Ako ste využili čas pred sezónou?
- V rámci každoročnej údržby sme tento čas využili na čistenie výmenníkov tepla a ohrievačov vody, výmeny vypúšťacích, uzatváracích a regulačných armatúr, kontroly funkčnosti čerpadiel, výmeny tlakových nádob, opravy poškodených izolácií primárnych a sekundárnych rozvodov, opravy potrubí a hydraulického vyregulovania rozvodov. Toto všetko sme robili v priebehu niekoľkých mesiacov, aby sme plynulo nadviazali na vykurovaciu sezónu. Z celkového množstva opráv bola viac než tretina vyčlenená na preizolovanie horúcovodného rozvodu vedúceho priamo z teplárne až po futbalový štadión, čo by malo nemalou mierou prispieť k zníženiu tepelných strát v rozvodoch.
Ak hovoríme o tepelných stratách. Aké opatrenia by mali ľudia urobiť pre ich elimináciu?
- Optimálne riešenie je zateplenie budov, výmena okien, správne termostatické vyregulovanie vnútorných rozvodov bytového domu a ich zaizolovanie. Často sa stretávame s tým, že v starých bytovkách nie sú zaizolované rozvody TÚV a dochádza k pomerne veľkým stratám. Nie je to strata na našich rozvodoch, ale u odberateľov. V týchto prípadoch je problematické vyhodnotiť korektne hospodárnosť dodávky.
Sú snahy bytových domov o odpájanie sa z centrálnych zdrojov tepla?
- Od roku 2014 sme nezaregistrovali žiaden odpojený objekt, naopak, pripájame nové a aj v súčasnosti evidujeme niekoľko nových žiadostí o pripojenie na dodávku tepla z centrálneho zdroja tepla (CZT) do bytových domov, výrob a obchodných priestorov. V súčasnosti už novovzniknuté alebo významne rekonštruované budovy majú len veľmi nízku potrebu tepla a investícia do vlastného zdroja tepla sa postupne stáva nenávratnou. Z tohto dôvodu je pre tieto objekty výhodné pripojiť sa na CZT.
Výhod, ktoré poskytuje centralizované zásobovanie teplom, je však viac. V prvom rade je to komfort a bezpečnosť. Komfort jednoznačne spočíva v tom, že máte teplo a teplú vodu bez toho, že musíte kupovať a pravidelne servisovať kotol. Nemusíte riešiť prípadné opravy, pretože pri CZT to riešime počas celého roka my.
Druhým faktorom je bezpečnosť. Za prvé nemáte v byte alebo v pivnici bytovky kotol, ktorý môže spôsobiť výbuch. Za druhé, ak sa vám váš vlastný kotol pokazí a opravár môže prísť až o pár dní, čo je bežné, zostanete bez tepla. U nás funguje 24 hodín pohotovostná služba, ktorá okamžite rieši prípadné poruchy.
Ako sa osvedčili kompaktné odovzdávacie stanice tepla (KOST)?
- Nepochybne ako aj V Považskej Bystrici, tak aj na celom Slovensku sú o tom štatistiky, že v prípade KOST má dvojrúrkový systém výhody, a to nielen pri dodávke tepla, ale aj pri príprave TUV, kedy sa nespochybniteľne znižuje merná spotreba tepla na TÚV, pretože miesto prípravy a merania je presunuté na pätu domu, a nie v odovzdávacej stanici.
Spoločnosť Teplo GGE, plánuje najbližšie zrekonštruovať a zmodernizovať systém dodávky tepla považskobystrických sídliskách Lány a Rozkvet. Aká bude približná výška oboch investícií?
- Celková predpokladaná hodnota oboch zákaziek by nemala prekročiť 4,1 milióna eur bez DPH. V prípade splnenia kritérií zadefinovaných výzvou na predkladanie žiadostí o NFP by projekt mohol byť financovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie v rámci operačného programu Kvalita životného prostredia. Za takýchto okolností bude spoločnosť Teplo GGE financovať oba projekty z vlastných zdrojov len čiastočne, čo by malo mať pozitívny vplyv na cenu tepla.
Čo projekty riešia?
- Oba projekty sú zamerané na rekonštrukciu a modernizáciu rozvodov a inštaláciu kompaktných odovzdávacích staníc tepla. Takisto, ako na Lánskej, tak aj na Rozkvete, plánujeme výmenu rozvodov zmenou štvorrúrkového rozvodu na dvojtrubkový. Dohromady tak vznikne na Lánoch 31 a na Rozkvete 33 kompaktných odovzdávacích staníc tepla. (KOST).
Aký bol proces prípravy. Vyskytli sa komplikácie?
- V prípravnom konaní sme sa zúčastnili domových schôdzí, kde sme oba projekty obyvateľom vysvetlili a získavali súhlasy na umiestnenie kompaktných odovzdávacích staníc. Súhlasili všetci, až na jeden bytový dom, kde sme to vyriešili iným spôsobom napojenia.
Ako sa realizácia dotkne obyvateľov oboch sídlisk? Čakajú ich veľké obmedzenia?
- Na jar v roku 2018 plánujeme odštartovať rekonštrukciu na Lánskej. Celková priama dĺžka rekonštruovanej trasy teplovodu bude približne 1700 m. V celej tejto dĺžke budú počas leta výkopy, ktoré môžu čiastočne obmedzovať obyvateľov. Aj z dôvodu kompenzácie tohto diskomfortu sme Mestu Považská Bystrica zakúpili do daru prvky detského a workoutového ihriska v hodnote 15-tisíc eur, ktoré mesto umiestnilo práve na Lánoch.
Práce na sídlisku Rozkvet sa začnú až v roku 2019. Počas realizácie by obyvatelia Rozkvetu nemali byť obmedzovaní rozkopávkovými prácami. Je to z toho dôvodu, že na Rozkvete sú inžinierske siete vo veľkej miere umiestnené v podzemných priechozích chodbách – kolektoroch, takže až na jednu krátku prípojku by nemali byť obyvatelia Rozkvetu obmedzení rozkopávkami. Ukladanie nových potrubí sa bude riešiť vťahovaním potrubí do podzemných kolektorov. Projekt je pripravený, stavebné povolenie je právoplatné, ešte musíme absolvovať proces obstarávania, kde vysúťažíme dodávateľa prác a môžeme sa posunúť.
Jednou z avizovaných prác v minulom roku bola prekládka potrubia cez most Domanižanka. Bol projekt zrealizovaný?
- Práce sme úspešne ukončili v októbri minulého roka. Starý rozvod sa vymenil za nový – predizolovaný, s novou podpornou konštrukciou energomostu. V pôvodnom riešení bolo, že súčasťou konštrukcie mostu bol aj kolektor, kde bolo vedené potrubie. Po dohovore s mestom Považská Bystrica sa to vyriešilo ako dva samostatné celky, ktoré sú plne funkčné.
Spoločnosť GGE plánuje v horizonte piatich rokov. Aké sú ďalšie plány?
- Naším zámerom je absolútne zrušiť štvorrúrkový systém rozvodov a dodávku tepla zabezpečiť priamo prostredníctvom kompaktných odovzdávacích staníc.
Na sídlisku Rozkvet nám zostanú ešte dve výmenníkové stanice, ktoré by sme chceli tiež zrušiť a v odberných miestach z nich zásobovaných inštalovať KOST-ky. Pri rozsiahlosti našich potrubných sietí to ideálne vyriešené nebude nikdy, pretože ak sčítame primárne a sekundárne rozvody cca 70 km, pri úplnom dokončení môžete začať s ich opravami na opačnom konci.
D. VALACHOVÁ