MANÍNSKA TIESŇAVA. Podujatie bolo pod hlavičkou Slovenského zväzu chovateľov teriérov a foxteriérov. Ako informoval hlavný organizátor Ján Ilgo, akcie sa zvykne zúčastniť zhruba 50 majiteľov poľovnícky upotrebiteľných psov, ktorí súťažia vo viacerých disciplínach.
Okrem preverenia schopností psov má celá akcia i kultúrno-spoločenský rozmer.
Priamo pod skalami
„Dvanásť ročníkov výcvikových dní bolo v areáli hotela Thermál, kde to už nie je technicky možné. Bol veľký problém nájsť náhradné riešenie, ktoré by vyhovovalo podmienkam súťaže. Pozemok s oplotkom, brloh, miesto na kurzing i zariadenie, kde sa dá ubytovať so psíkmi. Toto všetko sme našli na takomto krásnom mieste priamo pod skalami v Manínskej tiesňave,“ hodnotí Ján Ilgo.
Spresňuje, že podujatia sa zvyknú zúčastniť nielen ľudia zo západného a stredného Slovenska, ale aj zo susednej Moravy, Čiech, Poľska i Maďarska.

Psy versus psovodi
Výcvikové dni preverujú poľovné schopnosti psov, ale zároveň učia i psovodov, ako ich správne viesť, pretože aj keď psy disponujú zručnosťami, mnohí psovodi nie. Prvoradý je nácvik poslušnosti, aby psík vedel aj bez vôdzky vydržať bez pohnutia.
Cvičí sa aj skúška ostrosti, ktorá sa robí v diviačom oplotku, kde sa do obory pustí psík, ktorý má vyhľadať diviačika a zotrvať pri ňom. Bodovanie je podľa hlasitosti, nie však ako hlasno, ale ako dlho breše. Ideálne je, keď teriér diviaka zdvihne zo zeme, lebo zvyčajne tie v obore sú už otrlé voči votrelcom.
Zdravý genofond
„Toto všetko robia nepoľovníci pre vlastnú zábavu, ale aj pre psie potomstvo, aby boli zachované ich vlastnosti,“ tvrdí Ján Ilgo. Uvádza príklad, kedy jeho poslušný foxteriér chodil do pohonu, aj keď on, ako majiteľ, poľovníkom nebol.
V čase našej návštevy sme boli svedkami kurzingu. Psík, povzbudený brechaním ostatných kolegov, bežal za návnadou, ktorá menila sústavou kladiek a lanka smer. Bola to zábava nielen pre psov, ale aj pre ľudí. A to išlo. Aby bol tréning spojený so zábavou.