POVAŽSKÉ PODHRADIE. Na Podhradské pri Váhu pod hradom chodí stále viac ľudí. Jej rozširovanie viazne, treba zmeniť územný plán.
Kúpanie
Ľudia si novú lokalitu na kúpanie pod hradom pochvaľujú. Chodia aj zo vzdialenejších lokalít. „Som tu druhýkrát a sme milo prekvapení,“ povedala Elena Toporová, ktorá býva pri Púchove. Páčilo sa jej, že voda je celkom čistá. Ak vraj takáto zostane aj naďalej, radi budú merať cestu, aby sa mohli v lete okúpať.
Patrik Gáblik chodil k Podhradskému moru aj minulý rok. Bol by rád, keby sa tu objavila aj nejaké piesková pláž. Možno to chcel pre svojho päťročného syna, s ktorým sa kúpal. Chýba mu tiež lepšia prístupová cesta k lokalite.

Zámer treba podporiť
„Je to tu pekné, aj voda je čistá a prístup do nej bezpečný, brehy aj dno sú upravené. Dobré kúpanie,“ prezradila Dagmar Janotová. Uvítala by aj viac lavičiek a stánky s občerstvením. Dodala, že poslanci aj vedenie mesta by mali zámer jednoznačne podporiť a zabojovať, aby tu vznikla pekná oddychová zóna pre ľudí. „Záujem ľudia majú, veď pozrite, koľko ich sem chodí,“ skonštatovala ešte.
Jej manžel by bol rád, keby pribudli miesta na grilovanie. Achillovou pätou miesta je však podľa oboch doprava, prístup nie je dobrý.
Obyvatelia by si takúto lokalitu zaslúžili
Maroš Podolan aj s rodinou prišiel, aby si zahral plážový volejbal na novom ihrisku. „Určite teraz prídeme častejšie, keď je tu ihrisko. Naša dcéra sem chodí dosť často celé leto,“ dodal.
Myslí si, že Podhradské more je fajn miesto pre ľudí. „Nič podobné na okolí nie je. Chodíme na Senec a Šútov, kde je trochu čistá voda a toto máme pod nosom, tak prečo tomu nedať zelenú,“ hovorí Maroš Podolan s tým, že obyvatelia štyridsaťtisícového mesta by si takúto lokalitu na oddych určite zaslúžili.
Aj Slováci by si chceli užívať
Jaroslav Záverák prišiel s rodinkou a kamarátmi. Toto leto si sem urobili výlet už niekoľkokrát. „Žena chodí aj na kúpalisko, ale mne toto vyhovuje viac,“ skonštatoval Jaro. Uvítal by možnosť grilovať. „Bol som v Anglicku a pevné grily v parkoch a oddychových zónach sú tam bežné. Tak prečo nie tu,“ hovorí mladý muž a jedným dychom dodáva, že v zahraničí si ľudia podľa neho viac vedia užívať voľný čas. „Aj my Slováci by sme to vedeli, len keď zhora je to nejako blokované,“ dodáva.
S peniazmi od štátu je problém
Jarmila Tabačková, predsedníčka pozemkového spoločenstva Prúdy a občianskeho združenia Podhradské more, hovorí že budovať chcú určite ďalej. „Rok a pol sa snažíme pozháňať peniaze na podporu nášho zámeru aj od štátu. Písali sme už naozaj všelikde. Všetci odpíšu, že je to úžasné, že máme ich podporu, ale financie zatiaľ na niečo podobné z dotácií ani eurofondov nemajú,“ hovorí.
Z kraja príspevok participatívneho rozpočtu
Rovnako problematické je to aj pri zháňaní podpory z kraja. „Peniaze sa nám podarilo získať jedine z participatívneho komunitného rozpočtu kraja. Je to síce malá suma, lebo dávajú 2200 eur. Ale projekt sme napísali a boli sme úspešní,“ hovorí Tabačková.
Dodáva, že pri prezentácii projektov boli za Považskú Bystricu pozvaní šiesti a bolo jasné, že jeden vypadne. Všetky projekty by sa totiž nezmestili do finančného limitu stanoveného pre okres. „Z niektorých okresov však nemali žiadne projekty, tak si myslím, že ich mohli presunúť tam, kde snaha bola,“ hovorí Tabačková s tým, že ich projekt získal nakoniec najviac bodov. Peniaze by im už mali prísť na účet. Akciu, ktorú zorganizovali na Podhradskom mori počas jedného víkendu, financovali zatiaľ zo svojho.
Pomoc
Zdroje pozemkového spoločenstva už nechcú na budovanie zóny míňať v takom rozsahu, ako doteraz. Bez podpory miestnych firiem a tiež drobných sponzorov, ktorí prispeli po 100 eur, by sa podľa Jarmily Tabačkovej ďalej neurobilo nič.
Pribudlo
Miesto sa začalo rysovať ako oddychová zóna asi pred rokom. Po úpravách vodnej plochy pribudla vysiata tráva a oplotenie. „Tento rok sme vysiali ďalšiu trávu, začali sme budovať detské ihrisko. Zatiaľ je osadená jedna zostava z dubového materiálu. Urobili sme zázemie na posedenie, 14 lavičiek okolo vodnej plochy, osadili sme veľkú posuvnú bránu aj s menšími bránkami,“ hovorí Tabačková. Prenajali aj mobilné toalety. V nedeľu otvárali slávnostne aj ihrisko na plážový volejbal.
Jarmilu Tabačkovú teší záujem ľudí, v horúčavách navštevovalo lokalitu 300 až 400 ľudí denne.
Zmena územného plánu
Veľký problém robí pri ďalšom rozširovaní plochy, že nie je schválená zmena územného plánu mesta. „Je to pre nás cesta zarúbaná,“ hovorí Jarmila Tabačková. Žiadali to už dávnejšie.
Stále však nie sú schválené doplnky a zmeny územného plánu číslo štyri. Ich dokončenie sa naťahuje a s ďalšími sa tak začať nemôže. Žiadateľov na ďalšie zmeny a doplnky číslo päť je viac a niektorí nechcú ísť podľa pani Tabačkovej do ďalšej aktualizácie spoločne s ostatnými. „Zmeny a doplnky by sme si pritom platili sami. Mesto aj poslanecký zbor by mali povedať, že do ďalších zmien a doplnkov pôjdu buď všetci, alebo nikto. Toto by bolo rozumné,“ hovorí Tabačková s tým, že nie je fér niekoho odsúvať.
Bez zmeny územného plánu nemôžu na Podhradskom mori zaviesť elektriku a dobudovať ďalšie zázemie. „Dúfam, že nakoniec nebudeme musieť oddychovú zónu zatvoriť,“ dodala Tabačková.