DOHŇANY. Ochutnávka v Dohňanoch je po Radimove druhá najväčšia na Slovensku. Pravidelne sa tu schádzajú skalní a pribúdajú noví „fajnšmekri“, pre ktorých je výroba kvalitnej pálenky hotovým obradom.
Ochutnávke ovocných destilátov, ktorej sa zúčastňuje odborná i laická verejnosť, predchádza hodnotenie vzoriek komisiami pod odborným dohľadom profesora Júliusa Forsthoffera.
Kvalita vzoriek rastie
Koštovku v Dohňanoch už po šiestykrát otvoril starosta obce Milan Panáček, ktorý poukázal na fakt, že aj napriek slabej úrode ovocia v minulom roku dokázali pestovatelia vyprodukovať kvalitu. „To, že do súťaže prihlasujú pestovatelia čoraz viac kvalitných vzoriek, svedčí o úrovni akcie. Teší nás, že sa z nej stala tradícia, pretože bez tradícií nemôže spoločnosť zachovávať svoje hodnoty,“ uviedol v príhovore.
Vychovať ľudí k tomu, aby vyrobili kvalitný destilát, stálo usporiadateľov množstvo námahy a osobného času. Svoje o tom vedia rytieri rádu ovocných destilátov, v ktorých záujme je poradiť pestovateľom, aké stromy či kríky treba zasadiť, ako pripraviť správny kvas, kedy treba kvas vypáliť a iné dôležité maličkosti, z ktorých sa skladá mozaika. Podľa nich je dôležité naučiť ľudí užívať dary zeme v tekutom stave s mierou.
Kvalita destilátu sa vyjadruje 50-bodovým hodnotením, pričom výsledok ovplyvňujú viaceré faktory, ktorých súhra je vyjadrená číselne. Podľa profesora Júliusa Fosthoffera, predsedu hodnotiacich komisií, kvalita vzoriek z roka na rok rastie. Usporiadateľ súťaže a rytier rádu ovocných destilátov Jaro Drienik vidí za tým osvetu, ktorú robia už pekných pár rokov. „Najdôležitejšie je pôsobiť na verejnosť zvyšovaním spotrebiteľského povedomia, v duchu zásady pi málo, pi dobré.“
Kritériá hodnotenia
Ako informoval Július Forsthoffer, základným kritériom pri hodnotení je vzhľad. Ten môže byť dokonalý alebo nie. Druhým kritériom je vôňa. Delí sa na dve podčasti: intenzitu a charakteristiku, ktorá je typická pre danú odrodu. Tretím je harmónia týchto dvoch. „Máme destiláty, ktoré sú krásne voňavé, ale majú mdlú chuť a máme destiláty, ktoré nie sú až tak voňavé, ale krásne chutia,“ vysvetľuje profesor.
Je na porote, aby vzorky porovnala a stanovila body. „Hodnotiť 700 vzoriek nie je celkom jednoduchá záležitosť. Aj napriek tomu, že sa všetci snažia o objektivitu, dochádza k nerovnováhe. Ľudia, ktorí dostali dobré hodnotenie, si to vážia, a tí, čo neuspeli, si spytujú svedomie a hľadajú chybu, aby sa jej do budúcna vyvarovali,“ doplnil.
Morava bodovala
Šampiónom Zlatého destilátu Púchovskej doliny sa stal Zlatek Vodička zo Svatobořic v ČR, ktorý vzorku na Slovensko prihlásil po prvý raz. Cenu prevzal jeho kamarát Michal Šedík, taktiež zo Svatobořic. Ten sa v Dohňanoch stal víťazom odrody višňovica.
Pán Michal sa výrobe destilátov venuje už dvadsať rokov, do súťaže však vzorky prihlasuje druhý rok. „Prvé ocenenie som získal v Svatobořiciach, kde som sa stal víťazom odrody hruškovica.
To ma nakoplo k ďalším aktivitám, ktoré priniesli úspechy,“ prezradil víťaz. Podľa neho recept na kvalitnú pálenku spočíva v príprave kvasu a prístupe, pretože keď sa niečo robí s láskou, väčšinou sa podarí.
Ocenených pestovateľov z Južnej Moravy bolo na ochutnávke viac. Podľa Jara Drienika ich majstrovstvo vo výrobe dobrej pálenky spočíva v tradícii. „Chodia sem v prevahe starší páni, ktorí pália už viac než 30 rokov. Na kvas vyberajú dozreté ovocie a narábajú s ním veľmi opatrne. Navyše, na Morave je výborná pôda, výborné podnebie, o mesiac dlhšie slnko ako u nás, čo sa odrazí na chuti ovocia a privedie ľudí k majstrovstvu,“ dodal Drienik.