Vznikali rôzne brlohy, pomáhať sa dá aj inak

Túlavé mačky sú problémom viacerých slovenských miest. V Považskej Bystrici sa im snažili navyše niektorí ľudia pomáhať nevhodným spôsobom. Vznikali brlohy, skládky. Občianske združenie Mačky v meste im pomáha inak.

V ambulancii ich aj ošetria, zbavia parazitov. V ambulancii ich aj ošetria, zbavia parazitov. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Zvieratko je poslušné. Stačí už len minimálny zákrok a čierno-biela „mica“ je celkom v poriadku. Vyberanie stehov bolo naozaj po tom, čo si musela vystáť, maličkosť. Čakala malé, uhynuli jej však v bruchu. Keď ju odchytili a doniesli k veterinárke, mala zápal maternice aj pobrušnice a veľké bolesti. Zachránili ju. Liečila sa niekoľko týždňov. Má dobrú povahu, je pokojná a prítulná, tak teraz zostáva už len nájsť jej domov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toto je príbeh jednej z túlavých mačiek, ktorá sa dostala činnosťou občianskeho združenia Mačky v meste do opatery veterinára. Prípadov je viac.

SkryťVypnúť reklamu

Pomoc a vznik združenia

Predsedníčka združenia Mačky v meste Iveta Kubovičová hovorí, že záchrane mačiek sa venuje už niekoľko rokov. Nakoniec padlo rozhodnutie založiť občianske združenie. Oficiálne začalo fungovať pred rokom. „Mačky sú v mestách dosť premnožené. Žiaľ, na Slovensku nie je veľmi rozšírený pojem kastrácie. Ľudia mačiatka vyhadzujú, ak sa im nekontrolovateľne namnožia. To je lepší prípad. Ak ich nemajú kam dať, tiež ich topia. Ide o spôsob u nás stále dosť bežný,“ hovorí Kubovičová. Rozhodli sa preto pomáhať nechceným zvieratám.

Odchyt a kastrácia

Okrem pomoci sa snaží združenie aj regulovať situáciu v meste. „Mačky sa môžu premnožiť naozaj rýchlo. Mesto nám poskytlo tento rok dotáciu na kastrácie. Začali sme tak postupne s odchytom pouličných mačiek,“ hovorí Kubovičová.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to jednoduchá činnosť. Niektoré zvieratá sú veľmi opatrné a pokiaľ sa rozhodnú vliezť do odchytávacej klietky, trvá to celé hodiny aj deň. Iveta Kubovičová hovorí, že dôležité je nielen pomáhať zvieratám, ale sa tiež postarať, aby sa vyskytovali v prípustnej miere. Združenie hľadá pre mačky aj domovy a snaží sa ich umiestňovať.

Mačky sú podľa predsedníčky združenia prirodzené deratizátorky, lebo vychytajú množstvo potkanov a myší. Loviť neprestanú ani po kastrácii. „Ide o inštinkt, ktorý si zachovávajú.“

Rozmnožovanie a kontrola

Mačacia populácia sa môže veľmi rýchlo zvýšiť na neúnosnú mieru. „Mačky mávajú dva až tri vrhy do roka. Zvyčajne rodia tria až päť mačeniec, ale mali sme už aj šesť. Populácia rastie geometrickým radom,“ vysvetľuje veterinárka Angela Mituníková, ktorá spolupracuje s občianskym združením.

SkryťVypnúť reklamu

U pouličných mačiek treba klásť dôraz na ich zdravotný stav. Nie je o ne totiž postarané, ako by sa patrilo a môžu roznášať choroby. Prenosné sú aj na človeka. „Chodia špiniť do pieskovísk, a to je najčastejší zdroj infekcií pre deti. Dá sa tomu predísť tým, že sa zvýši starostlivosť o pouličné mačky,“ hovorí veterinárka.

Postup

Občianske združenie mačky odchytáva, a potom putujú do veterinárnej ambulancie. „Po kastrácii sú mačky hospitalizované 24 hodín. Keď sú v poriadku, zbavíme ich vonkajších aj vnútorných parazitov a môžu byť vypustené do prirodzeného prostredia. Pokiaľ vidíme, že je u nich nejaký problém, idú do dočasnej opatery, kde sa preliečia,“ opisuje postup Mituníková. Niektorým hľadajú domov.

Zastrihnuté ucho

Po kastrácii a ošetrení robia mačkám ešte jeden malý zákrok. „Ide o zástrihy do ľavého ucha, buď sa odstrihne konček alebo sa vystrihne malé V. Podľa toho vieme, že bola mačka ošetrená, vykastrovaná a zbavená vonkajších aj vnútorných parazitov,“ vysvetľuje Mituníková.

Mačky, ktoré sa k nej do ambulancie po odchyte dostali, mali najčastejšie zápaly pľúc, parazity, svrab či zranenia spôsobené autami alebo neprajnými ľuďmi.

Nechcené brlohy

Juraj Lieskovský, náčelník mestskej polície, víta takúto pomoc zvieratám zo strany ľudí. Riešiť však museli aj iné prípady. Láska k zvieratám a pomoc bola ochudobnená v týchto prípadoch o reálny základ. „V roku 2016 sme zaznamenali zvýšený výskyt túlavých mačiek. Mali sme dosť oznámení a podnetov zo strany občanov. Týkalo sa to hlavne centrálnej mestskej zóny a sídliska Stred. Niektorí občania mačky prikrmovali, a to dosť nevhodným spôsobom,“ opisuje situáciu Lieskovský.

Dodáva, že im stavali rôzne brlohy, kde sa mačky koncentrovali. „Chodili ich dokonca prikrmovať na detské ihriská. Prichádzali podnety od mamičiek, viackrát sme v spolupráci s firmou, ktorá má na starosti narábanie s odpadom, umelo vytvorené brlohy, drobné skládky odstraňovali,“ hovorí Lieskovský.

Na výzvy polície títo ľudia nereagovali a brlohy pre mačky stavali opakovane, objavovali sa často na druhý deň po odstránení. „Vyskytovať sa začali aj potkany. Začali sme preto situáciu riešiť aj ráznejšie. Tento rok je to ,našťastie, lepšie,“ hovorí náčelník mestskej polície.

Zvieratám treba podľa náčelníka pomáhať, ale niektorí občania prekročili rozumnú hranicu a dochádzalo k ohrozeniu zdravia obyvateľov. „Všetko treba riešiť rozumnou cestou,“ vysvetľuje Lieskovský.

Spolupráca

Mesto sa snaží pomáhať organizáciách a združeniam, ktoré zase na oplátku pomáhajú s odchytom túlavých zvierat. Dotácia putuje každý rok Hafkáčom. Tento rok nadviazala samospráva spoluprácu aj so združením, ktoré pomáha odchytávať túlavé mačky. „Platíme niektoré veterinárne zákroky. Ide o sumu do 2000 eur. Ak sa spolupráca ukáže ako efektívna, prispeli by sme aj viac,“ hovorí primátor. Ako príklad uvádza spoluprácu s Hafkáčmi, ktorá je dlhodobá, trvá niekoľko rokov, je stabilizovaná, štandardizovaná.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 635
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 614
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 404
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 050
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 626
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 269
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 512
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Kraslice so vzormi z Domaniže.

Učila ju majsterka z Domaniže.


Šofér jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ďalšieho podguráženého vodiča chytili v Považskej Bystrici.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu