POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výstavba prinesie viacero zmien. Ľuďom spôsobuje komplikácie, napríklad imobilní cestujúci sú nútení nastupovať v inej stanici.
Stavby, ktoré pribudnú po skončení prác, pripravia ľudí o možnosti relaxu.
Zhoršenie bývania a problémy imobilných ľudí
Výstavba zhoršila ľuďom v domoch kúsok od stanice bývanie, priniesla aj obmedzenia v cestovaní. Problém majú hlavne imobilní ľudia.
„Chodievam sem pomáhať jednému staršiemu pánovi, nemôžem mu poriadne ani vyvetrať. Neustále počuť tlkot, búchanie, vždy sa zľaknem. O prachu ani nehovorím. Najviac mi prekáža neustále pípanie áut, keď cúvajú,“ posťažovala sa pani Mária Kukučková.
Počas rekonštrukcie stanice je na mnohých miestach kadiaľ sa pohybujú cestujúci provizórne upravený terén. Zdraví ľudia s prekážkou zväčša nemajú problém. Ľudia s obmedzenými pohybovými schopnosťami však nemajú zabezpečený prístup k vlaku. Železnice ich nabádajú vystúpiť inde.
„V súčasnej dobe počas prestavby je v železničnej stanici obmedzená preprava imobilných cestujúcich, preto im odporúčame použiť železničnú stanicu Púchov, prípadne Bytča či Žilina,“ uviedla Martina Pavlíková, hovorkyňa Železníc SR (ŽSR).
Martin Borišinec, pre ktorého je vlak dobrý spôsob dopravy, lebo ním môže ísť sám, sa už nevie dočkať, keď toto obmedzenie nástupu skončí.
„Teraz sa mi z Považskej Bystrice dá ísť len nízkopodlažným vlakom. Už som takto nastupoval za pomoci železničiarov. Plošina sa totiž na úzke nástupište nevysunie. Keď potrebujem ísť rýchlikom, musím nastúpiť v Púchove. Mrzí ma, že sa to s nástupom imobilných počas prác nedomyslelo. Dúfam, že v septembri bude na nové druhé nástupište nejaký provizórny prechod, cez ktorý prejdem aj ja,“ prezradil Martin Borišinec.

Časť v septembri
Rekonštrukciu nástupíšť a koľajiska by chceli mať železnice hotovú v jednej časti do konca leta. Ide o párnu skupinu koľají, teda tých od polovice stanice smerom k Váhu.
Druhé nástupište spolu s koľajami naberá konečné kontúry, vo väčšej časti je už aj nadkryté. „Nástupište bude čiastočne sprístupnené a koľaje zjazdné na konci výluky 9. septembra tento rok. Avšak približne 75 m nástupišťa sa bude stavebne ukončovať v priebehu budúceho roka od 10. marca do 27. júla,“ informovala Pavlíková.
Po ukončení etapy prestavby párnej skupiny začnú vlaky zastavovať pri vybudovanom druhom nástupišti a stavebné práce sa sústredia na výstavbu prvého nástupišťa pred staničnou budovou. Túto etapu by chceli mať železnice hotovú do decembra. S ukončovacími prácami však počítajú aj v priebehu prvého polroku budúceho roka.
Vzniká územie nikoho
V súvislosti s výstavbou v železničnej stanici upozornili občania aj na budovanie protihlukových stien na pravej strane železničnej trate nad lodenicami. Vytvoria na hrádzi tmavý štvormetrový koridor a „územie nikoho“.
Doteraz to bolo obľúbené miesto psíčkarov a ľudí, ktorí sa po hrádzi zvykli prechádzať. Budú si musieť nájsť inú lokalitu. „Chodila som sem rada, hrádzu nám poriadne skrátili a teraz pozerám, že tu budujú stenu. Nepáči sa mi to, lebo nás takto pripravili o pekné miesto na prechádzky,“ posťažovala sa Helena Kostelanská.
Napriek tomu, že samotná hrádza a vysoké stromy sú podľa okoloidúcich ľudí prirodzenými bariérami, železnice argumentujú štúdiou.
„Protihluková stena je navrhnutá na základe výsledkov meraní vibroakustickej štúdie. Rozsah protihlukových stien je záväzný aj v zmysle Záverečného stanoviska z procesu EIA – hodnotenia vplyvov na životné prostredie. Dĺžka protihlukovej steny v tomto úseku je 245 m. Návrh tohto úseku protihlukovej steny je v stavbe zapracovaný už od predprojektovej prípravy z roku 2006,“ vysvetlila hovorkyňa železníc Pavlíková.
Autor: Peter Lengyel