POVAŽSKÁ BYSTRICA. Cez hustú trávu je problém sa v niektorých častiach sídliska Rozkvet už aj dostať. Ľudia sú nespokojní, bombardujú pripomienkami poslancov. Tí chcú vysvetlenie a zlepšenie stavu.
Zúfalé
Väčšina ľudí je s kosením na najväčšom sídlisku v meste nespokojná. „Zúfalé, nekosí sa vôbec. Prídu hádam až na konci leta,“ hovorí Marián Saráz.
Jozef Ševčík tiež konštatuje, že práca nie je bohviečo. „Už malo byť dávno pokosené. Pri chodníku neďaleko školy a tam, ako sú sklári, tak je tráva pomaly aj vyše človeka,“ posťažoval sa.
Ľubo Knapo je presvedčený, že stav je hrozný. „Však sa pozrite, koľká je tráva. Inokedy už sa kosilo druhýkrát, a teraz nekosili ani prvý. Bývam tu 35 rokov, ale čo sa tu deje posledné roky, to je hrozné,“ opísal stav kosenia.
Dagmar Sedláková mala iný názor. „Už začali kosiť a aj dosť skoro. Len asi majú toho veľa. Okolo nášho paneláka kosili dva dni dozadu,“ prezradila pani Dagmar, ktorá býva v paneláku 2051 pod kaplnkou. Dodala, že hádam pokosia aj zvyšok sídliska.
Bohuš Slamka tiež nie je celkom spokojný. „No nič moc, sem-tam sú vykosené pásy popri chodníkoch a inde nič,“ zhodnotil.

Chvála, ale realita je iná
Peter Baláž poznamenal, že v miestnej televízii sa minulý týždeň chválili, že sa bude kosiť a aké to bude dobré, ale opak je pravdou. „Nekosilo sa ešte. Nechcem žalovať, ale vôbec sa mi takáto robota nepáči,“ povedal.
Peter Šprocha chvíľu pri otázke na kvalitu kosenia zaváha, a potom pokrúti hlavou. „Veď sa pozrite okolo seba. Celé zle. Nič. Ešte tu veru kosačka nevrčala tento rok. Konáre a kríky sa neorezávajú, tráva sa nekosí, nestarajú sa,“ hovorí. Dodáva, že keď niekto prejde po takejto tráve, hneď je samý kliešť. „Nerobia to poriadne, ako by sa malo.“
Štefánia Maralová je veľmi sklamaná. „Pozrite sa, čo je všade obrovskej trávy. A to aj pri škôlke. Aký majú mať deti pohyb? Však to ich obmedzuje, chúdence. Pri kaplnke hore je trochu vykosené, ale inde veru nie,“ konštatuje s tým, že začnú neskoro, potom chytro pokosia ešte druhý raz, a to je všetko.

Kritika vo finančnej komisii
Kosenie kritizoval na zasadnutí finančnej komisie minulý týždeň aj poslanec Andrej Péli.
Zaujímalo ho, prečo sa začína Rozkvet kosiť ako posledný, a tak neskoro. „V iných mestách sa kosí šesťkrát a služba je spojená aj s hrabaním lístia. Tu sa naťahujeme pre dve kosby,“ upozornil.
Dodal, že kosiť sa začalo 22. mája okolo DSA školy, a to zopár chlapov. „Kosba zlyháva. Takto Rozkvet vyzerať nemôže, je to katastrofa,“ zhodnotil stav. Tráva je podľa neho niekde dospelému človeku vyše pása. „Problém je aj s dopravou. Keď vychádza auto na hlavnú cestu, nie je žiadny výhľad pre hustý porast,“ konštatoval Péli.
Jozef Keruľ pripomenul, že sa v rámci výberových konaní podliezajú ceny, a práca potom aj tak vyzerá.
Oficiálna sťažnosť
Poslanec František Matušík podal na podnet obyvateľov sídliska minulý týždeň oficiálnu sťažnosť mestu. „Bude už koniec mája, a nie je ešte pokosená ani len tretina Rozkvetu. Máme nekonečné sťažnosti, maily, telefonáty od ľudí. V niektorých častiach mesta už končia a začína druhá kosba. Na Rozkvete sa ani s prvou poriadne nezačalo,“ poukázal Matušík.
Dodáva, že okolo archívu a chodníka okolo školy pod Rozkvetom je tráva okolo metra vysoká. „Doniesol som pánovi primátorovi aj fotografie, aby videl, aký je stav.“
Na Rozkvete býva od roku 1985 a ešte nebola také hrozná situácia ako teraz. Informoval, že podľa riaditeľa MŠK vraj kosia od 15. mája. „A aby nemali za dvadsať dní pokosenú ani jednu tretinu? Všade peľ a kliešte, veď to je hrôza,“ kritizoval.
Hovorí o štyridsiatich percentách
Riaditeľ Mestských športových klubov Ľubomír Kubovič hovorí, že pre sídlisko SNP a Rozkvet hľadali dodávateľa a vyhrala firma zo Žiliny. Zvyšok mesta kosia oni. „Začali 15. mája a odvtedy majú 7 týždňov na pokosenie,“ povedal Kubovič.
Na pripomienku, že začali kosiť dosť neskoro, reagoval, že v rovnakom termíne sa začínalo kosiť aj minulý rok, boli rovnaké podmienky a sťažnosti neboli. „Predpokladáme však, že skončia skôr, chceli by sme to o dva týždne stiahnuť,“ dodal Kubovič.
Na pochybnosti, či to stihnú, lebo je zatiaľ pokosené máločo, odpovedal: „Minimálne 40 percent musí byť pokosené.“
Verejné obstarávanie sa robilo podľa neho na základe termínov, a takto je stanovená aj cena. „Tie môžeme len ťažko meniť. Keby sme to chceli skosiť za týždeň, cena by musela byť raz taká. Museli by pridať techniku aj ľudí. Komunikujeme s firmou a snažíme sa nájsť riešenie,“ dodal riaditeľ.
Požadujú rýchlu nápravu
Primátor Karol Janas hovorí, že mesto poverilo kosbou MŠK, ktoré však kapacitne nezvládajú kosiť celé mesto. SNP a Rozkvet sa preto vysúťažia a kosí externá firma. „Ukazuje sa však, že najnižšia cena nie je najlepším riešením. Zákon o verejnom obstarávaní ale veľmi prísne prikazuje, že musíme zobrať tú najnižšiu ponuku,“ hovorí primátor.
Pre sťažnosti zvolalo mesto krízové stretnutie zástupcov mesta a MŠK. „Mesto kosenie financuje, tak požadujeme rýchlu nápravu,“ hovorí Janas. Dodáva, že pre budúcnosť buď budú externí dodávatelia vykonávať práce kvalitne, alebo dajú celé mesto kosiť MŠK. „To by však prinieslo posilnenie personálneho stavu, čo nie je jednoduché, lebo ide o sezónne práce a bolo by treba nájsť uplatnenie pre týchto ľudí aj v zimných mesiacoch. Alebo budeme hľadať iný model pre mesto, aby sa sťažnosti neopakovali,“ doplnil Janas.
Peniaze
Na kosenie je podľa prednostu mestského úradu Antona Martausa vyčlenených pre tento rok 241-tisíc eur. „My máme s MŠK obchodno-dodávateľský vzťah, platíme im na základe vystavených faktúr," dodal. Na kosenie sídlisk Rozkvet a SNP má MŠK podpísanú zmluva so subdodávateľom na sumu 108-tisíc eur bez DPH.