VISOLAJE. Ojedinelej akcie sa zúčastnili občania a predstavitelia obce Visolaje, amatérski archeológovia, nadšenci histórie a zástupcovia občianskeho združenia Hradiská.
Mohylníky vo Visolajoch po prvýkrát objavil amatérsky archeológ Štefan Meliš ešte začiatkom šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Dnes patria k najlepšie zachovaným na Slovensku. Odkrytia pamätnej tabule sa takmer devätdesiatročný Štefan Meliš zúčastnil i osobne.

Hľadači pokladov si nepomôžu
Podujatie otvoril starosta obce Visolaje Vincenc Hrenák, ktorý informoval o vzácnom náleze v ich chotári a poďakoval členom OZ Hradiská za aktívnu propagáciu.
Predseda združenia Hradiská Peter Jenčík uviedol, že v chotári obce Visolaje je viac ako tridsať navŕšených mohýl, ktoré sú stále rozoznateľné v lesnom poraste. Žiaľ, mohyly na súčasných poliach sú už rozorané. Občanov upozornil na to, že mohyly sú veľkou archeologickou vzácnosťou a sú majetkom nás všetkých, preto ich treba ochraňovať.
Ich kultúrna a archeologická hodnota je podľa neho vysoká, ale hľadači pokladov v nich nenájdu nič, čo by mohli speňažiť. „S poľutovaním konštatujem, že stále sa nájdu nezodpovední hľadači pokladov, ktorí nenávratne ničia nálezy, pričom sami si nepomôžu. Vyzývam preto ľudí, aby si mohylníky strážili a prípadných kopáčov nahlásili polícii. Ničenie archeologických lokalít je trestný čin, ktorý sa trestá väzením,“ upozornil predseda OZ Hradiská.
Národný poklad kúsok od obce
Priamo pri nálezisku predviedli mladí členovia združenia Hradiská, preoblečení za staroslovanských bojovníkov, boj muža proti mužovi. Po ukážkach vojenského umenia slovanských bojovníkov starosta Hrenák spolu s Jenčíkom a Melišom odhalili pamätnú tabuľu.
Prvý nález
Štefan Meliš si priamo na mieste zaspomínal, ako mohylníky objavil a priviedol k nim známeho archeológa Antona Petrovského-Šichmana. Ten urobil prieskum jedného a našiel v ňom starodávnu keramickú urnu na popol zosnulého a zhrdzavené železné torzo noža.
Meliš pripomenul, že v širšom okolí okresov Považská Bystrica a Púchov je veľa rôznych nálezísk aj zo starších období, mnoho tisíc rokov pred naším letopočtom. Spomenul náleziská Laténskej kultúry, Lužickej kultúry, keltské náleziská, germánske náleziská, ako aj slovanské. „My všetci sme potomkovia pôvodných obyvateľov, premiešaní s príchodzími etnikami. Preto všetky archeologické pamiatky sú naším dedičstvom, na ktoré môžeme byť právom hrdí,“ dodal.
Autor: Milan Valach