POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ekojarmok sa konal už po deviaty raz. Tradícia prezentácie dobrých nápadov na zlepšenie životného prostredia z pohľadu žiakov má však dlhšiu tradíciu. Jarmok vznikol v rámci Ekopyramídy, ktorá trvá už dvadsaťštyri rokov.
Projekty, ktoré si žiaci pripravili, zaujali verejnosť, ale sťažili aj úlohu porote. Podľa jej predsedníčky Marty Hrehušovej z Centra voľného času, je hodnotenie čoraz náročnejšie, pretože rozsah a škála tém sú veľmi široké.
Škodlivosť pracích prostriedkov
Túto tému si vybrali žiaci zo Základnej školy Nemocničná. „Žiačky skúmali účinky pracích prostriedkov a fosforečnanov na rast rias. Aplikovali to na žeruche. Zistili, že do istej miery podporujú rast, ale keď ich je veľa, tak sa zastaví. Nadbytočné premnoženie rias spôsobuje premnoženie baktérií a následne úbytok kyslíka vo vode,“ v stručnosti predstavila projekt učiteľka Lenka Beníková.
Projekt spracovala Sabína Trnovcová so spolužiačkami. Najťažšie podľa nej bolo, ako s úsmevom prezradila, asi polievanie žeruchy, pretože to dosť smrdelo. „Prvú vzorku sme polievali čistou vodou, do ďalších postupne pridávali koncentráciu pracieho prášku,“ vysvetlila postup Sabínka s tým, že najzdravšia určite je prvá, ktorá bola polievaná čistou vodou. Ekológia ju zaujíma, dokonca inšpirovala rodinu, aby doma separovali odpad. „Určite by som na to chcela presvedčiť viac ľudí. No nejde to ani u nás v triede, hoci máme koše na separovaný zber. K väčšej motivácii by možno pomohla nejaká zábavnejšia forma vysvetľovania, ktorá by žiakov zaujala, možno pieseň, predstavenie,“ myslí si.

Zdravé dobroty
Niektoré školy sa zamerali aj na zdravú výživu. Pripravili si sladkosti, ktoré dokážu uspokojiť maškrtné jazýčky, ale zároveň sú aj zdravé. Gabriel Bulat zo Základnej školy SNP s kamarátmi ponúkali muffiny a koláče, ktoré upiekli deviatačky. Samozrejme, okrem toho aj iné výrobky žiakov.
Papradnianska základná škola sa prezentovala na tému Ako sme bačovali. „Bačovanie bol typický spôsob života u nás. Preto sme chceli priblížiť minulosť tradičnými jedlami – syrmi, žinčicou, chlebom,“ informovala Pavla Tarožíková. Na tému nadväzovali aj kalendáre o Papradne či predmety z regionálnej izby.
Energetický dom i hrady
Aj takéto makety ste mohli na Ekojarmoku vidieť. Energetický dom zostrojili s pomocou učiteľa žiaci z Plevníka-Drienového. Porote i záujemcom ho predstavovala deviatačka Tereza Majerská. A nebola to len obyčajná maketa. Zakomponované do neho boli aj slnečné kolektory, slnečná turbína, čerpadlo na vodu, zateplenie a tiež aj osvetlenie.
Obydlia, aj keď o stáročia staršie, predstavovali žiaci zo ZŠ Stred. Priniesli si makety hradov v našom okolí. Šesť z nich, relatívne dostupných, už aj navštívili.
Pribudnú ďalšie stromčeky
Pre životné prostredie sú stromy dôležité. Na ich dôležitú úlohu v prírode upozorňovali v stánku Štátnych lesov. Zároveň ponúkali deťom možnosť vybrať si stromček, ktorý si potom mohli zasadiť doma. A tak na záhradkách či pri domoch pribudnú smrekovce opadavé, smreky, borovice, javory či buky.
Smrek si vybral aj Jozef Samul z Dolného Lieskova. „Zasadím ho v záhradke aj s obalom,“ prezradil chlapec, ktorý si okrem stromčeka niesol aj kaktus.
Ťažké rozhodovanie
To čakalo porotu, ktorá posudzovala jednotlivé projekty. „Je to čím ďalej náročnejšie, pretože rozsah a škála tém, ktoré si deti vyberú, je veľmi široká,“ skonštatovala predsedníčka Marta Hrehušová. „Každá jedna časť je dôležitá – voda, pôda, organizmy, rastliny – všetko je dôležité pre ľudí. Preto sme sa takejto pestrosti potešili. Dôležité je, aby deti vedeli, aký prínos ich projekt prináša,“ zdôraznila.
Pri každej škole sa komisia zastavila a nechala žiakov, aby o projektoch porozprávali. Niektorých museli, ako s úsmevom Hrehušová povedala, aj zastavovať, pretože by stánky neobišli ani do večera.
Výsledky
Ako každá súťaž, aj táto nakoniec musela mať víťazov. Porota ich vyberala v dvoch kategóriách. V prvej, kde boli zaradení žiaci prvého stupňa základných škôl, súťažili štyri kolektívy. Ceny si odniesli štyri považskobystrické školy – 1. ZŠ Slovenských partizánov, 2. ZŠ Stred, 3. SZŠ DSA Rozkvet a ZŠ Nemocničná.
V kategórii B súťažilo desať kolektívov žiakov II. stupňa základných škôl. Z prvého miesta sa tešili žiaci zo ZŠ SNP, z druhého ZŠ Plevník-Drienové a tretieho ZŠ Slovanská.
Okrem toho porota rozdala množstvo ďalších cien, takže ocenené boli vlastné všetky zúčastnené školy.