NOVÁ DUBNICA. Milovníci hradov a zámkov si určite prišli na svoje v historickej miestnosti. Papierové modely českých hradov a zámkov v nej vystavoval Dubničan Vladimír Sloboda.
Najťažšia bola Praha
Pri pohľade na množstvo hradov a zámkov sa návštevník neubránil obdivu voči ich autorovi. Zhotovenie modelov si vyžiadalo desiatky hodín mravčej práce, trpezlivosti a najmä študovania. Ako prezradil autor Vladimír Sloboda, najviac času pri vystavovaných exponátoch venoval modelu Staré mesto Praha. „Má 3790 dielov. Trvalo mi rok, alebo inak – 600 hodín, kým som ho poskladal.“
No nebolo to jediné dielo, ktoré si mohli návštevníci výstavy pozrieť. Obdivovať a porovnávať mohli známe historické budovy na Slovensku či v Čechách.
Boli však medzi nimi aj také, ktoré dnes už nie je s čím porovnávať. „Medzi vystavenými modelmi sú aj historické repliky, ktoré predstavujú model hradu, aký by bol v 17. storočí. Taktiež sú tu aj modely slovenských zvoníc a kostolíkov,“ doplnil autor.
Pozornosť Novodubničanov pútal tiež model paneláku. Niet sa čo čudovať, zobrazoval jeden z domov, ktoré v meste stoja. „Urobil som ho v podstate od piky, nič nebolo predtlačené. Vznikol na základe siedmich fotografií. Všetko som musel prepočítať, narysovať, až potom vystrihovať a skladať,“ vysvetlil Vladimír s tým, že o vyfarbenie sa postaral jeho kolega.
Zároveň sa aj učili
Na výstavu prichádzali dospelí, ale aj deti. Práve pre ne boli pripravené tvorivé dielne, aby si osvojili základy modelárstva.
Vyskúšali si ich aj deti z výtvarného krúžku v novodubnickom centre voľného času. „V krúžku robíme aj plastické veci. Som preto rada, že deti mohli vidieť, čo všetko sa dá postaviť. Zároveň si uvedomia, že sa nemusia venovať len maľbe, ale môžu vytvárať aj niečo iné,“ hovorí Gabriela Digaňová, ktorá malých výtvarníkov v krúžku vedie.
To bolo podľa Petry Hrehušovej z mestského úradu cieľom výstavy. „Pre deti je niečo iné len vidieť vystavené exponáty a niečo iné si aj vyskúšať, ako sa stavajú,“ dodala.