PRUŽINA. Počúvať krásnu hudbu v netradičnom prostredí monumentálnej prírodnej výzdoby plnej kvapľov najrozličnejších tvarov a fariem i všakovakého skália je určite super zážitkom. Lahôdku pre ucho aj oko pripravili počas tradičného podujatia Zelená modrá jaskyniari v spolupráci s hudobníkmi. V Dúpnej jaskyni pri Pružine hralo sláčikové kvarteto.
Vracajú sa zas a znovu
Kto zažil už raz koncert v jaskyni, vracia sa zas a znova. „Koncert v jaskyni je výborný. Vynikajúca akustika, okrem toho dobrá atmosféra, lebo sú tu len dobrí ľudia,“ prezradila Silvia Mlynárová. Trošku sa podľa nej človek aj zapotí, pokiaľ príde do koncertnej sály, ale zážitok stojí za to. „Ide o výborné spojenie turistiky a príjemného umeleckého zážitku. Som tu už tretí rok. Mali sme ísť viacerí, hlavne partia dôchodcov, ale mali nejaké iné akcie, tak som prišla so susedmi,“ dodala s tým, že akciu si veru nenechá ujsť. Netreba ani žiadnu parádu na oblečenie a ona si na ňu ani veľmi nepotrpí. „Mám rada bicykel a turistiku, takže to na podobnú činnosť je moje najčastejšie oblečenie. Tu treba možno ešte náhradné, keby niečo. Jedno je totiž isté, keď sem ideme, vždy prší,“ dodala. V jaskyni je však, našťastie, vždy rovnako.

Prvý a hneď v jaskyni
Maral Michal, ktorý prišiel s rodinkou, deťmi aj manželkou, prezradil, že pozrieť si prišli hlavne jaskyňu. No a koncert, to je super bonus. „Ešte sme tu nikdy neboli. Chceli sme ju vidieť. Prehliadka podzemia bude o to zaujímavejšia, že bude spojená s príjemnou hudobnou kulisou. Na takomto koncerte v podobných netradičných priestoroch sme ešte veru nikdy neboli,“ povedal. Vybrať sa do Dúpnej bol nápad jeho dcéry Laury. „Toto je vlastne môj prvý koncert a hneď v jaskyni,“ poznamenala Laura.
Príroda aj dobrá hudba
Tento rok sa konal už siedmy ročník podujatia Zelená modrá, ktorého súčasťou je objavovanie prírodných krás, kultúrne vyžitie pri country hudbe a na večernom bále, nocovanie pod hviezdami aj dobré jedlo. Sprístupnená býva aj Pružinská Dúpna jaskyňa. „To je priam ideálne miesto nielen pre objavovanie a spoznávanie podzemnej krásy, ale aj na prežitie nezabudnuteľných chvíľ pri tónoch vážnej hudby či speváckeho zboru. Práve teraz sme sa rozhodli po skúsenostiach z predchádzajúcich ročníkov zopakovať koncert sláčikového kvarteta ZUŠ M. R. Štefánika v Považskej Bystrici,“ povedal Bohuslav Kortman z Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy. Komorná hudba znie v týchto priestoroch nádherne, akustika je výborná. „Materiál, z ktorého je jaskyňa vytvorená, vápenec, mäkký sinter pokrýva jej steny a je ideálny, aby dojem z obrovského priestoru nebol rušený nechcenými ozvenami. Návštevníci sú prekvapení práve čistotou a krásou zvuku aj monumentálnosťou, ktorú prostredie určite umocní,“ hovorí Kortman. Prišlo ich naozaj veľa. Na koncerte v jaskyni boli aj ľudia zo zahraničia, počuť bolo napríklad češtinu, angličtinu, ale aj francúzštinu.
A ako sa hrá?
Členka sláčikového kvarteta, ktoré hralo, Eva Paulovičová, prezradila, že vybrali hlavne diela klasiky. „Už tradične je to Malá nočná hudba, lebo má veľký úspech. Tiež zaznela tanečná hudba, napríklad polky od Straussa,“ povedala. Muzikanti sa vždy tešia, ak majú možnosť hrať aj na takomto netradičnom mieste.
Iný člen kvarteta Dobroslav Kortman povedal, že v jaskyni hrajú už tretíkrát. Boli tu už aj iné koncerty. Spievala tu napríklad Sima Martausová, hrali muzikanti z folklórneho súboru Bystričan a zaznel tu tiež organ. Priznal, že hrať v jaskyni je určite náročnejšie ako v koncertnej sále, na druhej strane má toto prostredie svoje neopakovateľné čaro. Hore kopcom treba síce povynášať nástroje, trošku sa musia potom pred koncertom aj vydýchať, počkať, pokiaľ opadne napätie. „Zahráme si tu však vždy s radosťou a chuťou. Aj prsty behajú v pohode ako majú. Problém je hádam len so sláčikmi, lebo žine sú z konských vlasov, ktoré sú citlivé na vlhkosť. Máme aj spestrenie, lebo človek nevie, čo má z ktorej strany čakať, kde čo kvapne, prípadne padne, ale hrať sa musí,“ dodal žartom Dobroslav Kortman.