POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na zimnom štadióne končia s prácami na rozsiahlej rekonštrukcii. Nebude už slúžiť len na ľadový hokej a verejné korčuľovanie na ľade. Poslúžiť by mohla tiež ako plocha pre kolieskové korčule, basketbal, volejbal či florbal.
Odstránili nedostatky
Po rekonštrukcii očakávajú v Považskej Bystrici úsporu pri mrazení ľadovej plochy a zodpovedajúcu kvalitu ľadu. „Pôvodný terén bol veľmi nerovný, boli tu rozdiely niekedy až 15 centimetrov,“ hovorí Martin Žilinčík konateľ a majiteľ firmy Aktiv Pro, ktorá realizuje rekonštrukciu. Aj toto spôsobovalo problémy pri mrazení v minulosti. Nedostatky museli odstrániť. Na ploche je teraz špeciálny povrch. Vytvoril sa jednoliaty celok, ktorý má lepšie povrchové vlastnosti, väčšiu tvrdosť a trvácnosť.
Využitie aj na iné športy
V čase, keď sa nebude na ploche ľad, pribudne možnosť využitia plochy na in-line hokej, in-line korčuľovanie, prípadne iné športy. „Dávame ju dispozícií aj pre iné športy ako basketbal, volejbal prípadne florbal. Pribudne akoby druhá športová hala,“ hovorí Karol Janas, primátor mesta. Dodáva, že kapacitu dokážu tieto športy naplniť a istotne to bude lákavejšie ako hrať v školských telocvičniach.
Hrozilo aj zatvorenie a iné nedostatky
Vďaka rekonštrukcii sa však bude dať predovšetkým hrať ľadový hokej na inej úrovni. „Keby sa rekonštrukcia nerobila, nedostali by sme už ďalej výnimku. Štadión by sa musel zatvoriť. Sme radi, že deti, dorastenci aj muži, budú mať kde hrať,“ hovorí Ján Zlocha, manažér Hokejového klubu HK95.
Takmer hotové sú už aj mantinely, niečo však predsa ešte treba dorobiť. „Dopĺňať sa budú ešte plexisklá a lavičky na trestnú lavicu či iné povinné zázemie, ktoré sa požaduje,“ informoval primátor Janas.
Veľa nedostatkov bolo na štadióne aj mimo hracej plochy. Obyvatelia mesta, ktorí sem chodili na zimné korčuľovanie, sa sťažovali, že takmer nepoužiteľné sú napríklad sociálne zariadenia. Mesto sa nakoniec rozhodlo rekonštruovať aj tie. Momentálne sa pracuje aj na ich dokončení. Vynovené budú aj sprchy a sociálne zariadenia v kabínach. Hokejisti alebo rôzne skupiny, ktoré si prenajímali zimný štadión, sa v minulosti sťažovali na zlý stav.
Za nedostatky dostávali v Považskej Bystrici aj tresty. „Keď sme hrali prvú ligu, rozhodcovia písali na zväz a my sme platili po každom zápase aj pokuty. Dúfajme, že tomuto je už koniec,“ hovorí Ján Zlocha z hokejového klubu.
Tiež bezpečnosť a šetrenie
Podľa riaditeľa Mestských športových klubov Ľubomíra Kuboviča sa do zimného štadióna asi štyridsať rokov poriadne neinvestovalo. „To bolo až v rokoch 2013 až 2014. Začalo sa strojovňou, neskôr sa kompletne prerobilo osvetlenie, tento rok sa kompletne prerába ľadová plocha. Okrem technickej stránky zariadenia dôjde k zlepšeniu kultúry prostredia,“ hovorí Kubovič. Osobne však považuje za najdôležitejšiu vec zvýšenie bezpečnosti prevádzky a tiež šetrenie finančných prostriedkov. „V roku 2011 bola strata na zimnom štadióne 175-tisíc eur a minulý rok sme sa dostali na 100-tisíc eur. Predpokladám, že pri fungovaní novej ľadovej plochy náklady na prevádzku zimného štadióna klesnú o ďalších 15 až 20 percent, čo považujem za vysoký nadštandard v rámci Slovenska," hovorí Kubovič.
Prvá skúšobná prevádzka plochy a nového chladiaceho zariadenia by mala byť 7. augusta. Ak sa ukáže, že je všetko v poriadku a potvrdia to aj revízne kontroly, okamžite začnú s mrazením. V polovici augusta by chceli zrekonštruovaný štadión odovzdať hokejistom.
Peniaze a čo by bolo ešte dobré urobiť
Predpokladané náklady rekonštrukcie, ktoré vyšli z projektovej dokumentácie, sa pohybovali okolo 350-tisíc eur. Vysúťažená cena je nakoniec okolo 270-tisíc. Mesto získalo tiež dotáciu od Slovenského zväzu ľadového hokeja na mantinely 40-tisíc eur.
Zimný štadión vyžaduje však ešte ďalšie investície. Zrekonštruovať by sa malo aj ďalšie zázemie štadióna a priestory chodieb, ktoré sú tiež už v zlom stave, priestory pri vstupoch či vzduchotechnika. Pre zníženie energetickej náročnosti je potrebné vymeniť okná. Zimný štadión je zo všetkých športovísk mesta energeticky najnáročnejší.