LEDNICKÉ ROVNE. Slávnostná vernisáž k výstave nad ktorou prevzal záštitu Miroslav Lajčák, sa uskutočnila v priestoroch Slovenského národného múzea, kde sú exponáty lineárne usporiadané od najstarších až po súčasnosť. Výstavu otvoril predseda predstavenstva Stanislav Biroš, ktorý vzdvihol prácu stoviek sklárov, technikov, technológov i obyčajných ľudí, ktorí prispeli k vybudovaniu sklárne a šíreniu dobrého mena. Z oblasti dizajnu pripomenul mená dizajnérov, ktorí vdychovali dušu výrobkom počas dlhých desaťročí.

Dizajnérom už dve desaťročia
Kurátorom výstavy sa stal Patrik Illo, ktorý návštevníkov previedol jednotlivými etapami vývoja. Pozornosť sústredil na exponáty od roku 1900 do roku 1950 od neznámych autorov, ktoré sú majetkom Slovenského sklárskeho múzea. Zároveň spresnil, že od šesťdesiatich rokov sú to všetko exponáty, ktoré už majú vlastného autora počnúc Karolom Hološkom a Jaroslavom Tarabom až po súčasných autorov. Spestrením výstavy je podľa neho aj niekoľko objektov z medzinárodného sklárskeho sympózia v Lednických Rovniach. „Vybral som autorov z celého sveta od Japonska až po Indiu. Je tu prierez ich dielami v ktorých zanechali svoju pečať,“ dodal kurátor.
Čerešnička na torte
Ukážky prác boli vo veľkej miere produktmi ručnej výroby, ktorá je pýchou Rony a ktorú sa podarilo v sklárni zachovať až doposiaľ. Podľa generálneho riaditeľa Ľubomíra Pechu je však len čerešničkou na torte. Podstatnú časť produkcie tvorí strojová výroba, ktorá zarába, preto sa ju snažia robiť na vysokej úrovni. „V minulom roku sme predstavili sofistikované strojové kalichy, ktoré sú na nerozoznanie od kalichov ručných. K ručnej výrobe sa snažíme priblížiť nielen návrhmi, ale i kvalitou. Aby to nebolo len chrlenie obrovského počtu vecí, ale kvalitných vecí, čo oceňujú zákazníci z celého sveta,“ spresnil Pecha.
Špičkový slovenský dizajn
Záštitu nad výstavou prevzal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý bol v deň konania vernisáže na zahraničnej pracovnej ceste. V jeho mene privítala hostí riaditeľka odboru verejnej diplomacie Elena Mallicková , ktorá v príhovore uviedla, že spoločnosť Rona píše svoj príbeh už neuveriteľných 125 rokov. Vďaka kreatívnym dizajnérom, sklárom a úspešným manažérom exportuje výrobky do 56 krajín sveta, čím prispieva k reprezentácii Slovenska. „Ministerstvo zahraničných veci predstavilo minulý rok značku Good idea Slovensko. Táto značka je vyjadrením toho, že Slovensko je krajina dobrých nápadov, šikovných a kreatívnych ľudí. A práve tieto atribúty spoločnosť Rona a ich kreatívni ľudia na sto percent spĺňajú. Preto ponúkame licenciu na Good idea Slovakia a bude pre nás cnosťou, ak pod touto značkou bude Rona prezentovať svoje výrobky v zahraničí,“ predložila návrh Maliicková. Zároveň dodala, že umelecké diela z dielne hlavného dizajnéra Patrika Illa, budú zdobiť reprezentačné priestory 72 predsedu valného zhromaždenia OSN Miroslava Lajčáka. Po Bielom dome bude aj priestory valného zhromaždenia OSN prezentovať špičkový slovenský dizajn.