VIZITKA: RENÁTA KAŠČÁKOVÁ
Renáta Kaščáková sa narodila 28. októbra 1965 v Trenčíne.
V samospráve pôsobí od roku 2003. Venovala sa otázkam rozvoja mesta. Podieľala sa na vytvorení Klientskeho centra Mestského úradu Trenčín, riadila Kultúrno-informačné centrum, koordinovala projekt Trenčín si Ty, zaslúžila sa o vytvorenie plánu rozvoja mesta na roky 2016 - 2022.
Vo volebnom období 2010 – 2014 úspešne kandidovala za stranu SaS do mestského zastupiteľstva Trenčín, kde pôsobila ako poslankyňa a v rokoch 2011 - 2012 aj ako viceprimátorka.
Od roku 2013 je poslankyňou Trenčianskeho samosprávneho kraja, kde je členkou Komisie regionálneho rozvoja a cestovného ruchu.
V roku 2016 bola zvolená za poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky, kde je členkou Výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
Kedy ste sa rozhodli kandidovať a prečo kandidujete len na funkciu predsedníčky kraja? Nehrozí tak, že ak nebudete zvolená, úplne stratíte vplyv na krajskú politiku?
- Rozhodnutie kandidovať som urobila na jar tohto roka. Nechcem veci len kritizovať, ale chcem ich aj naozaj meniť, a to sa dá len z výkonnej pozície.
Kandidujem iba na predsedníčku kraja a nie súbežne aj na poslankyňu preto, lebo to považujem za férovejšie voči voličom. Nechcem kalkulovať s ich priazňou. Mám ambíciu byť župankou a uchádzam sa o ich priazeň len na tento jeden post.
Podľa predvolebného prieskumu z konca septembra ste zatiaľ na treťom mieste. Neuvažujete nad tým, že sa vzdáte kandidatúry a podporíte silnejšieho protikandidáta Jaroslava Bašku?
- Nad prieskumami si nelámem hlavu z viacerých dôvodov. Po prvé preto, lebo vo voľbách býva aj tak všetko inak.
Ukázalo sa to aj v posledných parlamentných voľbách, keď agentúra namerala strane SaS ledva päť percent a výsledok bol nakoniec vyše dvanásť percent a naopak, optimistické prognózy pre Smer sa oproti volebnému výsledku ukázali ako výrazne premrštené.

Po druhé, neplánujem vzdávať sa v prospech iného kandidáta aj preto, lebo ani jedného z nich nepovažujem za skutočnú opozíciu voči tomu, čo je vo vedení dnes.
No a po tretie, zastupujem silné zoskupenie pravicových strán, ktoré sa zhodli na mojej nominácii, čo je významný signál o zjednotení pravice. Otázka vzdania sa kandidatúry u mňa teda nie je na programe dňa.
Venujem sa poctivej kampani a robím všetko pre to, aby som v nej presvedčila najviac voličov zo všetkých kandidátov.
V júni ste sa pokúšali vystúpiť v handlovskom zastupiteľstve na tému budúcnosť regiónu. Máte nejaký konkrétny návrh riešenia pre región po skončení ťažby uhlia?
- Ako poslankyňa národnej rady aj ako krajská poslankyňa sa dlhodobo venujem témam regionálneho rozvoja a o túto tému sa zaujímam od jej začiatku. Vystúpili sme aj v Partizánskom a v Prievidzi, kde sme zorganizovali diskusiu.
Ako strana sme sa tejto téme odborne venovali. Riešenia sú v rozvoji ciest, infraštruktúry, skutočnom prepojení škôl na prax, podpore rekvalifikácie, rozvoji vidieka, cestovného ruchu, lepšom využívaní eurofondov a iných opatreniach, ktoré je potrebné vhodne nakombinovať.

Taktovku pri tom musí držať predseda kraja. Keď sa stanem župankou, chcem bojovať za to, aby sa za každé zrušené banícke miesto našla náhradná práca ešte predtým, než dôjde k prepúšťaniu baníkov.
Ak by ste sa stali predsedníčkou kraja, aké by boli vaše prvé kroky vo funkcii?
- Jednou z prvých úloh bude zostavenie zodpovedného rozpočtu na najbližšie obdobie. V podľa mňa najpálčivejšej oblasti sociálnych služieb sa chcem čo najskôr postarať o zriadenie kontaktného bodu, aby ľudia zbytočne neputovali od dverí k dverám, ale aby dostali všetky potrebné informácie na jednom mieste. Určite sa pozriem aj na chátrajúci majetok.
Na cestách druhej a tretej triedy sú niektoré úseky doslova životu nebezpečné. Treba opraviť havarijné stavy a zlepšiť manažment údržby ciest. A tiež sa chcem venovať rozvoju prirodzených regiónov ako Myjavsko, Považie, horná Nitra, ale aj krajskému mestu Trenčín ako bráne do regiónu. Či je to v školstve, doprave, sociálnych službách alebo v cestovnom ruchu, riešenia im chcem začať šiť na mieru a v spolupráci s nimi.
V oblasti organizácie práce chcem vniesť do riadenia župy tímovú spoluprácu a odbornosť. Reorganizácia úradu bude zrejme nutná, no bude až výsledkom dôkladnejšej procesnej a personálnej analýzy. Žiadne personálne čistky ako politický revanš neplánujem.
Koľko bude stáť vaša predvolebná kampaň? Kto sú vaši sponzori a podporovatelia?
- Moja predvolebná kampaň stojí presne stotisíc eur, ktoré mi poskytla strana SaS zo svojho transparentného účtu. Žiadnych ďalších sponzorov ani podporovateľov nemám.