POVAŽSKÁ BYSTRICA. Po tlakových skúškach a skúškach tesnosti, ktoré sa robia pravidelne pri odstávkach plavárne počas leta, zistili závažné nedostatky. Otvorenie plavárne sa posunie, nevyhnutná je oprava. Pred asi dvanástimi rokmi sa robila rozsiahla rekonštrukcia približne za 1,9 milióna eur. Už v minulosti sa onedlho po nej objavili problémy. Tie sú opäť.
Mimoriadne riešili poslanci situáciu aj na zasadnutí zastupiteľstva. Súhlasili jednohlasne, aby sa vyčlenilo v rozpočte mesta 100-tisíc eur na realizáciu prác, ktoré odstránia havarijný stav.
Takáto situácia ešte nebola
Vážne nedostatky zistili len nedávno. „Vždy pred sezónou sa po letnej odstávke robia skúšky, najmä tlakové a skúšky tesnosti. Tento rok sme pri nich zistili vážne nedostatky,“ hovorí Karol Janas, primátor mesta.
Stav je podľa Ľubomíra Kuboviča, riaditeľa Mestských športových klubov (MŠK), ktoré prevádzkujú plaváreň, havarijný. „Zistili sme extrémne presakovanie vody cez elektrické zariadenia až do častí strojovne. Steny sú vlhké, keď je voda v elektrických zariadeniach, mohli by skratovať. Dôjsť by mohlo k zraneniu osôb, prípadne by sa mohlo stať ešte niečo horšie. Je to nebezpečné. Elektriku sme preto odstavili,“ hovorí Kubovič. V súčasnosti je plaváreň funkčná len v obmedzenom režime, čo je podľa riaditeľa neprípustný stav.
Primátor spresnil, aký že netesní ani predel priestoru medzi bazénom a ženskými šatňami, kde sa dostala voda tiež do priestorov elektroinštalácie. „Priesaky ohrozujú aj wellness klub. Aj tu sa dostáva voda do elektroinštalácie. Dokonca priamo z lámp kvapkala voda, takže nebolo možné elektriku spúšťať, lebo by to ohrozovalo zdravie a životy obyvateľov,“ hovorí.
V roku 2005 sa robila podľa primátora komplexná rekonštrukcia, ktorá stála 1,9 milióna eur. „Žiaľ, od tej doby sú stále problémy,“ konštatuje Janas.
Práce a posunutie otvorenia
Situácia je vážna od júla, keď zistili extrémne priesaky. Havarijný stav musia odstrániť. Práce chcú začať čo najskôr. „Na základe prvých odhadov by mala byť realizácia prác ukončená do konca septembra. Samozrejme, je otázne, keď odkryjeme jednotlivé povrchy, či nenastanú ďalšie problémy. Oprava by sa tak predĺžila,“ vysvetľuje Kubovič. Plaváreň mali MŠK otvoriť pre verejnosť po zatvorení letného kúpaliska v polovici septembra.
Ako to bolo s rekonštrukciou
František Matušík bol poslancom zastupiteľstva v čase, keď sa plaváreň rekonštruovala, v zastupiteľstve je aj dnes. „Myslím si, že by sa malo preskúmať kolaudačné rozhodnutie, spôsob vykonania práce a stavebný dozor, ktorý mal stavbu kontrolovať. My, ako poslanci schvaľujeme pri takýchto stavbách sumu, zámer, ale nemáme právo vstupovať do vykonávania prác,“ povedal Matušík.
Poslanec tiež povedal, že pri realizácii sa menila aj suma, za ktorú sa rekonštruovala plaváreň. Došlo k navýšeniu pôvodného rozpočtu. „Došlo k zmene bazéna. Uprednostnilo sa použitie antikorového. Boli správy, revízie a odporúčania, ktoré zvýhodňovali realizáciu antikorového bazéna. Dnes som dostal informáciu, že v bazéne samotnom nie je chyba, ale je v uložení a prevedení prác, lebo dochádza k priesakom, keď je väčšie množstvo ľudí. Možno sa stali nejaké chyby pri realizácii,“ skonštatoval.
Mali to vedieť
O problémoch však mali podľa Františka Matušíka investor aj realizátor rekonštrukcie vedieť. „Ak sa ukáže, že stavba je ešte v záruke, nejaké zákonné postupy by sa mali v tomto prípade urobiť,“ informoval poslanec Matušík.
Nevedel povedať, či firma, ktorá realizovala rekonštrukciu, ešte funguje. „Neskúmali sme to ešte. Vieme, ako sa to zvyklo realizovať. Raz to bola spoločnosť s ručením obmedzeným, potom akciová spoločnosť a podobne. Všetko je v papieroch. Verejnosť bude informovaná, kto bol vtedy za prácami aj kolaudáciou a všetky veci jej budú predložené,“ povedal.
Vec budú riešiť právnici
Primátor Karol Janas hovorí, že rekonštrukcia stála 1,9 milióna eur. „Vec dáme riešiť našim právnikom. Uvidíme, čo môžeme robiť. Jedno je ale fakt, že suma, ktorá sa vtedy preinvestovala, bola obrovská,“ objasnil.
Reakcia zástupcu firmy
Obrátili sme sa telefonicky aj na zástupcu firmy Považská stavebná Jozefa Kútneho, ktorý s našou redakciou spočiatku v čase, keď sa objavili v roku 2008 problémy na krytej plavárni, komunikoval. „Nemám záujem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal teraz Jozef Kútny. Priznal, že v čase, keď sa robila rekonštrukcia na plavárni, bol vo vedení spoločnosti.
Dodal, že informácie, ktoré mu tlmočíme, sú neurčité a chýba mu konkrétnejší popis stavu. „Keď príde niekto s niečím konkrétnym, tak sa na to pozriem,“ dodal s tým, že určite bol pri stavbe aj nejaký stavebný dozor, stavbyvedúci. Zaujímalo nás tiež, či ešte funguje firma, ktorá robila rekonštrukciu. „Keď som tam robil, ešte fungovala. Ale zo šesť či sedem rokov tam už nepracujem. Myslím si, že už nefunguje,“ dodal Kútny.
Problémy riešili aj v minulosti
Problémy boli po rekonštrukcii plavárne už v roku 2008. „Vtedy sa týkali malého a veľkého bazéna. V malom nebol riešený samostatný ohrev vody, ktorý sa zabezpečoval cez veľký bazén, čo je tiež neprípustné. Urobila sa úprava a malý bazén je už dnes vykurovaný samostatne. Individuálne sa chemicky upravuje aj voda v ňom, nezávisle od veľkého,“ vrátil sa do minulosti Ľubomír Kubovič, ktorý bol v tom čase druhým zástupcom primátora mesta.Problémy sú podľa neho teraz dosť veľké. „Nedokážeme identifikovať, či sú tu dostatočné hydroizolačné vrstvy, ak vôbec sú, alebo akým spôsobom je chránená časť stien proti priesakom vody. Toto sa ukáže, až keď sa odkryjú všetky tieto časti,“ konštatoval Kubovič.
Mesto však riešilo v minulosti aj iné nedostatky ako ohrev a úpravu vody v malom bazéne. O situáciu sa zaujímali aj poslanci zastupiteľstva na októbrovom zasadnutí v roku 2008. Od vedenia mesta aj vedúceho útvaru majetku dostali vyjadrenie, že na mestský úrad bol v deň konania zasadnutia doručený znalecký posudok. Po jeho preštudovaní malo mesto podniknúť ďalšie kroky.„Znalecký posudok vypracoval Ústav súdneho znalectva Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Bolo v ňom konštatované, že príčinou zatekania boli nedokonalosti hydroizolácie v styku s telesom bazéna. Na základe výsledkov znaleckého posudku sa na mestskom úrade v dňoch 10. a 18. novembra konali stretnutia vedenia mesta so zástupcami spoločností Považská stavebná, PROMA Žilina (projektantská spoločnosť) a MAPEI SK,“ informoval nás vtedy Filip Oubrecht, hovorca mesta.Záverom stretnutia z 18. novembra malo byť predloženie návrhu opravných riešení projektantskou spoločnosťou v spolupráci so spoločnosťou MAPEI, ktorá dodáva hydroizolačné materiály. „V pondelok 24. novembra začnú pracovníci spoločnosti Považská stavebná odstraňovať dlažbu v styku hydroizolácie s telesom bazéna. Následne sa začne s plánovanými opravami hydroizolácie,“ informoval v tom čase našu redakciu hovorca mesta Filip Oubrecht.
O vyjadrenie sme požiadali hneď po obdržaní stanoviska mesta v tom čase aj zástupcov firmy. Tí sa k týmto veciam nevyjadrili.Chceli sme vedieť od Ľubomíra Kuboviča, ako sa nakoniec vyriešili tieto problémy. Na problematiku si už nespomína.
Odstránenie havárie a peniaze z rozpočtu
Havarijnou situáciou na krytej plavárni sa zaoberalo minulý týždeň vo štvrtok mimoriadne aj mestské zastupiteľstvo. Schválilo väčšinou hlasov uvoľnenie peňazí z mestského rozpočtu vo výške 100-tisíc eur, aby mohlo mesto vypísať urýchlene súťaž na práce pre odstránenie havarijného stavu. Zmeny v rozpočte vyššie ako 50-tisíc eur musia totiž schvaľovať poslanci mestského zastupiteľstva.