POVAŽSKÁ BYSTRICA. Každý z nás určite v detstve sníval svoju rozprávku. Väčšina si ju nechávala pre seba, nedokázala sa s ňou podeliť. Deti, ktoré sa zúčastnili súťaže Dobšinského rozprávkovo ju vyrozprávali slovne i výtvarne.
Deti chcú motivovať
Organizátorom v poradí už dvanásteho ročníka súťaže Dobšinského rozprávkovo je Považské osvetové stredisko, rodičovské združenie pri Základnej škole v Dolnej Marikovej, obec Dolná Mariková a Považská knižnica. Ako organizátori zhodne tvrdia, chcú ňou detí podporovať a rozvíjať ich talent. „Cieľom výtvarnej i literárnej súťaže je podporovať a rozvíjať detskú tvorivosť a fantáziu. Sme radi, že sa nám to darí, čo je vidieť aj na záujme detí,“ hovorí Daniela Čižmárová, riaditeľka Považského osvetového strediska, s tým, že súťaž je určená pre deti do 15 rokov.
Jej význam oceňuje i starosta Dolnej Marikovej Peter Šujak. „Myslím, že dnes vôbec nie je jednoduché zaujať deti a dotiahnuť ich k takému niečomu, ako je súťaž, keďže možnosti internetu sú široké. Klobúk dolu pred deťmi, ktoré sa snažia a učiteľmi, ktorí ich k tomu vedú,“ dodal.

Rozbiehajú sa aj rozprávkari
Dobšinského rozprávkovo bola pôvodne výtvarná súťaž. Neskôr ju rozšírili aj na literárnu, aby deti mohli rozprávky stvárniť i slovne.
Novinka sa ujala, tento rok sa do literárnej súťaže zapojilo 11 autorov s trinástimi literárnymi prácami. Všetky si prečítala odborná porota, ktorá ich posudzovala. „Zamerali sme sa na komplexné hodnotenie dielka, predovšetkým jeho originálnosť, nový nápad a či má znaky rozprávky,“ objasnila členka poroty literárnej časti Stanislava Gažúrová.
Ocenila, že deti dokážu vyjadriť svoju fantáziu a zároveň doplnila, že niektoré dielka boli skutočne originálne, čo potvrdila aj ďalšia členka poroty Ivana Knappová. „Zaujala ma detská tvorivosť, majú neskutočnú fantáziu a verím, že budú pokračovať,“ pripojila sa k hodnoteniu literárnej súťaže porotkyňa a zároveň riaditeľka Považskej knižnice.
V literárnej súťaži porota udelila diplomy a ceny bez určenia poradia. V prvej kategórii sa z nich tešila Nina Jašová zo ZŠ Školská Považská Bystrica, Terézia Babulíková zo ZŠ s MŠ D. Savia v Dubnici nad Váhom a Ema Kardošová zo ZŠ Domaniža. Čestné uznanie získala Monika Štefúnová zo ZŠ s MŠ D. Savia v Dubnici nad Váhom.
V druhej kategórii medzi ocenenými stáli Naďa Števčeková a Laura Tašková (ZŠ Nemocničná Pov. Bystrica), Stela Surovčíková (CVČ Púchov) a Filip Harvánek zo ZŠ sv. Augustína Pov. Bystrica.
Malí výtvarníci
Pestrú paletu nápadov mali aj deti vo výtvarnej súťaži. Odborná porota hodnotila viac ako 180 prác, ktoré zaslali deti z materských a základných škôl, CVČ a ZUŠ.
Porotkyňa Veronika Mikulášová hodnotí úroveň prác v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi lepšie. „Je vidieť, že deti sa zlepšili. Škoda, že v základných školách nemajú na výtvarnú výchovu väčší priestor, pretože za jednu hodinu nedokážu vytvoriť kvalitnú prácu. Preto je stále vidieť rozdiel medzi prácami detí zo základnej školy a základnej umeleckej školy, kde majú času viac,“ skonštatovala.
Na hodnotení s to však neprejavilo, pretože základné umelecké školy boli hodnotené samostatne.
Výsledky výtvarnej súťaže
Vo výtvarnej súťaži bolo viac kategórií, a tak bolo aj viac ocenených. V prvej kategórii – materské školy zvíťazila práca Paulínky Novákovej z púchovského CVČ pred Simonkou Sekerovou z MŠ Lánska Považská Bystrica a Jankou Mahútovou z MŠ Železničná Považská Bystrica.