Ukrýva veľa pokladov, perličkou je zvodná bielizeň

Strynku Žmolenku už nevidieť sedávať na lavici pred chalúpkou. Na príbeh manželstva plného lásky a spôsob, akým kedysi ľudia žili, sa však nezabudne. Drevenica, v ktorej je všetko pôvodné, zostala, je tu múzeum.

Akoby sa pripravovalo natáčanie nejakého historického filmu. Akoby sa pripravovalo natáčanie nejakého historického filmu. (Zdroj: BERKO)

DOLNÁ MARIKOVÁ. V Besnom stojí hneď pri ceste drobná chalúpka z druhej polovice 19. storočia. Ľubka Jenčíková je príbuzná manželov, ktorí v nej bývali. Svoje babky nepoznala, skoro zomreli a strynka Žmolenka, ako ju miestni volali, jej ich nahradila. Strynka nemala v živote to šťastie, aby porodila vlastné deti a zamilovala si drobné, kučeravé dievčatko, ktorého rodičia ju dochovali. Aj pani Jenčíková má k miestu, kde strávila krásne detstvo so starou ženou, silné puto. Z chalúpky sa rozhodla dokonca urobiť malé rodinné múzeum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Akási osobnejšia história

Prechádzame dvorom, vstupujeme do dverí. „Pozor na hlavy!“ upozorňuje nás Ľubka Jenčíková a hneď aj vysvetľuje, že ľudia bývali kedysi o dosť menší a dvere tiež nízke, aby neunikalo veľa tepla. Už pri dverách do chalúpky vidíme na lavici staručký ošúchaný lampáš, ktorým si domáci svietili, keď išli za tmy do maštale. Po vstupe do kuchynky so sporákom akoby sme boli odrazu v celkom inom storočí. Odvšadiaľ dýcha história. Je však akási osobnejšia ako v tradičnom múzeu. Spojená je s príbehom manželov Márie a Štefana Štrbíkovcov, ktorí sa veľmi milovali.

Viac fotografií tu: V chalúpke u strynky Žmolenky Čítajte 

Vecičky a spomienky

Mária sa vydala mladučká, mala len 16 rokov. Manželstvo, hoci bolo bezdetné, bolo veľmi šťastné. Štefan veľmi miloval svoju ženu. „Celý život bol na ňu veľmi dobrý, bol by jej všetko na svete doniesol,“ hovorí pani Jenčíková a ukazuje jednak fotografiu nad posteľou, kde sú manželia vyobrazení a otvára aj rodinnú kroniku na stole v kuchyni, kde je zaznamená história širšej rodiny. „Ja som tu prežila detstvo. Každý predmet, ktorý nie je darovaný od iných ľudí, dôverne poznám,“ hovorí pani Jenčíková.
Vyťahuje drobné staré vecičky na písanie kraslíc a spomína si, ako ich spolu so strynkou zvykli pripravovať. Ukazuje aj otočné staré zrkadlo, v ktorom sa toľkokrát obzerala, pôvodnú drevenú koreničku s miniatúrnymi zásuvkami, fľaštičku s olejom na vlasy, otvára truhlicu plnú pôvodného krojovaného oblečenia a textílií bežnej potreby, tiež staručký obedár, ktorý bol zároveň termoskou. „Bolo to fajn, hlavne ak niesla gazdiná jedlo na pole v chladnejších dňoch. Napríklad, keď sa vykopávali zemiaky. To bývalo často až v novembri, niekedy až po snehu,“ vysvetľuje pani Jenčíková.
O všetkom hovorí živo a pútavo. Veci ju spájajú s tým, čo prežila a sú pripomienkou na milého príbuzného. „Moji rodičia sa o strynku po smrti jej manžela vyše 30 rokov starali. Pripadol nám potom aj domček s roľami,“ hovorí pani Jenčíková.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Zachytáva drevený svet, ktorý sa nenávratne stráca Čítajte 

Zaujímavý zámer

Na niektorých veciach sú štítky. „Musela som im dať označenie. Z vďačnosti. Sú to dary do domčeka, s ktorým mám určitý zámer. Tak aby bolo jasné, od koho sú,“ vysvetľuje majiteľka. Vytvoriť tu chce malé múzeum. „Domček si môže pozrieť každý, kto prejaví záujem, len sa musí dopredu ohlásiť, lebo niekedy nebývam doma. Pre školy radi urobíme prezentáciu drápania peria alebo písania kraslíc. Je tu veľmi veľa vzácností, ktoré by ste inde asi nenašli,“ dodáva pani Jenčíková.

Kasanice, oplecká a iné

Unikátna je určite aj zbierka pôvodných krojov. Nájdete v nej širokú skladanú kasanicu, ktorá sa dávala pod vrchné oblečenie, spínadlá, teda ozdobné spony z lastúry s vytepaným vzorom, krátke rukávce a pod ne pásy, aby nemala žena holé brucho a kríže, vence na slávnostné udalosti. Tiež lajblíky zo ženského kroja, rukávce, oplecká, fertuchy, vlniaky. Aj chlapskú huňu. Všetko je dolnomarikovské, poznať to podľa výšivky.
Záchranu hune by pochválila isto aj jej mama
K huni sa dostala pani Jenčíková náhodou, keď robila sčítacieho komisára. „Išli sme k niekomu do domácnosti a tam som ju videla trčať z hnoja.“ Vypýtala si ju a podarilo sa jej po opakovanom čistení vzácny kus starého oblečenia zachrániť. „Aj moja maminka by to určite urobila. Bola folkloristkou a členkou súboru. My sme zdedili lásku ku folklóru a všetkému, čo súvisí s históriou Slovákov, po nej, a chvalabohu, aj moje deti a vnuci,“ vysvetľuje pani Jenčíková.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Zastávky ožívajú starými príbehmi Čítajte 

Snaha zachovať všetko pôvodné, marikovské

Chalúpka po strynke Žmolenke, kde bude múzeum, je vzácna aj preto, že zachováva naozaj pôvodné prvky ľudovej architektúry, ktoré sa už vytrácajú. „Má aj pôvodné okná. Sklá sa do nich pre zaujímavosť dávali, keď bolo rozobraté celé okno. Vložili sa a okno sa celé zglejilo. Nedával sa vôbec git,“ vysvetľuje pani Jenčíková. Nejaká časť na jednom aj chýba, lebo majiteľka domčeka má problém pozháňať človeka, ktorý by bol schopný zachovať pôvodný spôsob výroby. Snaží sa, aby bolo všetko naozaj pôvodné.
V izbe, kde sa spávalo, je dokonca odkrytá v rohu malá časť steny. Vyzerá to ako nedorobok, na ktorý sa pri oprave chalúpky pozabudlo. No nie je to tak. Slúžiť má pre návštevníkov ako názorná ukážka, aby mohli vidieť, ako sa kedysi stavali steny a robili omietky.

Z lásky doniesol všeličo

Zariadenie kuchyne je také, aké bežne bývalo, izba však nie je zariadená pôvodným nábytkom, ako by sa očakávalo. Pani majiteľka má preto krásne vysvetlenie.
„Svoju manželku obyvateľ chalúpky veľmi miloval. Rozmaznával si ju, peľhal. A tak, keď chodil na roboty, za prácu nechcel často peniaze, ale vypýtal si kus nábytku alebo nejakú vec, ktorá sa mu páčila, a videl, že ľudia to už nepoužívajú. Bolo to namiesto pláce. Dôvod bol prostý. Chcel jednoducho potešiť svoju ženu,“ hovorí pani Jenčíková. Preto je nábytok taký rôznorodý a nie celkom typický pre chalupy v marikovskej doline.
Pri spomienkach načrie tak trochu aj do intímneho života svojich príbuzných. „Raz sa dokonca stalo, že z lásky k nej si vypýtal od jednej šľachtičnej pre ženu nočný úbor. Dala mu ho,“ hovorí pani Jenčíková a rozprestiera na posteľ kúsky nočnej bielizne. Strynká ho však nenosila, lebo sa jej zdal príliš sexi. „Aj keď chcela urobiť vždy radosť svojmu mužovi, na toto nepristala, lebo takéto nemravné prádlo nosiť považovala za nevhodné,“ vysvetľuje s úsmevom na tvári pani Jenčíková. Na bielizni je aj znak rodu. Pozeráme na biele nohavice a košieľku a porovnávame s tou dnešnou, erotickou. Zavládne smiech. Nuž, všetko je relatívne.

V posteli spali viacerí novomanželia

Pani Jenčíková prezrádza ešte jednu perličku o posteli, ktorá je krásne vysoko a rovno postlaná, čo bolo dôležitou vizitkou dobrej gazdinej. „Aj dosť pamätá. Strávila som tu svadobnú noc aj ja. No nielen ja, ale veľa iných neviest. Po svadbe dospávali svadobčania po domoch v dedine a keďže strynka bola sama, vždy ju mladomanželia poprosili, či tu nemôžu stráviť noc. Takže je to vlastne svadobná posteľ.“
Možno aj prináša šťastie, niekomu. Ktovie, keď manželia Štrbíkovci žili spolu tak pekne.
Chalúpka v Dolnej Marikovej určite stojí za pozretie. V sobotu 28. októbra o 14. hodine to bude možné, otvárajú tu totiž múzeum.
Ľubka Jenčíková má ešte veľa plánov s drevenicou, aj inými časťami dvora. Obnoviť by chcela aj hospodárske budovy a tiež stolársku dielňu. Aj do nich má staré predmety. Hádam jej snaha osloví ľudí, ktorí radi prispejú na zachovanie regionálnej histórie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 754
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 440
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 380
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 900
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 560
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 329
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 249
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 974
  1. Ján Chomík: Blázni
  2. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  3. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  4. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  5. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  6. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  7. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  8. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 019
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 141
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 508
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 244
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 785
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 046
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 963
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 349
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Park je vhodným miestom pre kultúrne podujatia.

Nesie ekologický odkaz.


Informácie o veciach regionálnej samosprávy.


Rodičia sa boja o deti.


Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


  1. Ján Chomík: Blázni
  2. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  3. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  4. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  5. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  6. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  7. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  8. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 019
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 141
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 508
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 244
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 785
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 046
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 963
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 349
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu