Strážovské vrchy - domov motýľa jasoňa i vzácnych vtákov

Ak chcete poznať krásne miesta, za ktorými by ste sa mohli vyhrať z Ilavy, pustite sa dolinou smerom na Košecké Podhradie až do Zliechova. Pri Považskej Bystrici stoja za to Klapy nad Udičou či Bosmany nad Kostolcom.

Pohľad zo Strážova.Pohľad zo Strážova. (Zdroj: SME)

POVAŽIE. Už jazda autom cez dolinu smerom z Košece na Zliechov je určite zážitkom. Ide o oblasť Strážovských vrchov, ktoré sú vzácnou lokalitou. V okolí Považskej Bystrice stoja za návštevu vrch Klapy nad Udičou, Bosmany nad Kostolcom a Súľovské skaly. Vnímajte však krásu s rešpektom, prírodné zaujímavosti sú totiž veľkou vzácnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľmi pestrá krajina lahodiaca oku

Strážovské vrchy sú veľmi pestrou krajinu jadrového pohoria. „ Je v nej množstvom podzemných krasových vôd, široké spektrum vzácneho tvorstva, miesta, kde sa lichotivé tvary povrchu striedajú s roklinami, skalnými stenami, miestami preryté závrtmi a jaskyňami. Orchideové lúky nahrádzajú hory so zachovalými zákutiami listnatých javorovo - bukových horských lesov či lipovo - javorových sutinových lesov. Nad tým všetkým drží stráž najvyšší vrch Strážov s nadmorskou výškou 1213 metrov,“ charakterizuje stručne a pútavo Strážovské vrchy zoologička Ivana Kalafúsová.

SkryťVypnúť reklamu

Územie bolo vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť s 2. stupňom ochrany v roku 1989 na ploche vyše 30-tisíc hektárov. Správa CHKO Strážovské vrchy momentálne spravuje okrem veľkoplošného chráneného územia, ešte 2 územia NATURA 2000 (jedným z nich je Chránené vtáčie územie Strážovské vrchy) a 14 maloplošných chránených území so 4. a 5. stupňom ochrany.

Bradlá s aromatickými bylinami a vzácnymi živočíchmi

Manínska a Kostolecká tiesňava, bizarné tvary skál na Bosmanoch, Klapoch alebo v Súľovských skalách sú bradlá, ktoré boli v minulosti bezlesné. Našli by ste tu najmä voňavé a aromatické bylinky – materinu dúšku, šalviu, pamajorán, divý cesnak. „Perlou je tu vzácny motýľ, jasoň červenooký. Jeho existencia však visí na vlásku,“ hovorí Ivana Kalafúsová a vysvetľuje, že kľúčovým biotopom jeho húseníc sú vápencové skalnaté útvary s rozchodníkom, pozvoľne prechádzajúce do pasienkov a lúk s množstvom kvitnúcich rastlín- dôležitých pre dospelé motýle. „Tie zanikajú a príčiny zániku jednoduché. Zanikli totiž stáda kôz a s nimi aj úžasne zdravé množstvo kozích produktov. Taktiež väčšina skalných brál bola v priebehu 20. storočia umelo zalesnená, často aj nepôvodnými drevinami, vďaka čomu stratili mnoho zo svojho prírodného bohatstva,“ vysvetľuje Kalafúsová s tým, že tieto zmeny decimujú stavy motýľa. Jasoň červenooký bol kedysi v Strážovských vrchoch hojný, v súčasnosti prežíva už iba na hŕstke osamotených miest.

SkryťVypnúť reklamu

Tajomné zvuky vtáctva

Na skalné biotopy je viazaná aj populácia mnohých vzácnych vtáčích dravcov. Napríklad sokola sťahovavého. „Strážovské vrchy sú jedným z pohorí, kde má optimálne podmienky a hustotu populácie. Zaznamenaný je aj výskyt orla skalného,“ hovorí Karol Pepich, riaditeľ CHKO. Z ďalších druhov dravcov boli v CHKO Strážovské vrchy zistené sokol lastovičiar, sokol myšiar, jastrab krahulec, jastrab lesný, včelár lesný, myšiak lesný. Je to aj viacero druhov sov. Hlavne koncom zimy môžeme počuť v skalnatých lokalitách napríklad húkanie výra skalného. Jeho silueta je zobrazená aj v znaku CHKO Strážovské vrchy. Z ostatných sov sa vyskytujú kuvik vrabčí, kuvik kapcavý, sova lesná, sova dlhochvostá a myšiarka ušatá.

Populácia dravcov sú tiež ohrozené viacerými negatívnymi faktormi ako sú napríklad vykrádanie hniezd, zmeny biotopu, intenzívna lesohospodárska činnosť, rozsiahla sieť vysokonapäťovej sústavy elektrických vedení, horolezectvo, strelné poranenia, otrávené návnady. „Čo sa týka vykrádačov známy je prípad z roku 2006, keď bol zadržaný bývalý dlhoročný sokoliar so spolupáchateľmi, ktorý chcel previezť cez hranice šesť mláďat sokola sťahovavého, tri boli z hniezd v Strážovských vrchoch a a jedno mláďa krkavca čierneho z týchto vrchov. Všetky boli po odobratí vrátené do hniezd a adoptované dospelými vtákmi. Tri vrátené pôvodným rodičom,“ spomína Pepich.

SkryťVypnúť reklamu

Za mimoriadne vzácne časti s výskytom vtáctva možno považovať aj lúky.„Najhlučnejší sólista zachovalých vlhších lúk je chrapkáč poľný. Je to sťahovavý vták veľkosti menšej jarabice, neúnavne chrapká celú noc a niekedy aj cez deň,“ opisuje vzácny prírodný úkaz Kalafusová. Jeho susedmi sú prepelica poľná, pŕhľaviar čiernohlavý a červenkastý spolu s penicou jarabou, strakošom červenochrbtým a trasochvostom žltým.

V Strážovských vrchoch sa však konajú nielen lúčne, ale aj lesné vtáčie festivaly a to hlavne na jar. „Už nový deň začína dynamickým koncertom. Prológ majú žltochvost lesný, drozdy čierne, plavé kolohrivé, trskotavé, nastupuje brhlík, v pozadí na perkusie sa ozýva ďatel bielochrbtý, žlna sivá, tesár čierny z vedľajšieho svahu, z hustého podrastu slávik červienka. Slniečko svieti a pomaly zahrieva. Pridávajú sa mucháriky, kolibkáriky, penica čiernohlavá...,“ hovorí o aktéroch koncertu Kalafusová. Dodáva, že cez obed zotrvajú väčšinou už iba pinky, pár melancholických taktov prednesie červienka. podvečer si piesne zopakujú drozdy. Tajný duch prastarého lesa- hlucháň hôrny, žiaľ, pravdepodobne v Strážovských vrchoch vyhynul.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 553
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 383
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 143
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 471
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 347
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 098
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 874
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 488
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Kraslice so vzormi z Domaniže.

Učila ju majsterka z Domaniže.


Šofér jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ďalšieho podguráženého vodiča chytili v Považskej Bystrici.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu