PÚCHOV. Pozemok pri diaľničnom privádzači, na sútoku Bielej vody a Váhu, Slovenský vodohospodársky podnik prenajal občianskemu združeniu ART&SPORT, ktoré na ňom chce vybudovať voľnočasový a športovo-oddychový areál.
Zámer si vyžiadal masívny výrub stromov, čo sa Púchovčanom nepáči. Nevôľu dávajú najavo podpisovaním na petíciu. Kontrola zo strany štátnych orgánov zistila aj porušenia. Ohrozený je tiež bobor európsky, ktorý sa v tejto lokalite vyskytuje.
Petícia proti areálu
Iniciátormi petície proti plánovanej výstavbe športového areálu sú bratia Jakub a Roman Cíbikovci. Roman je rybár, Jakub okrem toho, že študuje biológiu, je známy fotograf a filmár z kraja pod Vršatcom. Obaja majú veľmi blízky vzťah k prírode, chcú ju chrániť.
„Lokalita má z ekologického hľadiska veľký význam, je využívaná rybármi i Púchovčanmi na relax. Prednedávnom tu bol zistený výskyt bobra európskeho, ktorý je na Slovensku zákonom chránený. Výrub drevín je výrazným narušením jeho prirodzeného prostredia. Toto územie je taktiež považované za záplavové územie, brehový porast slúži aj pre vodné bezstavovce, ryby a vtáky,“ vysvetľuje dôvody petície Jakub.

Petícia proti výstavbe športového areálu, v ktorej žiadajú aj uvedenie lokality do pôvodného stavu, nachádza u Púchovčanov odozvu. Majú už niekoľko stoviek podpisov.
Podnet na inšpekciu
Jakub Cíbik taktiež poukázal na to, že boli vyrúbané stromy s obvodom kmeňa väčším ako 90 centimetrov. Preto bratia podali podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP). Upozornili v ňom aj na výskyt bobra európskeho.
Informáciu o podnete potvrdil Dušan Machara zo SIŽP, Inšpektorát životného prostredia Žilina, s tým, že v zmysle zákona vykonávajú v súvislosti s výrubmi drevín v tejto lokalite, kde bol zaznamenaný aj výskyt bobra, štátny dozor. Aké kroky, resp. sankcie čakajú občianske združenie za nedodržanie podmienok pri výrube, zatiaľ neuviedol. „Pretože štátny dozor nebol doposiaľ ukončený, o sankciách bude možné odpovedať až po jeho ukončení,“ dodal.
Združenie reaguje
Občianske združenie ART&SPORT má pozemok prenajatý od Slovenského vodohospodárskeho podniku do 31. 12. 2030 s možnosťou predĺženia nájomnej zmluvy o ďalších päť rokov. Podľa predsedníčky správnej rady združenia Kataríny Bradáčovej im informácia o tom, že bobor má svoj hrad na brehu rieky Váh, bola doručená až po výrube drevín. „Na základe tejto informácie Správa CHKO Strážovské vrchy vydala rozhodnutie, ktorým sa vymedzili podmienky pre jeho lokalitu za účelom jeho zachovania. Do územia vymedzeného Správou CHKO Strážovské vrchy nebudú zasahovať žiadne stavebné činnosti pri budovaní projektu,“ objasňuje Bradáčová.
Príprava na realizáciu prvej etapy projektu bude podľa nej pokračovať v zmysle platnej legislatívy s rešpektovaním podmienok vydaných Správou CHKO Strážovské vrchy. „O tom, že prebieha nejaká petícia, nemáme informácie, nikto nás o tom neinformoval,“ povedala s tým, že za vyrúbané dreviny Správa CHKO Strážovské vrchy určila náhradnú výsadbu.
Povolenie na výrub
Žiadosť o výrub drevín podalo občianske združenie na mesto Púchov, ktoré je príslušným orgánom štátnej správy v prvom stupni vo veciach ochrany prírody. Podľa Martiny Knížatovej z mestského úradu postupovalo mesto v súlade so zákonom a určilo aj podmienky na výrub. „Jednou z podmienok bolo uskutočnenie výrubu v mimovegetačnom období (do 31. marca) a určenie spôsobu výrubu, či už prebierkového alebo holorubného. Holorubný spôsob výrubu, pri ktorom budú odstránené všetky dreviny, bude realizovaný pod budúcimi športoviskami. Prebierkový spôsob určuje ponechanie drevín s obvodom kmeňa väčším ako 90 cm a bude realizovaný v ostatnom priestore. Súčasťou rozhodnutia bolo aj určenie náhradnej výsadby, ktorá ale nemôže byť realizovaná v danej lokalite, nakoľko sa jedná o inundačné – zátopové územie,“ informovala.
Doplnila, že povolenie na stínanie a odstraňovanie stromov a krov v korytách vodných tokov, na pobrežných pozemkoch a v inundačných územiach vydal Okresný úrad v Púchove v zmysle platnej legislatívy.
Zároveň upozornila, že po zistení, že združenie nesplnilo pri výruboch určené podmienky, podal okresný úrad po dohovore s mestom podnet na prešetrenie na Slovenskú inšpekciu životného prostredia a inšpekcia skonštatovala porušenie rozhodnutia.
O prítomnosti bobra nevedeli
Na margo výskytu bobra Knížatová uviedla, že pri šetrení zaznamenali znaky jeho prítomnosti, ale informácia hovorila o jedincovi, ktorý do tohto územia len zabieha. Jeho prítomnosť nepotvrdili ani ochranári zo správy CHKO Strážovské vrchy, keďže lokalitu pravidelne nemonitorovali. „Až po výrube sa zistili tzv. pobytové znaky bobra, našiel sa aj bobrí hrad. Treba však pripomenúť, že bobrí hrad v danom území spozoruje naozaj len odborník, akým je práve pracovník štátnej ochrany prírody,“ doplnila.
Ochranári z CHKO Strážovské vrchy naopak hovoria, že o výskyte bobra vodného v tejto lokalite vedeli. „Informácie o výskyte bobra vodného v tejto lokalite sme mali, ale nevedeli sme, že sa na danom mieste plánuje budovanie športového areálu,“ reagovala Erika Kružliaková z CHKO.
Bobor vodný je zákonom chránený
O tomto živočíchovi, ktorý na Slovensku takmer vyhynul, sme sa porozprávali s Erikou Kružliakovou z CHKO Strážovské vrchy.
– Bobor vodný (tiež sa používa označenie bobor eurázijský alebo európsky) je chránený vzhľadom na jeho pohnutú minulosť, keď bol na území Slovenska úplne vyhubený a v súčasnosti musí čeliť takým ohrozujúcim faktorom pre jeho populáciu, ako je zraňovanie až usmrcovanie jedincov vodohospodárskymi zariadeniami, či usmrcovanie na cestných komunikáciách, ako aj degradácii bobrích teritórií,napr. odstraňovaním sprievodnej brehovej vegetácie vodných tokov.
Ako sa dá spoznať, či ide o bobrí hrad? Dokáže to rozoznať aj laik?
– Bobrí hrad je dobre rozpoznateľná stavba, často väčších rozmerov a staviteľ sa dá dobre identifikovať podľa charakteristicky ohryzeného stavebného materiálu – kmienkov a vetví. Medzery medzi hrubšími kmienkami a vetvami vypĺňa tenšími konárikmi, tŕstím a bahnom.
V čase dostupnosti rôznych mobilných aplikácií so zoologickou tematikou dokáže bobrí hrad rozoznať aj zvedavý laik. Častejšie si ľudia všimnú inú bobriu činnosť – ohryz drevín, ktorý je svojím tvarom presýpacích hodín jedinečný a nezameniteľný s iným živočíchom.
Ako má v prípade, že zistí výskyt tohto živočícha, postupovať?
V prípade zaznamenania výskytu bobra vodného treba kontaktovať Správu CHKO Strážovské vrchy.
Môže ohroziť výrub, resp. plánovaný športový areál jeho život na Bielom potoku?
– Odpoveď na otázku, ako zareaguje bobor vodný na výrub a plánovanú výstavbu v tejto lokalite, dá čas. Je možné, že vodný tok – Bielu vodu neopustí, len sa presunie bližšie k miestam, kde bude mať viac stavebného materiálu a potravy.
Má CHKO možnosť obmedziť zámery na areál z dôvodu ochrany tohto živočícha?
– Správa CHKO Strážovské vrchy navrhla vyčleniť pre bobra vodného na sútoku vodných tokov Bielej vody a Váhu časť pozemku, na ktorom sa znovu nechá vyrásť brehový porast – tentoraz aj s pomocou človeka – časť stromov bude vysadená, aby sa urýchlila obnova brehového porastu. Neznamená to, že tam ľudia nebudú mať prístup. Ide o to, aby sa v blízkosti brehov vodných tokov počas výstavby nepohybovali ťažké mechanizmy.
Je viac lokalít v našom re-gióne , kde sa bobor vyskytuje a kde?
V územnej pôsobnosti Správy CHKO Strážovské vrchy monitorujeme pravidelne dve lokality s výskytom bobra vodného. Jednu v okrese Bytča a druhú v okrese Púchov (nejde však o lokalitu na sútoku Bielej vody s Váhom). ⋌