LADCE. Vojna sa podľa Branislava Liptáka, obecného kronikára, pripomína akosi oficiózne, bez emócií. Priniesla pritom bolesť a utrpenie mnohých nevinných ľudí a strach väčšiny, ktorá radšej mlčala, len aby prežila. Na zlo, ktoré prináša, netreba zabúdať. To pripomína aj pamätník v Ladcoch, ktorý chcú zrekonštruovať a presťahovať na vhodnejšie miesto.
Zajatí a zastrelení vojaci
Tragédia sa stala v Ladcoch na sklonku vojny. Zahynulo pri nej devätnásť mužov. „Najprv zajali partizáni dvoch Nemcov, ktorých nakoniec zastrelili,“ vracia sa k udalostiam z vojny Branislav Lipták, miestny kronikár, ktorý prešiel množstvo archívov a dokumentov, tak má udalosti dobre zmapované. „Ťažko dnes povedať s absolútnou určitosťou, čo sa udialo a či to malo nejaký význam, lebo bol už vlastne koniec vojny,“ konštatuje pán Lipták s tým, že Nemci posielali za partizánmi ľudí z dediny, aby vojakov pustili. Nestalo sa. A tak začal teror voči civilnému obyvateľstvu.


Prišiel teror voči civilnému obyvateľstvu
Verdikt znel – za jedného vojaka desať chlapov z dediny. „Niektorých chlapov pochytali v Horných Ladcoch, keď išli do hory alebo z hory. Bolo im jedno koho. Nemali ich dosť, tak potom brali mužov rovno z domov,“ opisuje hrúzu osudného dňa Lipták.
Jeden prepustený, vyjednávanie nepomohlo
Rukojemníkov na nejaký čas zavreli, prepustili len jedného osemdesiat ročného muža. „Jeden z Nemcov sa mal údajne k tomuto prepusteniu vyjadriť, že ten už partizánom nebude,“ hovorí pán Lipták. Dodáva, že ostatných chlapov nakoniec zabili strelou do tyla. Na pomníku je tak okrem iných obetí aj 19 mien zastrelených chlapov. „Vojna je jednoducho strašná,“ hovorí pán Lipták s tým, že víťazí krutosť. Nepomohli ani návštevy obecného komisára, vtedy to bol akoby starosta, ktorý chodil s Nemcami vyjednávať, aby chlapov pustili, ani prosby jezuitov z miestneho kláštora, ktorí tiež orodovali. Vojna, ktorá bola už paradoxne na konci, zobrala ešte obete – synov, otcov, dedov z rodín.
Spomienka a zlé miesto
Ako spomienku na smutné udalosti postavili onedlho po skončení vojny v dedine pamätník. Pamiatka však dnes stojí pri hlavnej ceste a toto miesto nie je podľa starostu Jaroslava Koyša vhodné. „Obec dala v roku 2016 vypracovať urbanistickú štúdiu. Chceme dať pamätníku z druhej svetovej vojny dôstojnejšie miesto. Urbanisti ho zakomponovali pred kultúrny dom,“ hovorí starosta Koyš.
Dostal by sa tak na pokojnejšie a vhodnejšie miesto. „Počas pietnych spomienok totiž chodia okolo nás autá, je tam ruch a hluk, čo nie je veľmi dôstojné,“ vysvetľuje. Oslovili aj sochára, ktorý spolupracuje s pamiatkovým úradom, aby posúdil lokalitu. „Pretože pamätník je z pieskovca a doprava v jeho blízkosti je stále dosť frekventovaná, navrhol tiež nájsť vhodnejšie miesto. Toto je dosť atakované, dokonca aj nákladnou dopravou. Obávame sa, že otrasy by mohli nakoniec spôsobiť poškodenie podstavca, mohol by prasknúť on aj socha,“ hovorí starosta. Dodal, že žulová doska na pamätníku už praskla.
Podali žiadosť
Obec podala žiadosť na Krajský pamiatkový úrad Trenčín. „Obec ako vlastník nehnuteľnej národnej kultúrnej pamiatky, pamätníka padlých, požiadala v roku 2015 o vydanie rozhodnutia k zámeru obnovy pamätníka. Vydali sme rozhodnutie a určili sme obnovu reštaurovaním odborným reštaurátorom,“ hovorí Mária Ružôňová z pamiatkového úradu v Trenčíne.
Dodáva, že pamiatkári vedia aj o tom, že obec uvažuje o premiestnení pamiatky. Hovorí, že pozemok, kde teraz stojí, nie je vo vlastníctve obce. K premiestneniu však musí vydať súhlas aj ministerstvo vnútra. „Toto už má obec ošetrené a bude nás žiadať o súhlas k premiestneniu,“ doplnila Ružôňová.
Fakty na stránke obce
Mužov z Ladiec zastrelili príslušníci vojenskej jednotky ADJ 14055 PK DR na dvore cementárne pištoľami do tyla. Obec Ladce bola oslobodená dňa 30. apríla 1945. V roku 1946 zo zbierok občanov postavili pomník padlým obetiam 2 svetovej vojny.