Nadšenie, iskrenie, slzy i smiech. Mesto pri behu ožilo

Na štvrtý ročník Behu nádeje prišla asi tisícka ľudí, väčšina z nich aj bežala. Vďaka podujatiu sa vytvára v meste super komunita, tiež školy získajú peniaze na nákup kvalitných pomôcok na telesnú výchovu.

Nadšenie je medzi deťmi obrovské.Nadšenie je medzi deťmi obrovské. (Zdroj: BERKO)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obrovské nadšenie, chuť zašportovať si, iskrenie v boji o získanie prvenstva, ale aj pocit spolupatričnosti pri podpore dobrej veci. Toto charakterizuje podujatie Beh nádeje. Konal sa už štvrtý ročník a ľudí prichádza z roka na rok viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zámer

Podujatie Beh nádeje organizovalo občianske združenie Zrniečka pre sny, ktoré funguje v meste siedmy rok. Na Behu nádeje bežia vždy deti aj dospelí. Bežci dávajú svojou účasťou najavo aj príslušnosť k jednej zo základných škôl v meste. Podujatie podporujú aj veľké strojárske firmy, bežali aj ich zamestnanci.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Beh nádeje v Považskej Bystrici, 1. časť Čítajte 


„Podstatou podujatia je primäť ľudí, aby si išli zabehať, deti aby sa odpútali od počítačov, od nečinnosti. Chceme, aby bola Považská Bystrica na nohách,“ hovorí Katarína Beranová, predsedníčka Zrniečok pre sny. Združenie očakáva, že beh pomôže stmeliť kolektívy škôl. „Každý účastník za školu získava pre ňu jeden bod. Štartovné, ktoré sa vyzbiera, prerozdelíme podľa umiestnenia tým, čo sa zúčastnili,“ hovorí Beranová. Peniaze putujú každý rok na nákup učebných pomôcok pre telesnú výchovu a športové činnosti.
„Hýbať sa, behať, kráčať, to je človeku absolútne prirodzené a príroda je najlepšia telocvičňa. Takže takto športovať môže každý,“ hovorí Beranová.

Teší ju, že akciu podporili aj miestne firmy. „Je dôležité, ak sa firme darí, aby dala späť niečo mestskej komunite,“ hovorí Beranová s tým, že bez pomoci 55 dobrovoľníkov a ľudí, ktorí prispeli do tomboly, by mohla zorganizovať niečo len ťažko.

SkryťVypnúť reklamu

Príde vždy z USA

Kataríne Beranovej pomáha s organizáciou aj jej dcéra Lenka. Docestuje na beh vždy až z USA, kde žije. „Ľudia si dobrovoľne musia navzájom pomáhať, aby v komunite, kde žijú, bolo lepšie. Konkrétne v tomto prípade, aby bolo lepšie našim školám. Školy sú dôležité, od ich fungovania veľmi záleží, akí budú ďalej ľudia,“ myslí si Lenka.

Podujatie začali organizovať možno aj s malou dušičkou, ale akcia je už od začiatku dosť obľúbená. „Vytvára sa pekná komunita za tie roky, ktorá stále rastie,“ dodáva Lenka. Bez športu by si ona sama nevedela svoj život predstaviť. „Je to dôležité nielen pre zdravie, ale aj šťastie, vyrovnanú dušu. Vďaka športu stretávaš aj iných ľudí. Kontakt s nimi je obohatením.“

Prečítajte si tiež: Beh nádeje v Považskej Bystrici, 2. časť Čítajte 

Celkom malí, žiaci aj zamestnanci

Súrodenci Kristián a Matiasko Ďurecovci súťažili v kategórii najmenších, zmerali si sily v súťaži na odrážadlách. „Idem na bicykli a Kristián mi bude držať palce. Potom ja jemu. On ide behať,“ dozvedeli sme sa od mladšieho z chlapcov.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzka Mlynárová prišla so synom aj dcérkou, tiež s kolegami z firmy. „Ja som to vymyslela, že pôjdeme bežať. Aj Maťo chcel ísť, len mamina si to rozmýšľala,“ prezradila dcéra Andrejka. Dodala ešte, že mamina síce hovorila, že bude len kráčať, ale bude to vraj inak. „Isto bude bežať, vie to dobre,“A zhodnotila.
Rebeka Almásyová prišla aj s kamarátkami behať za školu. „Budú potom pomôcky na telesnú. Vyplatilo sa nám to aj minulý rok. Máme nové lopty, pomôcky na behanie a tak,“ skonštatovala žiačka zo VII. ZŠ.

Športovci aj nešportovci

Rodinka Kostelanských si dala ľahší beh, ktorý sa bežal ako druhý. Tatino však neskôr štartoval aj na päť kilometrov. „Tato bežal naozaj ako kôň,“ poznamenala po behu Tamarka Kostelanská. Ona ho hlavne povzbudzovala, sedela mu totiž na pleciach. V cieli čakala rodinku aj babka. Podporiť prišli základnú školu na SNP, teda šestku.

Marián Ševčík nepatrí k ľuďom, ktorí chodia pravidelne behať. Prišiel však rád, aj so synom Matúškom. Spoločný, rodinný beh si naozaj užili. „Je to vynikajúci nápad, perfektná organizácia. Tiež sa pomôže školám. Ľudí akcia spája,“ povedal mladý muž.

Syn je bojovník, bol nadšený

Martin Dobeš bol nadšený z výkonu svojho syna. „Bol zlatučký, šikovný, môj drobček. Držal sa. Je to bojovník,“ pochválil po behu Karolka Martin. Chlapča malo síce slzy na krajíčku, ale udržalo ich. Bol na neho veľmi pyšný, že to nevzdal a dobehol do konca aj napriek tomu, že spadol a utŕžil nejaký ten škrabanec. „Je to fantastické, že zorganizovali takéto podujatie pre deti a rodičov. Škoda, že akcia nebýva aj častejšie,“ skonštatoval s tým, že myšlienka pomôcť športom k tomu, aby sa dalo lepšie športovať v školách s kvalitným náradím, je výborná.

Treba podporiť šport

Samko Garanič bežal za siedmu základnú školu. „Minulý rok som nebol, vyberali mi akurát vtedy nosné mandle. Ale keď som bol prvák, tak som bežal a bol som siedmy,“ pochválil sa malý športovec. Na beh sa tešil. „Hádam budeme mať aj nejaké nové lopty, “ prezradil ešte pred štartom.
Jeho otec Štefan Garanič skonštatoval, že akcia pre rodiny je v meste vždy prínosom. „A ak ide výťažok z nej na niečo užitočné, je to ďalší bonus.“

Ivan Wallenfels zhodnotil podujatie rovnako ako veľmi dobrý nápad. „Som nadšenec nových časov, neholdujem starému socialistickému režimu. Mrzí ma ale, čo musím skonštatovať. A síce, že vtedy sa športovalo viac, a aj prostriedkov bolo na šport viac. Aj v školách. V tomto sme boli na tom lepšie ako dnešné deti, žiaľ,“ prezradil. Nápad podpory škôl v oblasti športu hodnotí preto na výbornú. „Toto je jedna z vynikajúcich akcií, ktorá môže pomôcť.“ Šport je podľa neho v živote dieťaťa a mladého človeka veľmi dôležitý. „Všetky naše deti vedieme k športu. Je dôležitý nielen po telesnej stránke, naučia sa aj vzorom správania, ktoré budú vedieť využiť v živote. Napríklad vytrvalosti, dôslednosti, budú si vedieť zadeliť si čas,“ povedal Wallenfels s tým, že šport ich pripraví tiež nielen na výhry, ale aj prehry. „Aj tie sa treba naučiť v živote prijímať, vysporadúvať sa s nimi,“ dodal.

Prišli pre podporu školy

Dária Hrbáčková bežala pre svoju školu. „Som prvýkrát, trochu som aj nevládala. Som zo šestky. Potrebovali by sme lepšie lopty, aj nové žinenky, už sú roztrhané,“ prezradila Dária.
Veľmi aktívne sme videli povzbudzovať Františka Staneka. „Dcéra už bežala a teraz sa snažím podporiť jej spolužiakov. Nemohol som jej odmietnuť účasť. Treba to, nech sa decká hýbu. Vždy budem podporovať takúto vec.“ Dcéra Stela prezradila, že minulý rok prišiel ocino len ako divák, ale teraz ide aj bežať.

Účasť firiem

Akciu podporujú aj dve veľké strojárske firmy. „Super počasie, ideálne na beh. Aj z firmy máme viac účastníkov ako minule,“ povedal Peter Randa, riaditeľ firmy Bonfiglioli. Dodal, že firma rada podporila podujatie a má z nej absolútne dobrý dojem. Na budúci rok idú behať opäť. „Prídeme, je to bez debaty.“ On sám bežal, rovnako ako Jaroslav Šedivý, riaditeľ Danfoss Power Solution. „Je dôležité, aby mali deti možnosti športovať, aby bol šport súčasťou ich rastu a výchovy. Chceme preto pomáhať pri takýchto aktivitách a podeliť sa o výsledky firmy,“ hovorí Jaroslav Šedivý s tým, že s občianskym združením Zrniečka pre sny spolupracujú už dlhšie aj pri iných aktivitách. „Prišli sme bežať aj s kolegami, aby sme podporili komunitu. Veď podporiť deti v telesnej výchove je výborný nápad,“ zhodnotila Viera Hájková z Danfossu.

Povzbudenie pri trati

Pri behu na päť kilometrov sme zastihli popri trati ja fanúšikov. „Prišli sme povzbudiť švagra a švagrinú,“ prezradil Jozef Front. Okrem pokriku ich mal povzbudiť aj plagát, ktorý si na túto príležitosť vyrobili. „Chodia behávať aj polmaratóny a k športu vedú aj deti. Aj minulý rok sme ich pri trati povzbudzovali. To musí byť, toto je naše stále stanovište, fungujeme ako vzpruha,“ povedala Božena Bašová. Maminu a tatina ,Annu a Jozefa Masarykovcov, povzbudzovali aj obe dcérky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  6. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  7. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 71 075
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 248
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 903
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 464
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 179
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 085
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 171
  1. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  2. Daniel Balko: Ohrozuje Trump súčasný medzinárodný systém? Čo to pre nás znamená?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXII
  4. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  5. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  6. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  7. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  8. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 351
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 526
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 70 970
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 831
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 271
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 902
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 400
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 756
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Pán Jozef Šamaj využíva inteligentnú domácu asistentku vyše roka.

Trenčianska župa za ňu získala ocenenie.


Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Ilustračné foto.

Nácvik činnosti zásahu pri likvidácii požiaru ubytovacieho zariadenia bolo hlavným cieľom víkendového taktického cvičenia profesionálnych a dobrovoľných hasičov z okresov Ilava a Trenčín v Nemšovej.


TASR
  1. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  2. Daniel Balko: Ohrozuje Trump súčasný medzinárodný systém? Čo to pre nás znamená?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXII
  4. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  5. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  6. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  7. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  8. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 351
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 526
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 70 970
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 831
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 271
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 902
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 400
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 756
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu