POVAŽSKÁ BYSTRICA. Miera disponibilnej nezamestnanosti klesla v máji v okrese Považská Bystrica na 5,1 percenta, čo je v porovnaní s aprílom pokles o takmer tri desatiny.
V okrese Púchov je ešte nižšia, dosiahla 3,51 percenta, pokles je o vyše dvoch desatín.
Je to aj dôsledok novely zákona, ktorá platí od mája.
Z evidencie odišlo viac ľudí
V porovnaní s inými mesiacmi zaznamenal úrad práce vyšší pokles evidovaných nezamestnaných.
V okrese Považská Bystrica bolo v máji vyradených z evidencie 344 uchádzačov o zamestnanie, v okrese Púchov vyradených 138. „Dôvody vyššieho odtoku sú rôzne. Svoj podiel na tom má, samozrejme, intenzívnejšia práca s uchádzačmi, ale najmä novela zákona, podľa ktorej môžu dohodári odpracovať iba 40 dní v roku. Do 9. mája mali možnosť rozhodnúť sa, či zostanú pracovať na dohodu, alebo zostanú v evidencii,“ vysvetľuje Emília Dubcová z úradu práce.

Veľa ľudí volilo možnosť zamestnať sa na zmluvu. „Taktiež zamestnávatelia sa snažili ľudí, ktorí u nich pracovali na dohodu, udržať si a ponúkli im zmluvy,“ doplnil riaditeľ úradu Ján Harant.
Prišli aj absolventi
V máji prichádzajú do evidencie aj prví absolventi škôl.
Podľa Dubcovej z 208 zaradených tvorili takmer pätinu v okrese Považská Bystrica a v okrese Púchov zo 110 zaradených uchádzačov menšiu polovicu. „Ide hlavne o absolventov vysokých škôl, ktorí prichádzajú do evidencie do siedmich dní po štátnej skúške. Najviac absolventov stredných škôl prichádza až v septembri, pretože do konca augusta na nich rodičia môžu poberať prídavky na deti,“ objasňuje ďalší vývoj.
V tomto roku ale nápor absolventov neočakávajú. „Mnohí zamestnávatelia oslovujú žiakov ešte počas štúdia a snažia sa ich začleniť do svojho pracovného kolektívu. Platí to aj u nás, pretože nedostatok kvalifikovaných pracovníkov pociťujú zamestnávatelia už dlhodobejšie,“ pokračuje Dubcová.
Projekty sa osvedčili
Úrad práce realizuje viacero projektov na podporu zamestnanosti. Podľa Dubcovej majú zamestnávatelia i samosprávy o ne záujem: „Čo je potešiteľné, pomohli aj projekty na podporu zamestnanosti znevýhodnených skupín občanov. Vďaka nim sa podarilo zamestnať niekoľko desiatok ľudí nad päťdesiat rokov či dlhodobo nezamestnaných. Veľkú odozvu mal aj projekt na dobrovoľnícku prácu. V oboch okresoch sa takto v máji uplatnilo takmer sedemdesiat ľudí. Veľa ľudí sa zapája aj do rekvalifikačných kurzov,“ doplnila.
Ľudí je skôr málo
Slovenské firmy čoraz viac volajú po dovoze pracovnej sily zo zahraničia.
Výnimkou nie je ani náš región. Podľa riaditeľa úradu práce Jána Haranta začína silnieť tlak zamestnávateľov na tento spôsob získavania kvalifikovanej pracovnej sily. „Na trhu práce čoraz viac chýbajú kvalifikovaní pracovníci. Preto sa snažia zamestnávatelia získať ich zo zahraničia. A to aj napriek tomu, že ide len o sezónne zamestnávanie na tri mesiace,“ uviedol.
Podľa zákona môžu firmy zamestnať cudzincov len na tri mesiace, ide o tzv. sezónne zamestnanie. Zákon taktiež určuje štyri sekcie na sezónne zamestnanie, a to poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov, ďalej priemyselnú výrobu, stavebníctvo a ubytovacie služby. Ako Harant dodal, že zamestnávatelia majú záujem najmä o kvalifikovaných pracovníkov v oblasti strojárstva, obchodu a služieb.