POVAŽSKÁ BYSTRICA. V meste vďaka projektu prevencie kriminality pribudne už koncom augusta desať nových kamier. Ide o štátnu dotáciu.
Rozšírenie bude samospráva platiť aj z vlastnej kasy, niektoré zariadenia by mali zakúpiť i sponzori. Aj tieto sa zapoja do systému.
Desať nových kamier
Projekt na rozšírenie kamerového systému podalo mesto ešte minulý rok a momentálne ho realizujú.

Pribudnú tri nové kamery na sídlisku Rozkvet, dve na Strede a po jednej kamere na sídliskách Strojárenská štvrť, SNP, Hliny, Lány a v centre mesta.
Rozkvet
Jedna kamera na sídlisku Rozkvet je už funkčná. „Je pri základnej škole. V lokalite máme multifunkčné ihrisko aj mestské parkovisko, kde dochádzalo často ku krádežiam áut. Všeličo sa tiež dialo v areáli školy, ktorý je v noci celkom nestrážený, navyše je tu úplná tma,“ hovorí Juraj Lieskovský, náčelník mestskej polície.
Dodal, že nové kamery majú výhodu, vlastný infraprísvit, takže záznam je dobre vidieť. Druhá kamera bude v priestoroch pekárne na Rozkvete 1 a tretia na veľkom kaskádovom parkovisku pod kaplnkou, ide o bloky N. „Na treťom mieste budeme monitorovať parkovisko, časť sídliska aj cirkevné stavby,“ doplnil Lieskovský.
Iní sídliská po jednej
V Strojárenskej štvrti pribudne kamera na križovatke ulíc Školskej a Kukučínovej, na SNP pribudne pri športovej hale na veľkej križovatke. „Snímať budeme zadnú časť športovej haly a prístupové cesty,“ spresnil Lieskovský.
Na Hlinách bude kamera pri budove Hantu v miestach, kde je dosť frekventovaný priechod, ktorý je aj nasvietený. Snímať bude práve ten aj okolie.
Na Lánoch budú vďaka kamere pri základnej škole snímať vnútorný areál aj časť Nemocničnej ulice. Jedno zariadenie pribudne tiež v centre, a to pri úrade práce. „Tu sa chceme zamerať na križovatku pri úrade a priestor až k reštaurácii Námorník,“ vysvetlil Lieskovský.
Stred
Kamery na sídlisku Stred umiestnia k hromadným garážam na Okružnej ulici , čím zabezpečia monitorovanie priestoru až k baru Mona a na frekventovaných cestách v križovatke Železničná a Komenského. „Projekt bol finančne podporený radou vlády pre prevenciu kriminality,“ informoval o financovaní Lieskovský.
Na každom sídlisku už sú, samozrejme, aj kamery zo starého systému.
Z mestského rozpočtu
Ďalšie kamery, ktoré by mali pribudnúť do konca novembra, bude platiť samospráva z mestského rozpočtu. „Vychádza to na sedem kamier. Pribudla už kamera na Lánoch na námestí. Tam sme síce mali kameru, ale museli sme ju dať dole, lebo boli sťažnosti od obyvateľov na umiestnenie, bola na bytovke. Dávali sme ju na stĺp oproti kvetinárstvu. Nová kamera je z týchto peňazí v areáli Základnej školy Považská Teplá,“ vymenúva náčelník Lieskovský.
Ide o prvú aglomerovanú časť, kde začala kamera fungovať a polícia ju má k dispozícii necelý mesiac. Oprávnenosť umiestnenia v tejto lokalite potvrdzuje aj perlička, ktorú spomenul Lieskovský. „Mesto tu vynaložilo veľké finančné prostriedky, hlavne čo sa týka budovania ihrísk. Ešte tesne predtým, ako sme v tejto lokalite osadili kameru, stihli zlodeji ukradnúť dve siete z ihriska,“ vracia sa do nedávnej minulosti.
O umiestnení ďalších kamier z mestského rozpočtu sa ešte rozhoduje. „Máme viac alternatív, len musíme starostlivo zvažovať,“ vysvetľuje Lieskovský s tým, že zo starších kamier, ktoré už sú v systéme, po štrnástich rokoch viaceré odchádzajú.
Sponzorské
Do systému by mohli pribudnúť aj ďalšie tri či štyri kamery „Dostať by sme ich mohli sponzorsky, a to v lokalitách Moštenec, Orlové a možno Podmanín. Mestské časti si ich zabezpečia a my ich napojíme do nášho systému. Samozrejme, museli sme pripomienkovať umiestnenie,“ vysvetlil náčelník s tým, že nie je zámerom monitorovať niektorý súkromný dvor či objekt. Umiestnené budú v lokalitách, ktoré sú v záujme verejnosti.
Na stráženie bezpečnosti obyvateľov sú lepšie otočné zariadenia
Kamerový systém budujú v meste od roku 2003, má už skoro pätnásť rokov. Kriminalita a protispoločenská činnosť sa z monitorovaných priestorov podľa správcu kamerového systému mestskej polície Petra Trníka vytláča, preto sa snažia kamerový systém stále rozširovať.
„Prioritou sú miesta s najväčším pohybom obyvateľov, a tam, kde zaznamenávame najčastejšie porušovanie zákonov alebo nariadení mesta. Monitorujeme napríklad kriminalitu, ktorá súvisí s drogami, pitie alkoholu na verejnosti, fajčenie mladistvých, krádeže, poškodzovanie majetku,“ dodal Trník.
Polícia sa zameriava hlavne školské zariadenia, a to veľmi pozorne hlavne v prázdninovom období, a centrum mesta. Rozširovať chcú vo väčšom na sídliská a do mestských častí.
Modernizovanie systému
Kamerový systém je teraz už o niečom inom, ako keď začínali. Kedysi mali prenos signálu z kamier vzduchom, čiže takzvanými mikrovlnkami. „Vtedy išlo o veľmi moderný spôsob. Rozšírila sa však éra internetu, rapídne sa zvýšil elektronický smog. Postupne sme začali strácať signál, spojenie nebolo v poriadku, vypadával obraz aj ovládanie, tak sme postupne prešli na prenos signálu optickou sieťou,“ vyjadril sa aj k technickej stránke Trník.
Je to zatiaľ najspoľahlivejšie riešenie, ktoré existuje aj vo svete. „Optický kábel môže ísť pri vysokom napätí, tam kde je veľký elektronický smog, pri plyne, nič ho neovplyvňuje v tomto smere. V kábli totiž nie je ani kúsok kovu, prenos je navyše veľmi rýchly,“ vysvetlil. Obraz je teraz kvalitnejší.
Polícia sníma aj staršími analógové kamerami, ale aj tie sú už všetky napojené na optickú sieť. „Po takomto napojení, aj keď už sú staršie, sú ďaleko spoľahlivejšie ako predtým. Nové kamery, IP, alebo inak aj digitálne kamery, majú, samozrejme, už vysoké rozlíšenie.
Modernizuje aj moderné
„Na jednom optickom vlákne môžeme mať zapojených aj 150 kamier a prenášame po ňom obraz aj ovládanie, zatiaľ čo u staršieho optického systému sme potrebovali dve vlákna. Jedno vlákno na prenos obrazu a jedno na ovládanie. U nových kamier je ďaleko väčšie rozlíšenie a aj oveľa viac možností, čo sa týka spracovania obrazu,“ vysvetľuje Trník.
Čo používajú a prečo
Snímanie kamerami má slúžiť hlavne na monitorovanie bezpečnosti občanov a situácie v meste. „Preto používame prevažne otočné kamery. Každá kamera je naprogramovaná, má stanovený nejaký systém pre statické záujmové body, na ktoré sa zameriava niekoľko sekúnd. Postojí, objekt ešte priblíži, a potom sa otočí a začína snímať zase iný záujmový bod. Dokáže snímať široký okruh v lokalite, kde ju máme,“ opisuje prácu kamery Trník.
Kamera pracuje automaticky a operátor na pracovisku mestskej polície už len sleduje lokalitu. Do kamery však môže kedykoľvek vstúpiť a nastaviť si sledovanie tak, aby vedel čo najlepšie monitorovať aktuálnu situáciu. Keď prestane kameru ovládať, sama sa po niekoľkých minútach prepne do automatického režimu. „Na evidovanie štátnych poznávacích značiek áut sú lepšie statické kamery. Ak kamera stojí, dokáže kvalitnejšie zaznamenať auto, ktoré prechádza nejakým konkrétnym miestom, na ktoré je zameraná,“ vysvetľuje Trník. Na tie sa chce polícia zamerať v ďalšom projekt