HORNÝ LIESKOV. Festival začala organizovať pred desiatimi rokmi dychová hudba Lieskovanka. Odvtedy sa veľmi úzko spája s jej menom a, samozrejme, aj so zaujímavými hosťami. Tí prišli aj teraz.
Dychovka má dobre meno
O tom, že dychovka má v Hornom Lieskove silné zázemie, netreba azda nikoho presviedčať. Z tejto obce pochádza aj známy kapelník Jozef Baroš, ktorý vychoval veľa hudobníkov. K hudbe pritiahol aj mnoho Hornolieskovčanov a tiež významnou mierou prispel k tomu, že dychovka už dlhé roky funguje.

Vždy to najlepšie
Každý rok sa Lieskovanka snaží pozvať hostí, ktorí majú veľmi dobré meno na Slovensku či v Česku. Návštevníci Dychfestu už mali možnosť vypočuť si Tufaranku zo Šakvíc, Mistříňanku, Moravanku, Maguranku, Bodovanku či Vlada Kumpána, s ktorým si lieskovskí muzikanti aj zahrali.
Tento trend zachovali aj na jubilejnom desiatom ročníku. Pozvali naň dychové hudby zo Slovenska i Čiech. Na pódiu sa postupne predstavili okrem domácej Lieskovanky aj Textilanka z Trenčína, Záhorienka zo Stupavy, Sedmerovanka zo Sedmerovca a Záhořané z Prostrední Bečvy (ČR). Do tanca i spevu pri večernej zábave vyhrávala Stráňanka z českého Strání. „Opäť sme vsadili na vysokú kvalitu, čo bolo poznať aj na záujme návštevníkov. Prišlo ich zhruba sedemsto,“ hovorí starosta Andrej Torda, ktorý je aj členom Lieskovanky.
Ani cez prestávky sa nenudili
Veľmi dobrý ohlas podľa neho mal aj ďalší hosť Dychfestu, ktorý bol zároveň aj moderátorom podujatia – Franta Uher z Lanžhota. „Je to zábavný a výrečný človek, ktorého bolo radosť počúvať. Dokázal veľmi dobre vyplniť priestor medzi jednotlivými kapelami,“ doplnil Torda.
Lieskovanka chce v nastúpenom trende pokračovať. „Aj keď sme možno pri prvom ročníku nepredpokladali, že by sa festival dokázal tak ujať, snažíme sa udržiavať ho a posúvať stále vyššie a vyššie. Je to dosť náročné, pretože na prvom ročníku účinkovala Moravanka, ktorá pritiahla veľa návštevníkov. To nás zaviazalo, aby ďalšie ročníky boli minimálne na rovnakej úrovni. A ešte ďalšia vec sa nemení. Náš festival, ako keby bol začarovaný, takmer každý rok ho musí pokropiť dážď,“ dodal s úsmevom s tým, že pri organizovaní podujatia im veľmi pomohla dvojtisícová dotácia z Trenčianskeho samosprávneho kraja.