NOVÁ DUBNICA. Súťažiacich gymnazistov každý rok pribúda. Teraz sa do súťaže zapojilo štrnásť gymnázií z nášho kraja, čo je o štyri viac ako vlani. Študentov motivujú aj ceny, ktoré môžu vo finále získať, a to notebooky, tablety, či rôzne zájazdy pre všetkých účastníkov finále.
Vyhlasovateľom súťaže, ktorá sa koná už od roku 1992, je Gymnázium v Chebe v Českej republike.
Náročná téma
„Súťaž postupne mapuje spoločné československé dejiny v 20. storočí. A práve témou tohtoročného krajského aj medzištátneho kola je obdobie rokov 1949 – 1967, veľmi príznačne a symbolicky nazvané aj ako obdobie rokov nádejí a sklamaní,“ objasnil hlavnú tému tohto ročníka predseda Medzinárodnej dejepisnej súťaže gymnázií ČR a SR a učiteľ na Gymnáziu v Považskej Bystrici Jozef Šujak s tým, že tento rok sa súťaže zúčastňuje 302 gymnázií zo Slovenska a Česka.
„Je to pomerne rozsiahle a náročné obdobie, s ktorým si žiaci musia poradiť na základe testov, ktoré prišli z Českej republiky,“ uviedla Renáta Bieliková, riaditeľka Krajského centra voľného času v Trenčíne, ktoré toto krajské kolo organizovalo.
Otázky v testoch sa netýkali iba politickej situácie. Týkali sa aj kultúry, športu, umenia a ďalších oblastí. „Samotné otázky pripravujú vysokoškolskí vyučujúci zo Slovenska a Čiech, ktorí sú najväčšími kapacitami na tieto oblasti dejín,“ doplnil Šujak s tým, že študenti poznajú obdobie, ktoré bude témou súťaže, no záleží na nich, koľko času budú príprave na súťaž venovať.
Poradili si s nimi
Trojčlenné družstvá mali na zodpovedanie otázok šesťdesiat minút. Hoci obdobie, ktoré bolo súťažnou témou, poznajú len z učebníc alebo rozprávania, dokázali si s ním poradiť. Najviac vedomostí ukázali študenti z Bilingválneho gymnázia v Novom Meste nad Váhom, ktorí získali až 108 bodov. So ziskom 89 bodov skončili na druhom mieste gymnazisti z Partizánskeho.
Študenti z novodubnického gymnázia mali smolu. Od druhého postupového miesta do finále ich delil iba jediný bod.
Autor: VÁ