JASENICA. Pri dopravenej nehode mali starší manželia veľké šťastie. Auto skončilo zdemolované v potoku, oni našťastie nemali vážne zranenia. Ide o kritický úsek na vstupe do obce, kde v marci pred dvomi rokmi prerazila zábradlie dodávka. Vtedy strhla aj lávku, ktorá premosťuje tok. Teraz vydržala. Starosta obce však varuje, že treba niečo robiť, pokiaľ nedôjde ešte k vážnejšiemu nešťastiu.
Bermudský trojuholník, ale v Jasenici
Ladislav Pecník býva kúsok od miesta, kde sa stala nehoda, len na druhom brehu. „Nevidel som nehodu. Počul som však, čo sa stalo, tak so sa išiel pozrieť,“ povedal s tým, že hneď išiel ľuďom pomáhať. Rovnako, ako aj pri nehode, ktorá sa tu stala pred dvomi rokmi. „Starší pán bol v šoku a pani mala poškriabanú hlavu. Inak boli v poriadku, našťastie,“ opisuje situáciu. Nedali sa však otvoriť dvere. „Trochu sme im museli pomôcť. Manželia si potom sadli na schody a s chlapmi sme zatiaľ odpojili pre istotu baterku v aute. Je to benziňák, tak ak by nejaký skrat, nedajbože,“ hovorí pán Pecník.
Miesto, kde sa stala nehoda je podľa neho nebezpečné. „Taký Bermudský trojuholník. Behom krátkej doby tu spadlo ďalšie auto. Zábradlie je na viacerých miestach prerušené, slabé. Asi len na okrasu. Od zvodidiel sa má auto odraziť a nie že sa stane toto. Ešte šťastie, že tých ľudí zábradlie neprepichlo,“ hovorí pán Ladislav.
Iný, starší muž, ktorý nechcel prezradiť meno, ale robil vraj u cestárov, povedal, že tu už bola dodávka vo vode. „Aj lávku vtedy zobrala pri nehode,“ dodáva. Cesta v týchto miestach je úzka, ťažko sa dve autá vyhnú. Z jednej strany tesne pri ceste domy a zvory, z druhej vysoký múr a pod ním voda. „Iná cestu tu nebude,“ dodáva starší muž. Zvodidlá by sa možno zišli, ale kto ich vraj dá urobiť, kto dá toľko peňazí.
Nehodu videl aj Adam Štefánik. „Počul som ranu. Auto asi narazilo do zábradlia, stočilo ho a skončilo vo vode. Našťastie, tí ľudia sú v poriadku,“ konštatuje Adam.

Zábradlie sa zlomilo
Krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová dnes informovala, že pri dopravnej nehode havarovalo osobné motorové vozidlo značky Fiat. „Šoféroval ho 75-ročný vodič v smere od cesty druhej triedy na Papradno. Nevenoval dostatočnú pozornosť vedeniu a narazil do zábradlia popri rieke Papradňanka. To sa zlomilo a vozidlo padlo do rieky,“ informovala Elena Antalová. Dodala, že pri dopravnej nehode nedošlo k zraneniu osôb a škoda je odhadnutá asi na 2 500 eur. Nedošlo ani k úniku ropných látok. „Vec bola vybavená na mieste blokovou pokutou,“ dodala Antalová.
Zasahovali aj hasiči. Na zásah boli vyslaní štyria príslušníci Hasičského a záchranného zboru z Považskej Bystrice s technikou. „Zasahujúci hasiči preverili zdravotný stav oboch účastníkov a poskytli im predlekársku pomoc. Následne na vozidle vykonali protipožiarne opatrenia a malé množstvo uniknutej chladiacej zmesi posypali sorbčnou látkou a neutralizovali. Po zdokumentovaní udalosti políciou príslušníci asistovali pri bezpečnom naložení havarovaného automobilu na vozidlo odťahovej služby,“ informoval Marián Petrík, krajský hovorca Hasičského a záchranného zboru z Trenčína.
Obavy a hľadanie riešenia
Starosta obce má obavy, preto čo sa deje na tomto mieste. „V marci 2015 skončila v potoku dodávka. Vtedy strhlo auto aj lávku cez rieku. Teraz je to zase to isté miesto, to isté neporiadne zábradlie. Našťastie, nová lávka vydržala náraz,“ hovorí Richard Pekar. Obavy z toho, aby sa nestala nehoda s vážnejšími následkami na zdraví či nebodaj smrteľná nehoda sú veľké. „Už vtedy sme riešili so správcom, že by mali by v tomto kritickom úseku zvodidlá. Dostali sme vyjadrenie, že to nie je ich majetok, že múr patrí vodohospodárom, teda Slovenskému vodohospodárskemu podniku a oni nemôžu investovať do cudzieho majetku. Vodohospodári zase reagovali, že oni musia riešiť prietočnosť rieky a nie bezpečnosť cestnej premávky. A tak riešenie visí vo vzduchoprázdne,“ hovorí starosta. Čo sa musí ešte stať, aby sa ľady pohli.
Reakcia kraja
Trenčiansky samosprávny kraj potvrdil informácie starostu. „Predmetné zábradlie chráni vodný tok Papradnianka a je osadené mimo telesa cestnej komunikácie. Zábradlie teda nie je v evidencii majetku Správy ciest TSK. Za opravy a údržbu zábradlia je zodpovedný správca uvedeného vodného toku,“ vyjadrila sa Veronika Rezáková, hovorkyňa kraja. Dodala, že keďže ide o úsek priamo v obci Jasenica, rýchlosť jazdy je tu obmedzená na 50 kilometrov za hodinu. Z hľadiska zvýšenia bezpečnosti motoristov na tomto úseku však podľa Rezákovej kraj nevylučuje, že zvolá stretnutie s Krajským dopravným inšpektorátom Policajného zboru pre zníženie maximálnej povolenej rýchlosti na 30 kilometrov za hodinu. „Z dôvodu zúžených pomerov uvedenej komunikácie nie je však možné v danom úseku osadiť zvodidlá,“ doplnila ešte Rezáková.