PÚCHOV. Na tradičnom podujatí Včelárska nedeľa, ktoré je tradične každý rok v polovici leta v Mestečku, hodnotili včelári aj tento rok. Predseda Regionálneho združenia Slovenského zväzu včelárov v Trenčianskom kraji Milan Janco hovorí, že bol katastrofálny.
Výpadky
Už začiatok včelárskej sezóny bol zlý. „Poznačili ho neskoré mrazy, včelstvá začali hynúť v marci či apríli po celom Slovensku. Výpadok bol až 20 či 30 percent,“ zhodnotil Milan Janco. Dodal, že včelári v Čechách mali ešte väčšie. V Maďarsku to bolo dokonca päťdesiat percent. „A to už je poriadne búchanie na dvere ministerstiev, ktoré majú toto v kompetencii, aby začali niečo robiť,“ hovorí Janco.
Chemizácia
Predseda zväzu včelárov vysvetľuje, že zlá situácia v chove včiel je pre obrovskú chemizáciu poľnohospodárstva. „Neonikotinoidy sú látky, ktoré dávajú priamo do semien, rastlina s tým rastie a niektoré látky na tejto báze sú niekoľkonásobne horšie ako DDT, čo je obrovský problém,“ vysvetľuje Janco. Látky predstavujú pre včely smrteľné nebezpečenstvo.
Decimujú ich aj výkyvy počasia
Stavy včelstiev decimujú aj výkyvy počasia. „V spojitosti s otepľovaním a neskorými mrazmi, keď na jar odmrzli všetky kvety ako lieska a iné skoro kvitnúce rastliny. Včely nemali dostatok bielkovinovej výživy, nebolo peľu,“ vysvetľuje Janco. Dodáva, že pripočítať ešte musíme ďalší problém – varoázu, teda parazita klieštika, ktorý nesie so sebou rôzne virózy. „Včelstvá pokiaľ hladujú, je moc teplo, majú jednostrannú stravu, lebo niekde sú len takzvané zelené púšte s množstvom repky a slnečnice, nezvládajú stav a hynú,“ hovorí Janco. Je podľa neho zvrátené zameriavať sa jednostranne na pestovanie rastlín na pohonné hmoty a do bioplynových staníc a treba niečo robiť s takýmto smerovaním. „Zem by mala prinášať potraviny pre ľudí a nie aby sme z jej produktov robili naftu a kúrili na báze jej produktov. Keď to takto pôjde ďalej, nedopadne to dobre,“ myslí si Janco.
Menej medu
Aj medu je tento rok málo. „Tmavé, lesné medy nie sú vôbec, len ojedinele, lokálne. Lepšie výnosy boli z repky a agátu na juhu. Čo sa týka slnečnice, to ešte nie je uzatvorené, lebo momentálne len končí znáška. Asi o tridsať percent však bude tento rok medu menej,“ konštatuje Janco.
O chemikálách
Neonikotinoidy je označenie skupiny pesticídov chemicky podobných nikotínu.Pre svoj silný účinok na nervový systém hmyzu sa používajú ako systémové insekticídy.
DDT – dichlórdifenyltrichlóretán. Jeden z najstarších a najznámejších insekticídov. Kumuluje sa v organizme. Pri akútnom zasiahnutí pôsobí na centrálnu nervovú sústavu, vyvoláva kŕče a končí obrnou dýchania. Akútna inhalácia spôsobuje bronchitídu, pri chronickej otrave sa prejavujú zmeny krvného obrazu. V roku 2006 priniesol Journal of Andrology štúdiu o znížení pohyblivosti spermií a zvýšení výskytu defektných spermií u mužov v závislosti na hladine metabolitov DDT v krvi. ZDROJ : WIKIPÉDIA