Tepláreň je v meste garanciou energetickej nezávislosti

TEPLÁREŇ Považská Bystrica, s.r.o., vyrába elektrinu a teplo vysokoúčinnou technológiou na úrovni 21. storočia. Prispieva tým k energetickej nezávislosti a bezpečnosti mesta. Investície v hodnote 50 miliónov eur do modernizácie a ekologizácie výroby elektriny a tepla zaradili Považskú Bystricu medzi mestá s najzodpovednejším prístupom k životnému prostrediu. Hovoríme s generálnym riaditeľom Ing. Dušanom Tomčíkom.

Tepláreň vyrába teplo a elektrinu modernou technológiou.Tepláreň vyrába teplo a elektrinu modernou technológiou.

Na Slovensku je málo firiem porovnateľných s formátom v Považskej Bystrici. Využili ste pri financovaní paroplynového cyklu prostriedky z Európskej únie?

- Z Európskej únie neboli pre nás vhodné výzvy. Financovanie bolo z vlastných zdrojov. Je pravdou, že výroba elektrickej energie na báze paroplynu si vyžaduje veľké vstupné investície. Ovplyvňujú to však aj iné faktory. Ak vyrábate elektrinu, musíte mať zabezpečený aj odber tepla, ktoré pri jej výrobe vzniká. Pre nás je výhodou, že sme v priemyselnom areáli, ktorý časť tepla odoberie. Je to dané aj historicky, keďže závod na výrobu tepla je spojený so vznikom podniku Považské strojárne, pôvodne Československá zbrojovka v roku 1929.

Do roku 2023 sú nastavené úniou prísne limity. Splníte ich?

- Už limity, ktoré stanovila EU do roku 2016, sú dosť prísne, ale bez problémov ich spĺňame. Neobávame sa ani limitov, ktoré budú stanovené od roku 2023, pretože máme moderné technológie, pravidelne ich kontrolujeme a robíme servis bez toho, aby to obyvatelia Považskej Bystrice pocítili. Pre ochranu životného prostredia je väčším prínosom mať jeden moderný tepelný zdroj, ktorý prísne limity spĺňa, ako samostatné zdroje. Pre nás je podstatné vyrábať a dodávať teplo bezpečne, samozrejme, pri zachovaní ceny, ktorá musí byť konkurencie schopná. Prínos v tom vidia slovenské i zahraničné firmy v priemyselnom areáli, ktorým dodávame tepelnú energiu.

Takže ste priateľskí voči životnému prostrediu, čo sa v minulosti o teplárni nedalo povedať.

- To dokážu najlepšie zhodnotiť najmä obyvatelia Strojárenskej štvrte, v blízkosti ktorých sa Tepláreň nachádza. To, že je ovzdušie oveľa čistejšie, je viditeľné najmä v zime. V minulosti, keď bola stará uhoľná kotolňa sneh i sušiaca sa bielizeň boli sivé. Teraz je to už minulosť.

Aby moderná technológia bezchybne fungovala, vyžaduje pravidelnú údržbu. Ako je to v prípade tak špecifických technológií?

- Musíme rešpektovať servis predpísaný výrobcom. Už na budúci rok nás čaká prvá generálna oprava plynovej turbíny. Servis robia v Európe len tri firmy. Pre nás to znamená odstávku 85 dní od 12. mája do 4. augusta. Firiem ani obyvateľov sa to nedotkne. Pocítime to najmä my vo výpadku tržieb, keďže nebudeme môcť vyrábať elektrickú energiu.

Ako je to s bežnou údržbou?

- Bežná údržba je na báze polročných a ročných revízií. Polročná je na konci vykurovacej sezóny v polovici mája a trvá približne jeden týždeň. Termín ročnej revízie vychádza v tomto roku od 16. októbra. Dodávku tepla v čase revízií neobmedzujeme. Zabezpečujeme ju pomocou záložných zdrojov. Odstávku dodávok robíme vtedy, keď nás spoločnosť Teplo GGE o to požiada, pretože potrebuje urobiť opravy na svojich rozvodoch. V tomto roku to bolo na prelome júla a augusta, takže sme ju v tom čase spojili aj s našimi revíziami elektro zariadení.

Spomenuli ste spoločnosť Teplo GGE. Ľudia si vás občas zamieňajú, aký je medzi vami vzťah?

- S Teplom GGE sme sesterské spoločnosti. Tepláreň Považská Bystrica s. r. o. je výrobcom tepla a elektrickej energie. Prevádzkujeme horúcovodný centrálny rozvod tepla v priemyselnom areáli. Vyrobené teplo predávame aj spoločnosti GGE Teplo, ktorá ho distribuuje pre obyvateľov Považskej Bystrice. Zjednodušene povedané, my prevádzkujeme rozvody v priemyselnom areáli a Teplo GGE v meste.

Výstavba paroplynového cyklu je projekt veľkého rozsahu. Aké sú ďalšie zámery?

- Chceme sa i naďalej rozvíjať. Aj keď sa momentálne nedá povedať, že s novými projektmi. Skôr sa snažíme optimalizovať výrobu a upraviť priestory našej prevádzky. Pôvodná technológia na uhlie si vyžadovala veľké priestory kotolne aj skládky uhlia. Časť nadbytočných pozemkov sme predali a vznikli na nich nové výrobné prevádzky. To, čo nám zostalo, sa snažíme dať do kultúrnejšieho stavu. Už sme urobili úpravy na starej kotolni z roku 1962, strechy, fasády, postupne meníme izolácie na horúcovodných rozvodoch v priemyselnom areáli. A keďže sme zrekonštruovali priestory starej kotolne, bola by škoda nevyužiť ich. Rozhodli sme sa, že v nich postavíme akumulátor na horúcu vodu. Bude na 2000 metrov kubických vody. Určite ho využijeme, pretože pri výrobe tepla a elektrickej energie sa málokedy stane, že ich špička výroby a spotreby je v rovnakom čase. Takto môžeme teplo akumulovať v akumulátore, v prípade potreby akumulátor vybiť a dodať teplo odberateľom. Taktiež môžeme akumulátor využívať pri krátkodobých odstávkach, lebo cyklus výroby si vyžaduje pravidelné mesačné niekoľkohodinové odstávky. Opäť je to len v prospech odberateľov tepla, aby odstávky nepocítili.

Možno je predčasné hodnotiť rok 2017. Aké sú predbežné odhady?

- Môžem povedať, že doterajší vývoj je úspešný. Podarilo sa nám zrealizovať pripojenia pre ďalších odberateľov tepla, v jednaní sú i noví investori v priemyselnom areáli. Prevádzka je zatiaľ bez väčších neočakávaných výpadkov výroby. V súčasnosti je pre nás prioritou, aby sme fungovali bez porúch, ktoré by boli pre nás stratou a pre odberateľov komplikáciou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 211
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 229
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 046
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 065
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 761
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 174
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 633
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Dekan farnosti v Považskej Bystrici Pavol Mazúch.

Na cirkevné stavby sa nevzťahujú dotácie či eurofondy.


1
Skončili v sebe tri autá.

K nehode došlo v piatok ráno.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu