejme nie je v našich silách zrealizovať tento projekt už v roku 2017.
V minulých rokoch ste spolufinancovali výstavbu detských ihrísk na sídlisku Rozkvet a v centrálnej mestskej zóne. Uvažujete o podobných aktivitách aj do budúcnosti?
- Vzhľadom na to, že podnikáme v prostredí Považskej Bystrice, je pre nás prirodzené, že okrem kvalitných služieb chceme všetkým obyvateľom Považskej Bystrice poskytnúť aj nejakú pridanú hodnotu. Z tohto dôvodu nám prišlo správne poskytnúť deťom v Považskej Bystrici vhodné a bezpečné zariadenia na realizáciu ich voľnočasových aktivít.
Okrem detí sme pamätali aj na dospelých a výsledkom nášho najnovšieho spoločného projektu s Mestom Považská Bystrica je „workout“ ihrisko v objekte III. ZŠ v strojárenskej štvrti.
Aké sú ďalšie vízie spoločnosti Teplo GGE?
- Jednoducho povedané, zveľaďovať a modernizovať celý systém zásobovania teplom tak, aby sa neustále zlepšovali jeho parametre, zvyšovala prevádzková spoľahlivosť, znižovali straty s cieľom udržať, resp. stabilizovať cenu tepla pre našich odberateľov.
DANA VALACHOVÁ