POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vďaka separácii a znížilo množstvo separovaného odpadu o šesť percent, čo je podľa vedúceho odboru starostlivosti o životné prostredie okresného úradu veľmi málo.
Výsledky
Nárast oproti predchádzajúcemu roku bol v separovaní obalov z papiera a lepenky o 46 percent, v separovaní skla o 15 percent, plastov o 8 percent. Vyseparovalo sa aj 15 ton viacvrstvových kompozitných materiálov, teda tetrapakov. V minulosti sa tento druh odpadu neseparoval. Ako informovala Jana Mičková, vedúca odboru prevádzky, údržby a služieb mesta, hlavným významom separovania je zníženie množstva komunálneho odpadu. Celkovo to bolo o šesť percent.
Nepostačujúce a propagácia
Vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie okresného úradu Pavel Petrík však na zasadnutí komisie dopravy, životného prostredia a odpadového hospodárstva konštatoval, že je to stále veľmi málo.
„Zníženie komunálneho odpadu o 600 ton je málo a je potrebné znova zabezpečiť propagáciu separovania,“ pripomenul okrem iného Petrík. Zdôraznil ešte, že kapacity skládky, kam mesto vyváža odpad, sa veľmi rýchlo zmenšujú. Dodal tiež, že zaznamenal sťažnosti obyvateľov na odvoz a zber separovaného odpadu, pretože jednotlivé druhy odpadu sú pri nakladaní do jedného zberného vozidla pomiešané, čo môže ľudí demotivovať.
Jana Mičková vysvetlila, že takto sa zbierajú len tie materiály, ktoré sa môžu zbierať spolu,a potom sa dotrieďujú na separačnej linke.
Ekonomická motivácia chýba
Poslanca Juraja Smatanu zaujímalo, či robí mesto porovnanie separovania s mestskými časťami, kde by malo byť separovanie odpadu ekonomicky zvýhodnené. Mičková informovala, že separovanie nie je v mestských častiach ekonomicky zvýhodnené. Na komisii ešte odznelo, že samospráva bude musieť vymyslieť a zaviesť zvýhodňovanie obyvateľov, ktorí separujú, aby sa výsledky zlepšili.