LEDNICKÉ ROVNE. Sympózia sa dostali do povedomia nielen širokej verejnosti, ale i sklárov, umelcov a teoretikov umenia. „Vždy sa snažíme o čo najširší okruh výtvarníkov a dizajnérov, ktorí prichádzajú do Lednických Rovní, aby ďalej prezentovali cez svoju tvorbu zručnosť sklárov a ľudí pôsobiacich v tomto priemysle,“ uviedol vedúci marketingu Vladimír Letko.
Medzinárodná spolupráca
Zastúpenie na výročnom podujatí bude mať Čína, USA, Švédsko, Poľsko, Lotyšsko, Rusko, Česko i Slovensko. Okrem umelcov, ktorí budú pracovať týždeň na hutiach a vytvárať diela, prijali pozvanie aj teoretici umenia a iní odborníci. Aj z tohto dôvodu pripravujú v Lednických Rovniach prednáškové dni v utorok a stredu, kde dizajnéri predstavia svoju prácu so sklom.
Tento krásny sviatok bude zavŕšený 1. júla v sobotu Dňom otvorených dverí vo výrobnom závode a výstavou prác v areáli kaštieľa.
Uchované v múzeu
Ako ďalej informoval Vladimír Letko, diela, ktoré sú vytvorené počas týždňa na huti, sa stávajú majetkom sklární a uchované sú v depozite Rona Gallery v sklárskom múzeu. „Ide tu o zachovanie kontinuity práce dizajnérov a jej prezentácie na rôznych výstavách. Ak umelci vytvoria dve diela, jedno zostáva u nás, druhé ostáva autorovi. Takto to funguje už roky.“
Krištáľovo čisté
Rovnianska skláreň bola vždy známa krištáľovo čistým a hladkým sklom. Je to i ústrednou myšlienkou tohtoročného sympózia. V porovnaní s inými ročníkmi to bude do istej miery odlišnosť. „Aby sme zostali verní tradícii, rozhodli sme sa v tomto roku nepoužívať farebné sklo v hmote. Možnosti sa zúžili iba na striekanie a maľovanie,“ doplnil Letko.
Súčasťou Dňa otvorených dverí bude aj krst knihy Rovnianske srdce vpísané do skla, ktorej autorom je Pavol Dinka a fotograf Eduard Timko. Kniha zachytáva významné obdobie sklární od jej prvopočiatkov až po súčasnosť.