NOVÁ DUBNICA. Ako informoval primátor Novej Dubnice Peter Marušinec, súčasťou osláv budú piatkové (2.6.) trhy umeleckých remeselníkov a gazdovské trhy na Mierovom námestí. V popoludňajšom programe sa predstavia dychová hudba Nadličanka, cimbalová muzika Wagabanda, skupina Azúcar Cubana, ktorá prezentuje tradičnú kubánsku hudbu a rôzne štýly karibskej oblasti. Piatkový program vyvrcholí koncertom punkovej skupiny Horkýže Slíže a diskotékou DJ Michala Rafaja.
Najbohatší program čaká na Novodubničanov v sobotu. Deti sa môžu tešiť na Divadlo zo šuplíka, Vranovské chodúľové divadlo, tanečnú školu s LT tanec, drevený kolotoč, krájanie poschodovej torty, zoskok parašutistov, balónikovú šou, Mini ZOO a množstvo zaujímavých atrakcií. Predskokanom slávnostného galavečera bude folklórny súbor Vršatec, postupne sa predstaví akordeónový súbor Aura, Miešaný spevácky zbor Nová Dubnica, skupina Elán Tribute. Večernú časť osláv odštartuje premietanie nového filmu o Novej Dubnici v réžii Mareka Janičíka a večer zakončí veľký hudobný ohňostroj.
„Počas slávnostných dní otvoríme v historickej miestnosti výstavu fotografií Petra Jelínka, pamätnú izbu Jiřího Krohu, v kine Panorex si môžu návštevníci pozrieť výstavu Nová Dubnica v 50. - 70. rokoch, odhalíme tiež bustu Jiřího Krohu,“ doplnil novodubnický primátor.
Vznik Novej Dubnice je úzko spätý s rozširovaním sa strojárskych závodov v Dubnici nad Váhom. Rastom výroby a zvyšovaním počtu zamestnancov nestačili v Dubnici ubytovacie kapacity. Novým pracovníkom a ich rodinám bolo potrebné zabezpečiť bývanie. S výstavbou Novej Dubnice sa začalo podľa projekčného návrhu vypracovaného umeleckým ateliérom architekta Jiřího Krohu v roku 1951. O dva roky neskôr vybudovali prvý objekt - domov mladých, v roku 1956 otvorili prvú materskú školu. V tom istom roku sa začala aj kultúrna činnosť otvorením kina Mier, ktoré slúžilo nielen na premietanie filmov, ale aj na organizovanie tanečných zábav. Neskôr v ňom vznikla reštaurácia a jedáleň.
Samostatnou obcou sa sídlisko, patriace pod samosprávu Dubnice nad Váhom, stalo 1. januára 1957, kedy dostalo názov Nová Dubnica. Po vzniku mesta sa budovala obchodná sieť, vznikla telovýchovná jednota a osvetová beseda, v ktorej bola obyvateľom k dispozícii knižnica. V tom čase vyšlo aj prvé číslo miestneho spravodajcu Hlas Novej Dubnice.