Zbierku rozšírili o ďalšie tri motocykle

Vidieť na cestách motocykle, ktoré sa kedysi vyrábali v bývalých Považských strojárňach, je dnes skôr raritou. Nie však vo Vlastivednom múzeu, kde majú zbierku, ktorú tvorí niekoľko desiatok motocyklov.

V zbierke pribudol aj súťažný Tatran 75 ccm.V zbierke pribudol aj súťažný Tatran 75 ccm. (Zdroj: VM)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Keď pred pár rokmi začali v múzeu zhromažďovať motocykle vyrábané v strojárňach, mali ich sotva dvadsať. Postupne sa zbierka rozrastala, v súčasnosti je ich už takmer šesťdesiat. Prednedávnom pribudli ďalšie tri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to dôkaz šikovnosti

Považské strojárne preslávili v minulosti najmä motocykle. Manet, pionier, babetta. To sú niektoré zo značiek, ktorých boli kedysi na cestách tisícky a všetky mali punc Považských strojární. Zároveň boli dôkazom šikovnosti pracovníkov strojární, pretože viaceré z nich vznikli práve v tejto fabrike. So zánikom motocyklovej výroby sa rokmi začali postupne vytrácať.

SkryťVypnúť reklamu

Poslaním každého múzea je záchrana hodnôt, ktoré vytvorili naši predkovia a ktoré sú svojou výnimočnosťou dnes považované za skvosty. V snahe uchovať dedičstvo technického charakteru začali odborní pracovníci Vlastivedného múzea budovať zbierku. „Nebolo to jednoduché. Prvým bol moped Elstar, ktorý bol jedným z vydarených konštrukčných experimentov Považských strojární. Vyrobili sa len dva kusy, pretože v porovnaní s motocyklom so spaľovacím motorom bola výrobná cena dvojnásobná,“ spomína historička Anna Šujanská, ktorá spolu s bývalou riaditeľkou múzea Vierou Praženicovou bola iniciátorkou zbierky.

Zmizli zo dňa na deň

Kompletizovanie nie je ľahké. V minulosti mali strojárne v orlovskom kaštieli vystavené motocykle, bola k nim aj dokumentácia. „Všetko v podstate zo dňa na deň z kaštieľa zmizlo. Začínali sme v podstate z ničoho. Obrátili sme sa preto na odborníkov, ktorí pracovali vo vývoji a konzultovali sme s nimi každý jeden kus. Naším cieľom bolo dať zbierku dohromady, aby sme zachytili a zachovali kultúrne dedičstvo, ktoré predstavujú,“ pripomenula.

SkryťVypnúť reklamu

Pribúdali ďalšie

Zbierka sa postupne rozširovala, avšak ani to, ako pripomenula historička, nebolo jednoduché. „Motocykle sme od zberateľov kupovali, takže najskôr sme museli zohnať peniaze, pretože múzeum ich nemalo. Paradoxne, stalo sa nám aj to, že peniaze sme mali, ale motocykle sme nemohli zohnať,“ povedala.

Pôvodná zbierka jednostopových vozidiel sa začala rozrastať vďaka úspešným projektom, ktoré neustále podávali. Pribudli ďalšie cestné motocykle, neskôr aj športové. V súčasnosti ich je už niekoľko desiatok.

Tri nové prírastky

V zbierkovom fonde sú motocykle, ktorých sa vyrobili tisícky, ale aj motocykle, ktoré sú raritou, pretože bolo vyrobených len niekoľko kusov.

Najnovšie sa zbierka rozšírila o tri motocykle. „Podarilo sa nám získať súťažný Tatran 75 ccm, Babettu 228 a prototyp mopeda Chopper,“ prezradila historička s tým, že finančne im pomohol aj samosprávny kraj.

SkryťVypnúť reklamu

Chvála aj kritika

O motocykle je vždy veľký záujem. Keď Anna Šujanská na konferencii v Brazílii informovala, akú zbierku v múzeu vytvárajú, závideli im, ako prezradila, aj kolegovia zo svetových múzeí.

No stretávajú sa aj s kritikou. „Občas niektorý zberateľ poukáže na to, že nie všetky komponenty sú originálne alebo farba nezodpovedá. V prvom rade si treba uvedomiť, že ide o staré motocykle, na ktoré sa originálne diely už nedajú zohnať. Pokiaľ ide o farbu, konzultovali sme to s externými spolupracovníkmi. Aj podľa ich slov nie vždy mala výrobná farba rovnaký odtieň. A potom, my sme múzeum, nemáme ani čas, ani peniaze, ani odborníkov, aby sme im dali originálny punc,“ vysvetlila.

Každý motocykel, ktorý kupujú do zbierky, konzultujú s externými spolupracovníkmi. Ich poznatky a skúsenosti sú podľa Šujanskej nenahraditeľné, pretože pracovali zväčša vo vývoji motocyklov, a preto sú im dôverne známe. Taktiež im poskytujú aj rady, kde by mohli zohnať ďalšie exponáty.

Okrem cestných motocyklov chce múzeum získať čo najviac športových, ktoré boli vyrobené len v obmedzenom počte, a o to sú vzácnejšie.

Chýbajú výstavné priestory

Vlastivedné múzeum funguje už viac ako tridsať rokov. Z toho trinásť je bez vhodných výstavných priestorov. Naposledy ich malo v orlovskom kaštieli, odkiaľ odišlo v roku 2004, neskôr nejaký čas v kaštieli v Jasenici, kde bola aj časť z motocyklovej kolekcie. V minulosti bolo síce niekoľko variantov, kde by mohli byť v meste výstavné priestory, zatiaľ sa však nič nezmenilo.

Aby motocykle nezostali úplne skryté pred zrakom verejnosti, využili ponuku múzea v kaštieli v Bohuniciach a umiestnili tam časť motocyklovej kolekcie. Onedlho tam plánujú vystaviť aj tri najnovšie prírastky.

Väčšia časť všetkých exponátov je zatiaľ v depozitári múzea. Platí to aj pre motocykle. „Oprášia“ ich raz do roka na výstave Považskobystrický motocykel, kde vystavujú tie najzaujímavejšie. „Snažíme sa ich prezentovať na verejnosti prostredníctvom rôznych výstav, väčšinou mimo Považskej Bystrice, pretože v meste chýbajú vhodné priestory na dlhodobejšie vystavenie. V novembri nás čaká napríklad výstava motocyklov v Leviciach, kde chceme poslať výber tých, ktoré charakterizujú chronológiu ich výroby,“ dodala historička.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 231
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 262
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 085
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 132
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 792
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 246
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 545
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Dekan farnosti v Považskej Bystrici Pavol Mazúch.

Na cirkevné stavby sa nevzťahujú dotácie či eurofondy.


1
Skončili v sebe tri autá.

K nehode došlo v piatok ráno.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu