LEDNICKÉ ROVNE. Slávnostného sympózia, ktoré vyvrcholilo 1. júla dňom otvorených dverí, sa zúčastnilo 14 výtvarníkov z rôznych kútov sveta. Počas týždňa prezentovali svoju tvorbu prostredníctvom zručnosti sklárov. Zastúpenie na výročnom podujatí mala Čína, USA, Švédsko, Poľsko, Lotyšsko, Rusko, Česko i Slovensko.
Diela výtvarníkov týchto krajín boli v prvú júlovú sobotu inštalované v areáli kaštieľa, kde ich obdivovali návštevníci z celého Slovenska. Slová uznania svedčili o výnimočnosti celého podujatia, ktoré bolo zároveň i oslavou 125. výročia sklárne Rona.
Vpísané do skla
Súčasťou dňa otvorených dverí bol aj krst knihy Rovnianske srdce vpísané do skla, ktorej autorom je Pavol Dinka a fotograf Eduard Timko. Kniha zachytáva významné obdobie sklární od jej prvopočiatkov až po súčasnosť.
Výtvarníci versus sklári
O tom, že sa ročník vydaril, informoval i vedúci propagačného oddelenia Rony Vladimír Letko, ktorý si myslí, že aj keď s menšími problémami, všetko napokon zvládli na výbornú.
Výtvarníci spolu so sklármi zosynchronizovali spoluprácu do želanej podoby. „Aj keď to boli ľudia, korí pracovali spolu po prvýkrát, našli spoločnú líniu. A v tomto duchu sa niesla celá tvorba. Výsledok bol k nahliadnutiu v historickom parku,“ uviedol.
Pracovala fantázia
Skláreň Rona bola vždy známa krištáľovo čistým a hladkým sklom. Práve to bolo i ústrednou myšlienkou tohtoročného sympózia.
V porovnaní s inými ročníkmi to bola do istej miery odlišnosť, ktorá vytvorila priestor pre inovácie, čo sa odzrkadlilo v dielach výtvarníkov. Diela, ktoré vznikli počas týždňa v hute, boli jedinečné nielen spracovaním, ale i myšlienkami, ktoré odzrkadľovali vízie výtvarníkov.
Inštalované diela v parku boli bez názvov, pretože podľa Vladimíra Letku je pre výtvarníka najťažšie pomenovať dielo, ktoré stvorili. „Každý sa prezentuje svojím názorom na sklo, či už v ponímaní s úžitkovou, alebo umeleckou hodnotou, alebo je to konfrontácia materiálov, ako sme mohli vidieť pri niektorých dielach, ktorých poslanie si každý vysvetlil po svojom. A o to umelcom išlo. Prebudiť v ľuďoch fantáziu,“ vysvetlil.
Uchované pre budúcnosť
Diela, ktoré boli vytvorené počas sympózia, sa stávajú majetkom sklární a uchované budú v depozite Rona Gallery v sklárskom múzeu. Počas roka budú prezentované na viacerých výstavách.