PÚCHOV/POV. BYSTRICA. V našom regióne opäť úradovali podvodníci – telefonisti. Neznámi ľudia sa najčastejšie ozývajú starým ľuďom neskoro večer alebo v noci, na pevnú linku. Vystrašia ich nepríjemným príbehom o nešťastí príbuzných a snažia sa vymámiť peniaze s tým, že im sľubujú pomoc. Prípady sa objavili začiatkom septembra, teraz opäť. Ženy, ktoré telefonujúci podvodníci teraz oslovili, boli však obozretné.
Telefonát ich vytiahol z postele
Starších manželov v jednej z obcí na Považí zobudil telefón neskoro v noci. Bývajú v odľahlejšej osade na lazoch. Manžel telefón zvoniť nepočul, zachytil však neskôr, ako jeho manželka s niekým komunikuje. „Hovorila že peniaze nemáme, že si musia požičať. Mohlo byť asi pol dvanástej v noci. Blyslo mi, hlavou, že sa deje niečo čudné,“ spomína si osemdesiatdvaročný pán.

Príbeh o nešťastí
Starej pani sa zdal telefonát tiež hneď podozrivý, ale rozhodla pristúpiť na čudnú hru. Muž v slúchadle tvrdil, že je lekár. „Hovorili mi, že náš syn havaroval. Narazil vraj do nového auta, v ktorom boli manželia aj s malým šesťročným dieťaťom,“ tlmočí obsah telefonátu. Hneď sa, samozrejme, pýtala, čo sa stalo synovi. Dostala odpoveď, že je v bezvedomí, ale že hneď jej ho dá k telefónu. „Napadlo ma, ako mi ho môže dať potom k telefónu. Už som vedela naisto, že sú to všetko hlúposti. Ale počúvala som ďalej, čo mi rozpráva.“
Matka, ktorú sa snažili vystrašiť, si nakoniec ešte dozvedela, že syn má zlomenú nohu a trčí mu z nej kosť. Musí vraj zaplatiť ľuďom do ktorých narazil a chce sa dohodnúť.
Odhováranie od návštevy
Starú pani zaujímalo, kde syn je. „Povedali mi, že v nemocnici. V pozadí som počula ženský hlas, ktorý muža napomínal, aby povedala, že v Púchove. On to zopakoval. Keď som povedala, že by som tam chcela ísť, hneď ma zastavil, že nie, že to nie je možné. Vraj až zajtra,“ spomína si teta. Telefonujúci však nezabudol pripomenúť, že by bolo dobré, keby mu dôchodcovia poskytli nejaké peniaze, lebo je veľmi chorý a auto do ktorého narazil načisto rozbil. Malo ísť len o zálohu. Dôchodkyňa už len počúvala neznámeho muža a hmkala na dôkaz súhlasu. „Hovorili sme spolu asi dvadsať minút. Keď zložil, všetko možné sa mi motalo v hlave. Nevedela som si vôbec spomenúť na číslo polície narýchlo. Bolo mi však jasné, že musím volať policajtom,“ spomína si na nepríjemnú udalosť teta.
Bol v práci. Ešte jeden prípad
Stará pani zavolala ihneď synovi, ktorý sa jej našťastie ohlásil. „Dozvedela som sa, že je v robote. Povedal mi, že mám ihneď volať policajtov a povedal mi aj číslo,“ dodala. Duchaprítomná pani sľúbila tiež telefonujúcim, že donesie peniaze. Do siedmej ráno. Tým sa to veľmi nepozdávalo. „Pýtal sa, prečo až vtedy. Vysvetlila som mu, že tu bývame ďalej od seba a skôr ako do piatich hodín sa nestihnem nevrátiť, ak si mám od niekoho peniaze požičať. Sľúbila som im, ale už sa neozvali,“ hovorí teta. Upozorňuje ešte, že telefonujúci mali maďarský prízvuk.
V ten istý deň telefonovali podvodníci starším ľuďom v Púchovskej aj Marikovskej doline.

Tušili, o čo ide
Manžel duchaprítomnej dôchodkyne vysvetľuje, že z televízie aj novín sa dozvedeli už skôr o takýchto prípadoch, keď sa podvodníci pokúšajú starých ľudí obrať o peniaze a utkveli mu v pamäti upozornenia polície. „Je toho akosi priveľa. Moja hneď vytušila, že nie je niečo v poriadku. Je to nepríjemné, lebo keď ide niekto od niekoho vymámiť peniaze, je pripravený na všetko,“ myslí si starý pán.
Vyjadrenie polície
Krajská policajná hovorkyňa z Trenčína Elena Antalová hovorí v súvislosti oboma prípadmi, že považskobystrický vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície začal trestné stíhanie vo veci podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva. „Telefonujúci sa predstavuje ako lekár a do telefónu oznámi, že syn alebo vnuk mal nehodu a potrebuje väčší obnos peňazí. Slovne sa snaží poistiť si, aby si skutočnosti ľudia neoverovali, lebo čas beží, rýchlo treba konať a zháňať peniaze," vyjadrila s k zvyčajnému poostupu policajná hovorkyňa. V ostatných dvoch prípadoch, ktoré sa stali nedávno jedna z oslovených žien povedala, že peniaze nemá a druhá okamžite telefonovala príbuzným. Aj napriek tomu, že páchateľ úspešný nebol, vyzýva polícia starších ľudí, aby boli stále veľmi obozretní. „Kontaktovať treba ihneď políciu aj príbuzných,“ upozorňuje Antalová.