POVAŽSKÁ BYSTRICA. Krásne motorky, aj ženy a známe tváre hlavne zo športového sveta si môžete pozrieť v novej reprezentačnej publikácii. Podľa jej autora Milana Belása ide o knihu ku kávičke či dobrému pitiu, ktorú je dobré listovať aj s priateľmi. Je plná obrazových spomienok.
Najprv len fotokniha
Základom pre vznik publikácie, v ktorej sú fotografie a reklamné plagáty propagujúce motocyklovú výrobu v bývalých Považských strojárňach, si dal urobiť Milan Belás najprv ako svoju súkromnú fotoknihu. Oslovila však mnohých ľudí, a tak sa rozhodol aj pre väčší náklad. „Kamaráti a známi, keď videli, čo má, veľmi sa im zapáčila. Materiály, ktoré sa týkajú histórie Považskej Bystrice, zbieram celý život, podkladov mám naozaj veľa,“ hovorí Milan Belás.
Dodáva, že vďaka tomu, že najprv bola len fotokniha, sa vychytali rôzne chybičky a dorobilo sa, čo nebolo celkom dobré. „Doplnili sme aj text v anglickom a nemeckom jazyku, niektoré technické údaje, mnohé sa jednoducho vylepšilo,“ hovorí Belás.
Nápad spred desiatich rokov
Nápad na vytvorenie obrazovej knihy prišiel pred desiatimi rokmi, keď boli s manželkou v Bratislave na oslavách skončenia štúdií jeho syna. Dostala sa mu vtedy do ruky knižka Dopravné podniky mesta Bratislavy – sto rokov. „Boli v nej všetky trolejbusy, autobusy a električky, aj staré, ktoré jazdili v meste. Vtedy som si povedal, že aj ja si raz urobím takúto knihu, ale nie z dopravných prostriedkov v našom meste, ale z našich motocyklov,“ spomína si Milan Belás.

Čo vyrábali dedovia a otcovia
Nejaké plagáty už v zbierke mal a ďalšie pribudli počas desiatich rokov. Zbierka narástla a vydalo to na celkom hrubú knihu. „Ľuďom sa už veľmi nechce čítať. A potom, je dobré ukázať mladým možno najprv na fotografiách, čo ich otcovia a dedovia vyrábali. Boli to výrobky Považskej Bystrice, ktoré reprezentovali nielen toto mesto, ale celé Slovensko,“ hovorí o svojej knihe Belás.
Dodáva, že máme byť na čo hrdí, lebo naše motocykle sa vyvážali do krajín všetkých kontinentov.
Na pozeranie ku káve či koňaku
V knihe sú len krátke texty na vysvetlenie, aby bolo jasné, ako sa tu motocykle vyrábali, a ako sa v hojnom počte objavovali nielen u nás, ale aj v cudzine. Inak je plná obrázkov. Podľa Milana Belása je to výborná knižka na pozeranie ku káve, ku koňaku. Zobudí vraj mnohé spomienky a rozprúdi aj zaujímavé rozhovory. „Kníh o histórii bolo veľa, ale to je trochu iné. Nie každý má totiž záujem o podrobnejšie technické údaje,“ hovorí Belás.
Vidieť v nej aj dobu, ako sa žilo, ako sa ľudia obliekali, zábery z miest v regióne, ktoré sa už zmenili. Ide aj o milú spomienku na manekýnky či slečny, ktoré sú dnes už babičkami.
„Keď by ste aj vy prišli niekde do zahraničia a niekto by vám dal katalóg starých áut, ktoré sa vyrábali v ich meste či lokalite, určite by to zaujalo mnohých,“ vysvetľuje Belás.
Veľa osobností
Na titulnej strane je znak mesta, našej republiky aj Považských strojární. Na fotografiách je aj veľa osobností ako hokejista Jozef Golonka, Stano Mikita, hviezda NHL, najväčšia v tom období, futbalisti ako Andrej Kvašňák a Ján Popluhár, aj celé reprezentačné mužstvo, tiež manekýnka a herečka Mariá De Riggová.
Motorku z Považských strojární dlho vlastnil aj Milan Belás. „Mal som pioniera. Dal som ho synovi, ktorý býva v Trnave. Dal si ho opraviť a má ho na chalupe,“ hovorí Belás s tým, že to bola veľmi spoľahlivá motorka.
Mrzí ho, že nenašiel jeden super záber
Autora knihy mrzí len jedno, a síce, že sa mu do publikácie nepodarilo získať plagát motorky Indian, naša motorka vyrobená pre USA. „Je na nej herecká hviezda Steve McQueen. Neviem, kde sa mi po rokoch táto fotografia alebo plagát zapatrošil,“ hovorí Belás.
V knihe je aj dobová fotografia mesta, panoramatický záber z roku 1973. „O desať rokov na to, ako bola vyhotovená táto fotografia, už výroba motocyklov u nás skončila. Závod sa vrhol na iný výrobný program,“ hovorí Belás.