POVAŽSKÁ BYSTRICA. Zdravotné sestry a lekári mohli absolvovať seminár Humor v zdravotníctve, ktorý zorganizovala nemocnica v spolupráci s občianskym združením Červený nos, ktoré sa prostredníctvom klaunského umenia pokúša prinášať radosť a smiech do nemocníc. Sestričkám a lekárom prezradili, ako sa dá jednoduchými trikmi zmeniť atmosféra pri bežných pracovných úkonoch. Či už sú to odbery, nejaké špeciálne vyšetrenia, vizita a podobne, ktoré sú súčasťou každodennej rutiny nemocníc a kde býva atmosféra často napätá.
Pomôže vystrájať smiešne veci
Počas semináru ukázali klauni lekárom aj sestrám rôzne triky a postupy ako vyčarovať na pacientovej tvári úsmev. Detský lekár Peter Trúchly prezradil, že „červené nosy“ sú už dlhoročne inšpiráciou na vystrájanie rôznych smiešnych vecí. „Keď má človek iba rutinu, nie je to dobré. Ak sa narúša, je práca o niečom inom. Humor môže pomôcť deťom, rodičom a koniec-koncov aj nám, zdravotníkom,“ zhodnotil detský lekár. Ak však ide podľa Trúchleho o naozaj vážny stav, musia, samozrejme, s humorom narábať veľmi jemne a citlivo. „Priestor na odľahčenie je, až keď je už situácia zvládnutá,“ dodal lekár.
Alena Gerčicová, vedúca sestra je rovnako presvedčená, že pomáha ak sa vďaka humoru odľahčí situáciu, ktorá je ťažká pre choré deti, ale aj ich rodičov. „U detí to ide cez hračky, menšie divadielko. Takto odpútame pozornosť od momentálnej situácie. Ja to používam veľmi rada. Netreba však zabúdať, že humor musí byť milý, láskavý,“ dodala.
Liečba s pridanou hodnotou
Smiechu, úsmevov a dobrej nálady bolo na seminári kopec. Ak niekoľko trikov, ktoré mohli lekári a sestričky vidieť, prenesú aj ambulancie či na oddelenia, môže byť napríklad aj nepríjemný odber krvi či vŕtanie zubov trochu o inom.
Pavol Mihaľák, umelecký riaditeľ organizácie Červený nos, informoval, že zvyknú chodiť za deťmi, teraz prišli za zdravotníkmi. „Sú veci v nemocnici, ktoré väčšine ľudí nie sú príjemné. Bariéry je najlepšie prelamovať humorom,“ hovorí Mihaľák.
Pretože väčšina lekárov a sestier bola z detského oddelenia, snažil sa pri seminári napasovať situáciu z nemocnice na malých pacientov. „Od začiatku ako dieťa príde do nemocnice, robia mu len zlé veci. Pichajú mu injekcie, stále ho niekam prevážajú po veľkých, neznámych chodbách, potom leží na izbe a nikoho tam nepozná, nie je tam niekedy ani maminka a musí jesť nejaké horké lieky,“ opisuje Mihaľák pocity malého pacienta. Dodáva, že pre väčšinu detí sú to naozaj nepríjemné veci. A potom ešte prichádza na izbu človek, ktorý je štyrikrát telesne väčší ako malý človiečik a má ešte veľký bielky plášť. „Všetky veci postupne vyvolávajú strach už v útlom veku, dostavuje sa syndróm bieleho plášťa a nemocničného ovzdušia. Prichádza stres do tela a liečba nemusí byť potom taká účinná. Dieťa pritom potrebuje uvoľnenie, endorfíny, teda hormóny šťastia. Naplaviť ich môže smiech,“ vysvetľuje Mihaľák s tým, že smiech sa snažia priniesť aj „červené nosy“. Snažili sa podučiť aj zdravotníkov ako postupovať, aby ho „ordinovali“ s inými postupmi v zvýšenej miere aj oni.
Aj kredity
Koordinátorkou projektu Humor v zdravotníctve pre západoslovenský región je Gabriela Rajniaková. Myslí si, že podľa toho, čo sa deje na seminároch, lekári pri ich ťažkej práci potrebujú humor, smiech, uvoľnenie rovnako ako pacienti. „Zo smiechu má jednoducho prospech každý,“ konštatuje.
Vysvetľuje, že seminár mal sestričkám a lekárom prezradiť, ako sa dá jednoduchými trikmi zmeniť atmosféra pri bežných pracovných úkonoch. „Učíme, čo sa dá spraviť bez toho, že by išlo o veľkú námahu či zmenu, aby sa mohli všetci cítiť lepšie a veselšie,“ hovorí Rajniaková.
Program Humor v zdravotníctve poskytuje Červený nos už niekoľko rokov, ale doteraz bolo seminárov málo. V tomto roku to bol druhý takýto viachodinový seminár. „Veríme, že zaškolíme viac ľudí aj od nás, aby sme takýto seminár mohli poskytnúť do každej nemocnice, kde má personál záujem. Máme spoluprácu s komorou sestier a pôrodných asistentiek a tiež vybavujeme spoluprácu s komorou lekárov, aby účastníci mohli za účasť získať kredity v rámci celoživotného vzdelávania,“ dodala Rajniaková.
Spolupráca
V považskobystrickej nemocnici spolupracujú s Červeným nosom už dlhšie, hlavne na detskom oddelení, ktoré pravidelne každý utorok klauni navštevujú. „Aj teraz bol záujem na školenie práve z detského oddelenia. Verím, že ak ho zopakujú, príde aj viac pracovníkov z iných oddelení. Možno práve z tých, kde sú chronicky chorí hlavne starší pacienti," hovorí Idor Steiner, riaditeľ nemocnice.